K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Rozhovor s předsedou České asociace stolního tenisu Zbyňkem Špačkem


Musíme najít to nejmenší zlo, to nejrozumnější řešení, říká směrem ke konci původní sezony

Už téměř měsíc žije celá naše společnost v nouzovém režimu. A bezesporu všichni obyvatelé naší země ví, že minimálně do konce dubna se tato situace v České republice nezmění. Množí se dotazy, kdy a v jaké podobě se rozběhne alespoň částečně život, na který jsme byli ještě před několika týdny zvyklí. A to nejen v oblasti základních potřeb, ale pochopitelně i v oblasti sportování. Předseda České asociace stolního tenisu a člen Českého olympijského výboru Zbyněk Špaček odpovídá na některé otázky, související s aktuálním stavem v zemi a jeho vlivem na český stolní tenis.

Jak komunikuje v současné době Výkonný výbor ČAST a co jsou klíčová témata?

Minimálně jeden krát týdně se všichni spojíme a pomocí videokonference řešíme ty nejpalčivější záležitosti. Není to ideální, já preferuji osobní jednání, ale v této chvíli je to asi nejlepší řešení. Osobně s každým členem VV se snažím komunikovat i mezi jednotlivými videokonferencemi. Stejně to dělají i moji kolegové. Samozřejmě řešíme běžnou agendu spojenou se stolním tenisem a naší asociací. Té je vždy dost, stačí si přečíst jakýkoliv zápis z našeho jednání. Samozřejmě v tomto období jsou zcela jasná klíčová témata: ligové soutěže, MČR mládeže, WT v Olomouci, Změny v termínové listině, náplň práce všech pracovníků a spolupracovníků v asociaci, finance a další.

Mají členové asociace i další fanoušci dostatek informací na webových stránkách, popřípadě sociálních sítích? Jaké informace by jim neměly uniknout?

Na našich webových stránkách je speciální kolonka – KORONAVIRUS, kde jsou veškeré aktuální informace a nařízení, zejména z Ministerstva zdravotnictví. Bohužel pro sportování toho moc není, momentálně je povoleno individuálně sportovat pod širým nebem, tak si myslím, že je ideální doba trochu si pozvednout fyzickou kondici. Víc toho v této době asi nemůžeme dělat, vnitřní sportoviště jsou uzavřena. Jak všichni víme, situace se každým dnem mění. Každou ověřenou zprávu ohledně sportování se snažíme prezentovat. Sám osobně odpovídám na řadu dotazů přes e-mail či osobně. Abychom trochu oživili současné stolně-tenisové dění, připravila mediální komise společně se slovenským partnerem zajímavý česko-slovenský kvíz o stolním tenisu. A jako bonbónek vychází na našich webových stránkách krásný seriál o historii 95 let našeho sportu u nás. Protože takové výročí si letos připomínáme. Kdo nemá čas si přečíst najednou celou knihu o naší historii, stačí mu každý den pět minut, aby si vše oživil nebo se dozvěděl něco o ní nového.

Co by v současné době, kdy nelze v hernách trénovat, měli dělat trenéři?

Je těžká, přetěžká situace. Nikdo nemůže do herny. Myslím si, že trenéři by se měli dokonale připravit na dobu, kdy koronavirus odezní a všichni budou moci zase zpět na sportoviště. Příprava střednědobých či dlouhodobých plánů, každodenní komunikace se svými svěřenci, příprava a kontrola zejména kondiční přípravy, teď už i venku. A co navíc pro trenéry, kteří jsou pod smlouvou asociace? Každý z trenérů by si měl uvědomit, že i doma se dá smysluplně něco pro asociaci dělat. Každý z nich by měl s něčím přijít. My nikomu zatím nechceme brát peníze. Kromě již zmíněného, by měli pomoci například trenérsko-metodické komisi. Příprava přednášek při školeních licence A, B i C, metodická videa, metodické listy, vše co se bude hodit v době, kdy opět, jak doufám, na nic nebude moc času. A témat pro pomoc je daleko víc.

Důležité jsou určitě také informace o dotačních programech ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na co byste zvlášť upozornil?

Bohužel se opakuje situace z několika minulých let. Chápu výjimečnou situaci, ale proč pořád a dokola ty nesplněné sliby. Já osobně jsem doufal, že se to vše zlepší, vždyť příděl peněz z dotačních programů MŠMT byl vlastně okopírován z let minulých. Návrhy a projekty jsme dávali již na podzim loňského roku. Je duben a nám chybí peníze na provoz sportovního svazu, nejdůležitějšího dotačního programu – Organizace sportu. Přitom akceptace tohoto programu ze strany ministerstva proběhla ze strany MŠMT již v polovině února To si nikdo neuvědomí, že i provoz něco stojí, že kdybychom neměli něco našetřeno, spíše vyděláno, museli bychom někde o peníze žebrat. Nechci mluvit o dalších programech, které byly vypsány a jsou zatím bez odezvy. Žádná informace, žádná komunikace, prostě nic. Abych nebyl tolik negativní, přece jenom dva programy už byly vyplaceny – REPRE a TALENT. Jen mám trochu obavu z případného krácení pro letošní rok a zejména pro ten příští při současné finanční situaci v našem státu.

Kdy bude definitivně rozhodnuto o osudu ligových soutěží ročníku 2019/2020?

