K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Stolní tenisté o světové tituly v Kuala Lumpuru


České reprezentační celky startují v elitní Championships divizi

O slovo se hlásí první vrchol letošního “olympijského roku“ – mistrovství světa družstev ve stolním tenisu. Jeho dějištěm bude od 28. února do 6. března malajsijská metropole Kuala Lumpur, kam se světový šampionát vrací po šestnácti letech.logo MS družstev 2016

V elitní výkonnostní kategorii, tzv. Championships divizi, bude čtyřiadvacet družstev mužů i žen bojovat o světové tituly a medaile. Prvenství přijedou do Malajsie obhajovat reprezentanti Číny, kteří na MS 2014 v Tokiu ovládli obě týmové soutěže.

Mezi světovou elitou pochopitelně nechybí české reprezentační kolektivy. Družstvo mužů České republiky se na letošním MS ve skupině A postupně střetne s Rakouskem (úřadující mistři Evropy), Tchaj-wanem, Řeckem, Čínou (obhájci titulu) a KLDR. Na české stolní tenistky čekají ve skupině B Championships divize zápasy s Japonskem (vicemistryně světa), Německem (mistryně Evropy a vítězky Evropských her), Thajskem, Brazílií a KLDR.

Vizitky soupeřů českých reprezentačních družstev v základní skupině MS v Kuala Lumpuru: MS družstev 2016 v Kuala Lumpuru vizitky čs. soupeřů o.k.

družstvo žen ČR IMG_3183 o.k

Trenér žen Pavel Krpec povede do boje stejný tým jako na loňském ME v Jekatěrinburgu

Barvy českého stolního tenisu budou na MS družstev v Kuala Lumpuru hájit Dmitrij PROKOPCOV, Tomáš KONEČNÝ, Lubomír JANČAŘÍK, Pavel ŠIRUČEK, Iveta VACENOVSKÁ, Hana MATELOVÁ, Renáta ŠTRBÍKOVÁ a Dana ČECHOVÁ. Trenéry reprezentačních kolektivů jsou stejně jak na loňském ME v Jekatěrinburgu Jidřich PANSKÝ (muži) a Pavel KRPEC (ženy).

Bližší informace o českých reprezentantech v příloze: Česká reprezentace na MS 2016 v Kuala Lumpur

Na posledním MS v Tokiu si z českých reprezentačních celků vedlo lépe družstvo žen, které obsadilo 15. místo, čeští stolní tenisté hráli druhou výkonnostní kategorii a celkově obsadili až 27. příčku.

Vydařené kempy v zahraničí

Závěrečná fáze přípravy českých reprezentantů na světový šampionát družstev v Kuala Lumpuru proběhla v zahraničí. Mužská složka se poslední týden před odletem do Malajsie připravovala v mezinárodní centru v rakouském Schwechatu, kde měl trenér Jindřich Panský k dispozici kompletní čtyřlístek nominovaných hráčů. „Soustředění ve Schwechatu proběhlo bez problémů. Kluci makali a co je hlavní, jsou všichni zdraví, a tak tréninkové dávky absolvovali bez omezení. Rakušané s námi samozřejmě netrénovali, což jsme ostatně čekali. Máme je hned v prvním utkání ve skupině. Přesto jsme měli dostatek kvalitních sparingpartnerů z jiných reprezentací (Freitas, Monteiro, Bobocica, Primorac, Lakatos a další),“ ohlédl se za tréninkovým kempem českých stolních tenistů ve Schwechatu Jindřich Panský.

Stolní tenistky České republiky ve stejném termínu jako muži ladily formu v německém reprezentačním centru v Düsseldorfu. Tedy až na jednu výjimku, Renátu Štrbíkovou, která se připravovala individuálně. „Soustředění bylo jako vždy super. Přípravu a sparing neovlivnila ani skutečnost, že máme Němky ve skupině. Pozitivní je, že zdravotní stav našich děvčat je dobrý. A to je na rozdíl od loňského mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu příjemné zjištění,“ pochvaluje si trenér žen Pavel Krpec.

Schlager 6498519163_web

Čeští stolní tenisté začínají s Rakouskem, které povolalo mistra světa z roku 2003 Wernera Schlagera

Na MS není lehkých soupeřů

Oba české reprezentační kolektivy se na MS družstev v Kuala Lumpur představí v Championships divizi. Stolní tenisté České republiky naposledy hráli v elitní výkonností kategorii na MS 2012 v Dortmundu. „Jména našich soupeřů ve skupině hovoří za všechno. Čína úřadující mistři světa, Rakousko úřadující mistři Evropy, Tchaj-wan jsou v podstatě také Číňané, Řeky známe, mají Gionise a na mistrovství Evropy nás porazili, KLDR poměrně neznámí hráči protože tolik necestují a nehrají, ale nesmírně nebezpeční. Co k tomu dodat. Jsme si vědomi, že soupeři jsou favorité, ale budeme se v každém utkání prát o co nejlepší výsledek a uvidíme, na co nám to bude stačit,“ konstatoval Jindřich Panský, který ve své aktivní hráčce kariéře získal na světových šampionátech v soutěži družstev dvě bronzové medaile.

Družstvo stolní tenistek České republiky dlouhodobě patří mezi nejlepší celky v Evropě. Prosadit se v souboji se špičkovými asijskými týmy je však stále obtížnější. „Máme velice těžkou skupinu, která má dva velké favority: Japonsko a Německo. Nesmíme ale zapomínat ani na reprezentantky KLDR, které na posledním Světovém poháru družstev obsadily 2. místo, když prohrály až ve finále s Čínou. Brazílie by měla být hratelným soupeřem, s Thajskem očekávám vyrovnaný souboj. Z našeho pohledu to určitě bude velmi těžké mistrovství. Dostat se mezi první tři týmy v naší skupině by bylo vynikajícím úspěchem. Ale budu spokojen, i pokud vylepšíme patnáctou příčku z posledního mistrovství světa v Tokiu,“ uvedl před odletem trenér Pavel Krpec, který vloni české reprezentantky dovedl na premiérových Evropských hrách v Baku k bronzovým medailím.

