Šokující vyvrcholení Czech Open, vyhrál čtrnáctiletý Japonec

Tomokazu Harimoto ze sebe vypravil po zápase lámanou angličtinou jedinou větu: "Jsem velmi šťastný!"

Další ročník turnaje Seamaster 2017 ITTF World Tour je minulostí. Czech Open v Olomouci vyhrál v kategorii mužů naprosto nečekaným způsobem čtrnáctiletý Japonec Tomokazu Harimoto, když ve finále porazil legendárního Němce Timo Bolla. Dvouhru žen ovládla Mima Itoová.

Úvodní finálový zápas nedělního programu obstarala čtyřhra žen. Japonky Nina Hayatová a Mima Itoová porazily švédsko-maďarský pár Matilda Ekholmová, Georgina Potaová 3:2. Hned v prvním setu musela za stavu 7:5 Japonka Mima Itoová vyměnit poškozenou raketu, ovšem na její hře se to nijak neprojevilo. Set japonská dvojice vyhrála. Pak ale převzaly iniciativu Evropanky, které si postupem do finále už de facto zajistily účast na prestižním turnaji World Tour Grand Final v Kazachstánu. Vyhrály dva sety a ve čtvrtém dějství už vedly 5:3. Pak si ale vzaly Japonky time out a od té chvíle hrály jako vyměněné. Do konce setu svým soupeřkám povolily jen jeden míček a v rozhodující sadě si hned v úvodu vytvořily dostatečný náskok. Ten udržely až do konce a mohly se radovat z titulu.

V boji o titul ve čtyřhře mužů nastoupili vítězové China Open a nedávného Bulgaria Open Japonci Jin Ueda a Maharu Yoshimura proti nasazeným jedničkám Patriku Franziskovi z Německa a Jonathanu Grothovi z Dánska. Ti také vybojovali úvodní set. Po prohraném druhém dějství se opět ujali vedení vítězstvím v koncovce třetího. „Věděli jsme, že musíme celou dobu vyvíjet na soupeře tlak, protože jakmile se Japonci dostanou do tempa jsou velmi nebezpeční. Byli jsme velmi soustředění a máme velikou radost, že se nám podařilo porazit tak skvělou dvojici,“ přiznal Patrik Franziska.

Vyrovnaný zápas vyvrcholil ve čtvrtém setu. Za stavu 4:6 si Japonci vzali time out, jenže příliš toho nezmohli. Německo-dánská dvojice brzy vedla 10:6 a měla čtyři mečboly. Po druhém promarněném si proti raději vzala rovněž time out. A po návratu ke stolu Maharu Yoshimura pokazil servis, čímž doslova rozesmál všechny čtyři účastníky finále. Franziska s Grothem si vítězství na Czech Open jasně řekli o letenku na prosincový turnaj World Tour Grand Final. Ovšem stejně tak si přidělali starosti. „Chtěli jsme v sezoně získat potřebný počet bodů a na turnaj se kvalifikovat. Teď už tam asi budeme, takže bychom si měli jít koupit pořádně teplé bundy. V Astaně bývá zimou i mínus třicet stupňů. Tak to asi utratíme něco z peněz, co jsme vyhráli tady v Olomouci,“ dodal s úsměvem Jonathan Groth.

Ženská dvouhra byla opět v režii japonských stolních tenistek. Favorizovaná Kasumi Ishikawová však nesplnila svoji úlohu a prohrála s Mima Itoovou 1:4. Obě hráčky si tak vyměnily pořadí ve srovnání s dvouhrou na Bulgaria Open. Itoová dokázala skvěle eliminovat servis soupeřky a tím vzala Ishikawové její nesilnější zbraň. Měla pak obrovskou radost ze zisku „double“ na Czech Open. „Minulý týden jsem v Bulharsku taky vyhrála čtyřhru, ale ve dvouhře jsem byla stříbrná. Teď se mi poprvé na turnaji World Tour podařilo vyhrát obě soutěže. Jsem šťastná, ale také hodně unavená,“ řekla po zápase Mima Itoová.

Diváci v hale s napětí očekávali, jak dopadne nejsledovanější finále celého turnaje. Zda zkušený Timo Boll zopakuje výhru z červencového turnaje China Open a Tomokazu Harimota opět porazí. Nebo naopak, zda mu čtrnáctiletý Japonec prohru 1:4 vrátí. Zpočátku to tak mohlo i vypadat, když Harimoto vyhrál první set 11:3. Jenže mnohonásobný mistr Evropy a bývalá světová jednička Timo Boll přijel do Olomouce ve skvělé formě. S fenomenálním talentem světového stolního tenisu sehrál vyrovnanou partii. Otočil vývoj a vedl 2:1 na sety. Ovšem olomoucké finále patrně mělo patřit Harimotovi. Po každém vítězném míčku se radoval jako malé dítě. Jak by ne, vždyť je o dvaadvacet let mladší, než šestatřicetiletý Boll.

Už ve čtvrtém setu si za stavu 5:6 vzal Harimoto time out a byla to správná volba. Set vyhrál a zahájil spanilou jízdu za prvním vítězstvím na turnaji World Tour v kariéře. Zkušený Němec ještě mohl srovnat v šestém setu, kdy od stavu 3:5 udělal po svém time outu pět míčku v řadě a otočil na 8:5, ovšem závěr patřil mladému Japonci. Byl agresivnější, důraznější a koncovku už nepustil. „Jsem velmi šťastný,“ dokázal ze sebe po zápase lámanou angličtinou vypustit. A víc vlastně ani nebylo potřeba, jeho výkon hovořil za vše.

ITTF World Tour Czech Open, Olomouc

Výsledky

Dvouhra mužů, finále: Tomokazu Harimoto (Jap.) – Timo Boll (Něm.) 4:2 (3,-4,-8,9,6,9).

Dvouhra žen, finále: Mima Itoová (Jap.) – Kasumi Ishikawová 4:1 (5,13,3,-9,4)

Čtyřhra mužů, finále: Patrik Franziska (Něm.), Jonathan Groth (Dán.) – Jin Ueda, Maharu Yoshimura (Jap.) 3:1 (6,-8,9,8).

Čtyřhra žen, finále: Nina Hayatová, Mima Itoová (Jap.) – Matilda Ekholmová (Šv.), Georgina Potaová (Maď.) 3:2 (8,-8,-8,6,6).