Šimon Bělík čtvrtý na Stiga Masters Minimes 2015

Ostravský mladší žák zopakoval loňský výsledek Lindy Záděrové

V belgickém Blegny skončil jubilejní 10. ročník turnaje Stiga Masters Minimes 2015, na kterém startovalo 12 hráčů a hráček kategorie mladšího žactva, a to ročníku 2004 a mladších, na základě výsledků na srpnovém turnaji Eurominichamps ve francouzském Schiltigheimu. Český reprezentant Šimon Bělík se probojoval mezi nejlepší a v celkovém pořadí obsadil pěkné čtvrté místo.

V nedělním čtvrtfinále čekal na Šimona nepříjemný soupeř, Francouz Felix Lebrun, nejmladší účastník turnaje (ročník 2006), který navíc hraje penholderem, což je v této věkové kategorii nezvyklé. Šimon celkem s přehledem rozehrál první set, vedl 10:7, ale bohužel uspěchal koncovku a prohrál 10:12. V dalším průběhu Šimon znervózněl, navíc měl zbytečný respekt ze soupeřova bekhendu, což způsobilo, že prohrál i druhý set a ve třetím setu prohrával 0:4 a 3:6. Naštěstí se mu podařilo zvrátit průběh setu, vyhrál 11:7 a dostal se tak zpět do hry. Začal hrát soupeři více přes bekhend, získal tím hru pod kontrolu a po vítězství 11:6 a 11:2 postoupil zaslouženě do semifinále. Semifinálovým soupeřem Šimona byl David Bessa z Portugalska. Vstup do zápasu Šimonovi vůbec nevyšel, pospíchal, dělal mnoho chyb a ze stavu 0:6 a 1:8 to dotáhl pouze na konečných 6:11. Druhý set byl vyrovnaný, přesto jelikož Šimon přistoupil na soupeřovu kontradrajvovou hru, prohrál set 8:11. Ve třetím setu se začal Šimon opírat více o svůj forhendový topspin, což přineslo vítězství. Ve čtvrtém setu Šimon zvrátil stav 4:7 a dokonce odvrátil jeden soupeřům mečbol a vynutil si tak pátý set. Úvod rozhodující sady patřil Šimonovi, topspinovou hrou si vypracoval vedení 10:6. Bohužel za tohoto stavu chtěl dobře rozehraný set dohrát, soupeř snížil na 9:10 a ve vyrovnané koncovce nakonec Šimon prohrál 12:14. Vzhledem tomu, že v zápase o 3. místo na Šimona čekal Rus Ryzhov, šlo o reprízu finále ze Štrasbourgu. Zpočátku to vypadalo na takřka na jednoznačný průběh, soupeř byl rezignovaný a to až do stavu 2:1 a 5:2 pro Šimona, kdy si vzal kouč soupeře time-out. Tři následující míče byli sice ze strany Šimona dobře rozehrané, ale v rozhodujících chvílích buď spěchal nebo bylo štěstí na straně soupeře, což znamenalo srovnání stavu na 5:5. Od té doby Šimon příliš znervózněl a dovolil soupeři převzít kontrolu nad zápasem. Konečný výsledek 8:11 v pátém setu znamenalo konečné 4. místo, což i tak je náš nejlepší výsledek v kategorii chlapců v desetileté historii turnaje (viz. příloha: Stiga_Masters_Minimes_-_historie) a zopakoval tak loňský výsledek Lindy Záděrové.

pořadí IMG_3628

Stupně vítězů a hráči na dalších místech soutěže mladších žáků

Na závěr bych chtěl pochválit Šimona za jeho celkové vystoupení v Blegny a doufám, že účast na tomto turnaji pro něj bude motivací v dalším tréninkovém úsilí.