Skvělá bilance na MEJ, osm českých jmen ve třetím kole singlu

"Trenér mi domluvil a pak už to bylo v pohodě," hlásil po postup Jan Valenta

Ve velkém stylu sehráli čeští reprezentanti své zápasy druhého kola dvouher na MEJ v Záhřebu. Do bojů jich zasáhlo celkem jedenáct, osm z nich postoupilo mezi dvaatřicet nejlepších ve svých kategoriích. Někteří to přitom neměli vůbec jednoduché soupeře.

Tak například Jiří Martinko nastoupili proti nejlepšímu evropskému obranáři Maximu Tsaplyginovi z Ruska, který byl sedmnáctým nasazeným hráčem turnaje. proti skvělému Martinkovi však neuhrál ani set a po zápase smutně seděl u ohrádky a hledal důvod prohry. „Někdy v kadetech jsem s ním hrál a dostal jsem pořádnou nakládačku. Tady to ale bylo jiné. Moc důležité bylo, že jsem dotáhl do vítězného konce první set. Pak už jsem se snažil hrát trpělivě a soupeř příliš často chyboval,“ řekl Jiří Martinko.

Čerstvou mistryni Evropy v soutěži družstev Rumunku Andreeu Clapalovou, devatenáctou nasazenou hráčku turnaje naopak vyřadila v singlu juniorek Nikita Petrovová. Byla aktivnější, méně chybovala a udržela nervy na uzdě i ve chvílích, kdy se jí nedařilo. Po výhře 4:2 byla šťastná z postupu. „Je to skvělé, ale pochopitelně ještě lepší bude, když se mi podaří vyhrát i další zápas,“ usmívala se česká reprezentantka. „Myslím, že za stavu 2:2 na sety, kdy jsem koncovku toho čtvrtého prohrála, byl klíčový moment zápasu. Cítila jsem, jako by se mě soupeřka bála, dělala hodně chyb, a to bylo dobré. Porazit tak kvalitní hráčku je super výsledek.“

Dalším juniorem, který bez problémů postoupil do třetího kola, byl Tomáš Polanský. S Portugalcem Paulo Silvou neměl moc práce. Bohužel, ve 2. kole naopak skončily Markéta Ševčíková a po velikém boji také Stanislava Slezáková.

Svůj první zápas v singlu zvládl kadet Jan Valenta na jedničku. Byl nasazen přímo do druhého kola v němž narazil na Rumuna Cristiana-Stefana Bogdana. Po prohraném prvním setu a důrazné domluvě od trenéra Kamila Koutného český hráč ovládl hru a s jistotou vyhrál 4:1. „Hrál jsem v první setu špatně takticky. Servis jsem posílal stále na střed stolu a soupeř toho využíval. Trenér mi domluvil, že mám hrát víc kreativně, střídat strany a být aktivnější. Pak už to bylo v pohodě, protože ve výměnách jsem byl jasně lepší. Jsem rád, že mám první zápas za sebou, byl to hodně nepříjemný soupeř,“ hodnotil svůj výkon po utkání český reprezentant.

Kromě něho se do dalšího kola probojovali i Matěj Siwiec a Tomáš Martinko. V kategorii kadetek skončila pouze Tereza Pytlíková. Nestačila na Francouzsku Claire Picardovou a prohrála 0:4. Naopak Zdena Blašková a Gabriela Štěpánová postoupily bez větších problémů. Zatímco i české jedničky se ani nic jiného nečekalo, Gabriela Štěpánová byla po výhře nad Maďarkou Helga Dariová velmi spokojená. „Herně to ještě stále není ono, ale už jsem hrála o poznání lépe, než v úvodu šampionátu. Spokojená z postupu jsem samozřejmě moc, ale mám dobrý los a další porazit v boji o osmifinále Italku Laurenti by mohlo být v mých silách.“

Mistrovství Evropy juniorů Záhřeb ZAGREB-EYC-LOGO_RGB_78cc4_f_1010x0

Výsledky českých reprezentantů a reprezentantek

Junioři, dvouhra, 2. kolo: Jiří MARTINKO – Maxim Chaplygin (Rus.) 4:0 (10,7,10,6), Tomáš POLANSKÝ – Paulo Silva (Port.) 4:0 (3,6,2,13)

Juniorky, dvouhra, 2. kolo: Nikita PETROVOVÁ – Andreea Clapalová (Rum.) 4:2 (12,-9,5,-12,7,5), Erika Frontová (Šv.) – Stanislava SLEZÁKOVÁ 4:3 (-9,-8,3,9,-9,14,5), Agata Zagrzewska (Pol.) – Markéta ŠEVČÍKOVÁ 4:0 (4,9,10,9).

Kadeti, dvouhra, 2. kolo: Tomáš MARTINKO – Owen Cathcart (Ir.) 4:3 (11,3,-7,9,-7,-3,14), Matěj SIWIEC – Quentin Jaques (Bel.) 4:2 (-6,-13,11,9,9,11), Jan VALENTA – Cristian-Stefan Bogdan (Rum.) 4:1 (-9,8,6,5,6).

Kadetky, dvouhra, 2. kolo: Claire Picardová (Fr.) – Tereza PYTLÍKOVÁ 4:0 (4,7,8,9), Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ – Helga Dariová (Maď.) 4:2 (-10,7,6,-6,10,7), Zdena BLAŠKOVÁ – Luciana-Camelia Mitrofanová (Rum.) 4:1 (7,2,5,-12,6).