To je asi největší naše starost. Co s tím ? Koncem příštího týdne budeme mít opět videokonferenci společně s ředitelem soutěží Miroslavem Henželem. Máme připravené nějaké varianty, které ještě dopracovává ředitel soutěží. Budeme se o tom bavit, bude to jediný bod našeho jednání. Dobře si uvědomuji, že každé, říkám každé rozhodnutí bude špatné. Nechceme nic uspěchat, situace se rychle vyvíjí. Na druhou stranu nemáme už moc času. Zatím máme termín 30. duben, ale možná rozhodnutí padne již dříve. Samozřejmě ideální je dohrát do konce všechny soutěže, ale to asi není reálné. Pokud se nějakým zázrakem sezona v plném rozsahu nedohraje, vždy nějaká část klubů bude nespokojena. Nelze v té chvíli vyhovět všem. Už teď dostávám hodně nepříjemné e-maily. A jejich nárůst určitě stoupne. Musíme najít to nejmenší zlo, nejspravedlivější řešení za dané, ne naší vinou zaviněné situace.

Máte v plánu posunout také konání mládežnických šampionátů?

Zatím jsou všechna MČR mládeže termínově posunuta. Rozhodnutí padlo na posledním výkonném výboru asociace. Chtěli bychom je všechna uspořádat, pravděpodobně na podzim. Nechceme je v každém případě rušit. Pro řadu našich mladých stolních tenistů jsou to top turnaje, a mít medaili z mistrovství republiky, to je něco výjimečného. Určitě bude problém sehnat odpovídající haly, i ostatní sporty mají řadu akcí odložených. A dalším problémem se zdá být fakt, že stávajícím ročníkům končí jejich kategorie 30. června tohoto roku. Myslím si, že se dá ale vše zvládnout a v tomto případě nám všichni úpravy v soutěžním řádu jisté umožní.

Lze odhadnout, jak to bude letos se srpnovým Czech Open v Olomouci?

Na posledním výkonném výboru ČAST jsme se dohodli, že počkáme s vývojem situace ještě do konce června letošního roku. Jsem ale já osobně spíše pesimista. Ne kvůli tomu, že by sportoviště na konci prázdnin nebyla již otevřena, ale bojím se o naše hranice. Budou otevřené? A pokud ano, pro všechny? Pustí sportovce jejich národní svazy do Česka? Zatím nasmlouvané hotely nám vycházejí vstříc, stejně tak vlastník sportovního areálu v Olomouci. Uvidíme také, co vedení ITTF. Zatím mapuje situaci u všech organizátorů akcí v druhé polovině roku 2020.

Řada akcí i v rámci ITTF a ETTU byla zrušena či posunuta. Můžete dění ve světě v tomto směru shrnout?

Světová federace ITTF zatím zrušila všechny soutěže do 30. 6. 2020, včetně olympijských kvalifikací jednotlivců a veteránského mistrovství světa. Vedení ETTU se tomuto datu přizpůsobila. Mistrovství světa, které se mělo konat v březnu, má zatím náhradní termín – přelom září a října, na stejně místě v Jižní Koreji. Tedy zhruba necelých 14 dní po mistrovství Evropy v Polsku. Jak všichni víme, OH v Japonsku, jsou o rok posunuty na příští prázdniny. Důležité asi bude nejbližší jednání Executive Boardu ITTF příští týden. Z ETTU přišel před pár dny e-mail od jeho sekretariátu okolo nedohraných letošních evropských pohárů. Pouze jen zkonstatoval situaci. Vedení ETTU chce od účastníků semifinálových utkání nějaké návrhy. Vedení obou střešních organizací zatím posílají jen povzbuzující e-maily, bohužel a asi právem nic moc neříkající. Takže i my čekáme.

Odložen je také slavnostní galavečer u příležitosti 95 let organizovaného stolního tenisu v České republice. Věříte, že se ve druhé polovině roku uskuteční?

Byli jsme nuceni původní termín 6. června zatím posunut na neurčito. Moc mě to osobně mrzí. Získali jsme za rozumnou cenu hezké prostory v pražském hotelu Olympik i s ubytováním. Chtěli jsme si po 5 letech trochu zavzpomínat na těch dlouhých 95 let organizovaného stolního tenisu v Čechách a na Moravě společně s bývalými i současnými reprezentanty, s představiteli nejlepších klubů v ČR, členy jednotlivých odborných komisí, vedením krajských svazů a samozřejmě i s hosty. Například z vedení světového či evropského stolního tenisu, s vedením významných českých střešních organizací (ČOV, ČUS apod.). Já pevně doufám, že se nám to podaří na podzim letošního roku, na programu se již intenzivně pracuje. Uvědomuji si, že ideální termín červen je teď pasé.

Na začátku dubna měla také proběhnout konference ČAST, na které se schvaluje rozpočet. V jaké podobě letos bude?

Také řádnou konferenci asociace jsme museli odložit. Nový termín, zdá se i reálný, je stanoven na sobotu 27. června. Problém je v tom, že konference schvaluje rozpočet asociace na kalendářní rok, schvaluje i čerpání rozpočtu za rok minulý. Takže červen není dobré datum. Společně se členy dozorčí rady ČAST jsme se dohodli, že zatím čerpání bude probíhat dle navrženého rozpočtu pro letošní rok, a to je výši maximálně 1/12 z původně navrženého rozpočtu. Všechny podklady dostanou nahlášení delegáti netradičně dlouho dopředu, včetně mé zprávy, zprávy dozorčí rady či změn v řádech.

Co byste chtěl vzkázat českým stolním tenistům?

Chtěl bych jim všem vzkázat, že bude zase určitě lépe. O to více budeme mít chuť zase trénovat a těšit se na zápasy až tato zlá doba skončí a vše se vrátí do normálu. Jsem přesvědčen, že v současné době je na prvním místě zdraví nás všech a náš sport je na chvilku na ,,vedlejší koleji“. Buďme tedy ještě chvilku trpěliví. A ještě na závěr bych chtěl popřát hezké prožití velikonočních svátků, i když asi ne v úplné pohodě a podobě, jak bychom si všichni přáli.