Nový předseda ČAST Zbyněk Špaček odpověděl na otázky ETTU.
Jak jste spokojen se situací v českém stolním tenise v mezinárodním porovnání?
Na mezinárodní úrovni jsme v posledních letech dosáhli několika významných úspěchů (bronz ženy ME 2009, bronz muži ME 2010, Širůček stříbro MEJ 2010 singl a mix, Vacenovská a Štrbíková ve čtvrtfinále MS 2009), ale vždy je co zlepšovat. Nejlepší týmy v našich národních ligách dosahují evropské úrovně, např. letošní vystoupení SKK El Niňo v Lize mistrů.
Jaký program bude pod Vašim vedením rozvíjen a co byste rád změnil?
Nové vedení asociace má připravený ambiciózní program, který uvažuje zlepšení v každé oblasti stolního tenisu v ČR. Vedení by rádo rozšířilo popularitu stolního tenisu na základních školách a zlepšilo mediální obraz stolního tenisu v ČR.
ČAST v posledních letech velmi úspěšně zorganizovala dvě největší evropské stolnětenisové akce (MEJ 2009 v Praze a ME 2010 v Ostravě). Zanedlouho bude hostit MEV 2011 v Liberci. Jak pokračují přípravy?
Přípravy MEV 2011 jsou v plném proudu, odstraňujeme běžné drobné provozní problémy. Účast prozatím přesahuje více něž 2400 hráčů což považujeme za organizační úspěch. Domníváme se, že město Liberec, místní organizátor i ČAST se zhostí svého úkolu na vysoké úrovni, jak již nyní ukazují průběhy příprav.
Zvýšila zorganizovaná mistrovství zájem o stolní tenis v ČR?
Navázali jsme úzkou spolupráci z Českou televizí, stolní tenis se pravidelně každý týden objevuje na obrazovce sportovního kanálu České televize. Ostatní média se rovněž intenzivněji zajímají o náš sport. Sledujeme i zvýšený zájem rodičů, dětí a mládeže.
Jaký je hlavní cíl pro probíhající olympijský cyklus?
Hlavním cílem je účast co nejvyššího počtu českých hráčů na OH 2012 v Londýně. V nejbližším období bychom rádi uspěli na nadcházejícím MS v Rotterdamu, nejlépe osmifinálovým nebo čtvrtfinálovým umístěním ve dvouhře. Na podzimním ME v Polsku rozhodně budeme chtít obhájit medaili ze soutěže družstev mužů a získat i medaili v ženské kategorii. Družstva budeme stavět na tradičních zkušených oporách (Vacenovská, Štrbíková, Prokopcov) a doufáme, že se přidají mladí (Tregeler, Širůček).
Jaký je Váš názor na situaci evropského stolního tenisu ve věci naturalizace asijských hráčů?
Pokud jde o expanzi čínských (asijských) stolních tenistů na evropskou půdu, tak taková situace se nám vůbec nelíbí. Reprezentace ČR je jednou z mála evropských, která nepoužívá (ani nepoužívala) naturalizované asiaty.
Jak lze tuto situaci podle Vás řešit?
Nevidíme krátkodobé řešení. Dlouhodobé může být v mohutném zvýšení popularizace, tím i evropské členské základny a zvýšení finanční podpory sportu.
Můžete uvést údaje z Vaši sportovní kariéry?
Stolní tenis aktivně hraji od 10-ti let (až do současnosti). Několik let jsem hrál nejvyšší soutěž v ČR, před několika lety jsem získal titul Mistra Evropy ve veteránské kategorii (Aarhus 1991). Jsem předseda jednoho z největších klubů v ČR (El Niňo Praha).
Otázky položila Milica Nikolic.