Senzační vítězství páru Zdena Blašková, Kateřina Tomanovská

V Olomouci skončil devátý ročník mezinárodního turnaje Czech Open

Poprvé v devítileté historii turnaje Czech Open v Olomouci se ve finále některé za soutěží představil čeští zástupci. Na letošním ITTF Czech International Open si o prvenství zahrály ve čtyřhře žen Kateřina Tomanovská se Zdenou Blaškovou. Proti sestrám Anně a Katarzyně Wegrzynovým z Polska to byl boj až do posledního míčku, ale boj se šťastným koncem. Česká dvojice vyhrála 3:2 a zapsala se do historie.

Dopolední program závěrečného dne turnaje patřil semifinálovým zápasům ve dvouhře mužů a žen. Hrstka diváků na tribunách a také fanoušci u televizorů či počítačů se určitě nenudili. Hned v prvním ženském semifinále přišla o své doposud čisté skóre Xiaoxin Yang z Monaka. Soutěží prošla bez ztráty setu, než ji v boji o finále hned dva vzala Francouzka Audrey Zarifová. Na vítězství to však samozřejmě nestačilo, takže do finále postoupila naturalizovaná Číňanka.

Druhé semifinále ženské dvouhry nabídlo nejvyrovnanější souboj. Ruska Mariia Tailaková sehrála se švédskou obranářkou Lindou Bergströmovou sedmisetovou bitvu. V šestém setu už měla výhodu dvou setbolů, ale tu ještě nevyužila. Trpělivou hrou si však v rozhodujícím dějství připravila mírný náskok, který udržela až do konce.

Semifinálové boje mužské dvouhry už tolik zajímavé nebyly. V tom prvním nedal zkušenější Ukrajinec Jevhen Przyschepa prakticky žádnou šanci přemožiteli Radka Skály Rakušanu Andreasi Levenkovi. V tom druhém, který měl být vyvrcholením dopoledních bojů se bohužel Švéd Moregard zranil a s bolestivými zády se marně snažil čelit skvělému Sathyianu Gnanasekaranovi z Indie. Vítěz turnaje WTT v Maďarsku z minulého týdne nakonec ve třetím setu pro bolesti vzdal.

Po polední přestávce přišla exploze emocí všech českých fanoušků, kteří turnaj sledovali. V přímém přenosu České televize zvládla dvojice Tomanovská, Blašková nervózní souboj s polským párem a turnaj ve čtyřhře žen vyhrála.

Úvod ovšem patřil jejich soupeřkám. Získaly první set a v tom druhém až vedly 7:2. Pak si ale trenér Petr Nedoma vzal oddechový čas. „Byla jsem šíleně nervózní, a bylo to určitě v úvodu znát. Trenér nás dost překvapil tím oddechovým časem, nechápaly jsme, proč ho bere už ve druhém setu. Ale byl to skvělý tah, tohle mu prostě vyšlo,“ řekla po zápase Zdena Blašková.

Její spoluhráčka Kateřina Tomanovská značnou nervozitu potvrdila. „Bylo to finále turnaje, navíc před televizními kamerami. No, byly jsme nervózní, ale to se dá pochopit. My jsme ale na turnaji hrály skvěle. Porazily jsme v Olomouci kvalitní soupeřky a výhra ve finále je pro mne i pro Zdenču největší úspěch. Je to vlastně pro obě z nás první výhra na podobném turnaji v kariéře.“

České reprezentantky se ve druhém setu nakonec nadechly k mimořádnému výkonu. Set vyhrály, pak sice opět šly do vedení Polky, jenže závěr patřil české dvojici. Opět ovšem s notnou dávkou nervozity. „Vedly jsme v pátém setu 7:3 a najednou to bylo 8:8. Mně se v tom závěru klepala ruka snad víc než na začátku zápasu. Vlastně ani nevím, jak se to povedlo. Při druhém mečbolu jsem pořád v hlavě přemýšlela, co mám zahrát, obě Polky moc dobře znám, ale nakonec jsem míček jen tak srazila bekhendem na druhou polovinu stolu a byl z toho vítězný balonek. Máme obrovskou radost a určitě bychom ve spolupráci chtěly dál pokračovat,“ dodala Zdena Blašková.

Ostatní finálové zápasy už pochopitelně tolik atraktivní pro české fanoušky nebyly, ovšem přinesly dramatickou podívanou. Truls Moregard i s bolavými zády podpořil svým výkonem Angličana Samuela Walkera a porazili ve čtyřhře po pětisetové bitvě francouzský pár Lilian Bardet, Leo De Nodrest 3:2.

První set finálového souboje dvouhry žen mezi Xiaoxin Yang z Monaka a Ruskou Marií Tailakovou byl rovněž vyrovnaný, ovšem pak už turnajová jednička Xiaoxin Yang měla jasně navrch. Zvítězila 4:0 a zopakovala své prvenství na turnaji v Olomouci z roku 2016.

Také do finále mužské dvouhry se probojoval nejvýše nasazený hráč Sathyian Gnanasekaran z Indie, kterého vyzval Ukrajinec Jevhen Przyschepa. Poslední zápas celého ročníku Czech Open skončil také po čtyřech setech vítězstvím favorizovaného Inda.

2021 ITTF Czech International Open, Olomouc

Výsledky finálového dne

Dvouhra mužů

Semifinále: Jevhen Przyshchepa (Ukr.) – Andreas Levenko (Rak.) 4:0 (9,4,8,8), Sathyian Gnanasekaran (Ind.) – Truls Moregard (Švéd.) 4:0 INJ. Finále: Sathyian Gnanasekaran – Jevhen Przyshchepa (Ukr.) 4:0 (9,6,6,12).

Dvouhra žen

Semifinále: Xiaoxin Yang (Monaco) – Audrey Zarifová (Fr.) 4:2 (9,-8,7,-11,2,2), Mariia Tailaková (Rus.) – Linda Bergströmová (Švéd.) 4:3 (9,-9,-8,9,6,-10,6). Finále: Xiaoxin Yang – Mariia Tailaková 4:0 (11,4,3,9).

Čtyřhra mužů

Finále: Samuel Walker (Angl.), Truls Moregard (Švéd.) – Lilian Bardet, Leo De Nodrest (Fr.) 3:2 (-10,8,7,-7,7).

Čtyřhra žen

Finále: Kateřina TOMANOVSKÁ, Zdena BLAŠKOVÁ – Anna Wegrzynová, Katarzyna Wegrzynová (Pol.) 3:2 (-6,9,-10,2,9).