K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Resumé: Čína zbytku světa uniká


Příští MS jednotlivců bude v roce 2017 v Düsseldorfu

Nic nového pod sluncem. Třiapadesáté mistrovství světa ve stolním tenisu v čínském Su-čou ovládli reprezentanti pořádající země. Na Evropu zbyla jediná medaile – bronzová, kterou ve čtyřhře žen získala nizozemsko-polská dvojice Li Jie – Li Qian. “Starý kontinent“ bude mít možnost k reparátu za dva roky, kdy se bude o světové tituly v soutěžích jednotlivců bojovat v německém Düsseldorfu.

Tečku za letošním světovým šampionátem v Su-čou udělá krátké hodnocení českých reprezentačních trenérů Pavla Krpce a Jindřich Panského.

Pavel Krpec (reprezentační trenér žen): „MS opět potvrdilo, to co víme. Čína vládne pingpongovému světu a je úplně jinde než zbytek světa. Za ní, alespoň v ženském stolním tenisu, jsou další asijské státy – Japonsko, Korea, Singapur, Hongkong, a teprve pak následuje Evropa. Tak to bohužel je a nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být v následujících letech jinak. Proto je pro nás velmi těžké uspět na MS a s daleko většími ambicemi se odjíždí na evropské šampionáty. Nicméně letos bych určitě vyzdvihl výkon Hanky Matelové, která porazila v prvním kole velmi dobrou soupeřku z Thajska a hlavně její vítězství ve druhém kole proti 13. hráčce světa Japonce Hiranové! Navíc i předvedená hra v obou těchto zápasech byla opravdu vynikající. Určitě je velká škoda a chyběl podle mě malý kousek, aby Hanka vyhrála i další utkání proti Jiang Huajun z Hongkongu a postoupila by tak mezi posledních 16 hráček. Ostatní naše hráčky ve dvouhře určitě nezklamaly. Iveta porazila v 1. kole nepříjemnou Číňanku Han Xing, startující za Kongo a ve 2. kole podlehla šesté hráčce světa Zhu Yuling z Číny 1:4. Renáta porazila stále se lepšící Brazilku Kumaharovou a ve 2. kole podlehla pozdější semifinalistce MS Číňance Mu Zi. A Kačka prohrála s Grzybowskou z Polska, která v Su-čou hrála výborně a v dalším kole porazila Peti Soljaovou. Ve smíšených čtyřhrách oba naše páry prohrály se soupeři, kteří byli určitě hratelní. Nicméně ukázalo se, že byli v dané chvíli lepší a jejich vítězství byla v celku jasná a zasloužená. A tak mě osobně asi nejvíce mrzí porážka Ivety se Susi ve čtyřhře, jelikož utkání o postup do čtvrtfinále měly výborně rozehrané a proti Korejkám vedly 2:0 na sety, a hlavně i v dalších setech většinou vedly a měly i další setboly, které bohužel nedokázaly proměnit. O postup do semifinále by potom navíc hrály proti Singapurkám Feng Tianwei a Yu Mengyu, které porazily v březnu na WT German Open v Brémách. Takže si myslím, že to byla asi naše největší šance na pořádný úspěch a možná i případnou medaili…“

Ma Long 16735154023_gesto

Výstižné gesto šestadvacetiletého Ma Longa po vítězném míčku ve finále MS v Su-čou…

Jindřich Panský (reprezentační trenér mužů): “Také v mužském stolním tenisu je nadvláda Asiatů, s tím, že Čína je ještě o stupeň výše! Evropa v současné době nemá moc šancí, přičemž v ženách je rozdíl výkonnosti ještě větší. Mrzelo mě, že jsem na rozdíl od žen mohl poslat pouze tři hráče! Konečný měl smůlu na los. Prohrál 1:4 s pozdějším finalistou domácím Fang Bo. I přes výborný výkon na Číňana nestačil. Tregler vyhrál lehce skupinu, a věřil jsem, že si poradí i s Australanem Powellem. Bohužel prohrál 3:4. Na jeho omluvu snad jen to, že hrál třetí den po příletu, kdy se na všech projevovala největší únava. Přesto tato porážka byla pro mne zklamáním. Jančařík porazil Slovince Tokiče (58. hráč světového žebříčku). Tím se mu naskytla ohromná šance, protože v dalším kole ho čekal Dán Groth, tedy hratelný soupeř. Luboš bojoval a hrál dobře. Za stavu 2:2 na sety měl setbol, ale nakonec prohrál 2:4. I tato prohra mě mrzela, protože taková šance už se nemusí nikdy opakovat! Lubošovi však nelze nic vytknout. I ve čtyřhře podal solidní výkon. Při účasti pouze tří našich mužů musel, bohužel, hrát s Burgisem z Lotyšska, s kterým předtím nikdy nehrál. Přesto svým přemožitelům byli důstojnými soupeři a prohráli s vynikající sehranou dvojicí Tan Ruiwu – Wang Zheng Yi jen těsně 2:4. Čtyřhra Tregler – Konečný si snadno poradila s australskou dvojicí Powell – Townsend 4:0. Ve druhém kole už ale prohráli s favorizovanými Korejci. Co se týče mixů, tak souhlasím s hodnocením Pavla Krpce.“

V malé fotogalerii představujeme čerstvé mistry světa ve stolním tenisu z čínského Su-čou.