K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Stolní tenis hráčů s tělesným postižením, druhá část


Aktuální informace o stolním tenisu hráčů s tělesným postižením v ČR, o praktických aspektech tréninku a o možnostech propagace

V České republice existuje několik oddílů, republikových turnajů i státní reprezentace. V roce 2017 si na některém z turnajů zahrálo 116 hráčů, z toho 74 hráčů na vozíku (= sedící) a 42 stojících hráčů (= stojící). Stolnímu tenisu hráčů s tělesným postižením se věnují čtyři webové stránky. Jsou to: www.stpara.cz (hráči na vozíku), www.caths.cz (stojící), www.cstps.cz
(hráči na vozíku i stojící) a www.pinec.eu (stojící).

Jak vyplývá z výše uvedeného, je potřeba rozlišit, jestli se jedná o hráče sedícího nebo stojícího. Roubíček (2015) se zmiňuje o obecných výkonnostních úrovních ve stolním tenisu; rekreační, masová, výkonnostní, vrcholová a státní reprezentace.

Přibližně 90 % hráčů s tělesným postižením v České republice spadá do rekreační a masové úrovně. „Za masové soutěže považujeme soutěže rekreačního charakteru přístupné co největšímu počtu účastníků, u nichž se nepředpokládá vyšší výkonnost podložená soustavným tréninkem.“ (Hýbner et al., 1999, s. 5). Zbylých 10 % můžeme zařadit do výkonnostní úrovně (do vrcholové pouze jednoho hráče) a do státní reprezentace.

Všichni současní reprezentanti trénují v oddílech pro nepostižené stolní tenisty. Je to pro ně z důvodu výkonnostní úrovně naprosto nezbytné, aby měli šanci konkurovat špičkovým světovým hráčům. Slobodzian (2015) uvádí, že kdyby existovala kvalitní práce s mladými stolními tenisty s tělesným postižením, tak by bylo možné, aby se Česká republika více přiblížila světové špičce, jako tomu bylo zhruba před 15–20 lety.

Celý článek od Davida Půlpána naleznete ZDE