P.Soljaová IMG_4497

S Německem hrají čs. reprezentantky snad na každé velké akci. Na MS bude německou jedničkou Petrissa Soljaová

Systém MS družstev v Kuala Lumpuru

Úvod osmidenního šampionátu patří zápasům v základních skupinách, které jsou na programu od 28. března do 2. března. Všechna zúčastněná družstva jsou rozdělena do třech výkonnostních kategorií. V elitní Championships divizi je v obou kategoriích čtyřiadvacet nejlepších týmů světa, které budou usilovat o tituly a medaile. Z každé ze čtyř šestičlenných skupin postupují do bojů o 1. až 12. místo pouze tři nejlepší kolektivy, přičemž vítězné týmy jdou přímo do čtvrtfinále, družstva z 2. a 3. příček budou hrát tzv. osmifinále. A kdo skončí ve skupinách na 4. až 6. místě, toho čekají boje o 13. až 24. příčku celkového pořadí v Championships divizi s nebezpečím sestupu do druhé výkonnostní kategorie.

Druhá fáze šampionátu se již hraje vyřazovacím způsobem. V play-off Championships divize o 1. až 12. místo jsou vítězné celky ze základních skupin přímo nasazené do čtvrtfinále. O zbylá čtyři místa ve čtvrtfinále se utkají týmy z 2. a 3. míst ve skupinách. V play-off se hraje k.o. systémem na jedno vítězné utkání. Finálové zápasy MS družstev ve stolním tenisu jsou v Kuala Lumpuru na programu v neděli 6. března.

Příjemný pohled do historie MS

Pohled do historických tabulek MS ve stolním tenisu říká, že Česká republika respektive Československo je co do počtu získaných titulů stále na skvělém čtvrtém místě. A to v obou kategoriích. Nejpilnějšími sběrateli zlatých medailí jsou reprezentanti Číny.

Pořadí zemí podle titulů mistrů světa:

Muži: 1. Čína 19, 2. Maďarsko 12, 3. Japonsko 7, 4. Česká republika (Československo) 6, 5. Švédsko 5, 6. Rakousko, USA a Anglie 1.

Ženy: 1. Čína 19, 2. Japonsko 8, 3. Rumunsko 5, 4. Česká republika (Československo) 3, 5. Německo, USA, Anglie, Jižní Korea 2, 9. Rusko (SSSR), Singapur 1.

Poslední medailí českého respektive československého stolního tenisu ze světového šampionátu je bronz z roku 1991. V japonské Čibě tehdejší čs. mužstvo ve čtvrtfinále překvapivě vyřadilo Čínu a umístilo se hned za Švédskem a Jugoslávií na třetím místě. Od roku 1993 se česká družstva podobně jako jednotlivci na MS na stupně vítězů neprosadila. Českým maximem jsou dvě pátá místa družstva mužů z MS 2006 v Brémách a MS 2008 v Guangzhou. Stolní tenistky České republiky si vedly nejlépe před deseti lety na MS v Brémách, kde obsadily dvanácté místo.

bronz z Čiby MS91

Poslední česká medaile z MS je hodně stará, stejně jako tato fotka: MS 1991 Čiba

Přehled umístění českých reprezentačních celků na MS družstev od roku 1993: PŘEHLED umístění českých reprezentačních družstev na MS

V úvodu ženy s Japonskem, muži s Rakouskem

Úvodní den šampionátu čeká na české stolní tenisty utkání s úřadujícími mistry Evropy Rakušany, svěřenkyně trenéra Pavla Krpce sehrají v neděli 28. února hned dva zápasy – s favorizovanými celky Japonska a Německa.

Program zápasů čs. reprezentačních kolektivů v základní skupině:

CHAMPIONSHIPS DIVIZE

Neděle 28. února 2016

ŽENY (skupina B) – I. kolo

10:00 hodin (03:00 hod. SEČ)        Japonsko – Česká republika      (stůl č. 3)

MUŽI (skupina A) – I. kolo

13:00 hodin (06:00 hod. SEČ)        Rakousko – Česká republika     (stůl č. 8)

ŽENY (skupina B) – II. kolo

19:30 hodin (12:30 hod. SEČ)       Německo – Česká republika       (stůl č. 5)

Pondělí 29. února 2016

MUŽI (skupina A) – II. kolo

10:00 hodin (03:00 hod. SEČ)        Tchaj-wan – Česká republika     (stůl č. 5)

ŽENY (skupina B) – III. kolo

16:30 hodin (09:30 hod. SEČ)        Česká republika – Thajsko          (stůl č. 9)

MUŽI (skupina A) – III. kolo

16:30 hodin (09:30 hod. SEČ)        Řecko – Česká republika             (stůl č. 7)

Úterý 1. března 2016

ŽENY (skupina B) – IV. kolo

16:30 hodin (09:30 hod. SEČ)        Česká republika – Brazílie           (stůl č. 5)

MUŽI (skupina A) – IV. kolo

19:30 hodin (12:30 hod. SEČ)        Čína – Česká republika                (stůl č. 2)

Středa 2. března 2016

ŽENY (skupina B) – V. kolo

19:30 hodin (12:30 hod. SEČ)        KLDR – Česká republika              (stůl č. 5)

MUŽI (skupina A) – V. kolo

19:30 hodin (12:30 hod. SEČ)        Česká republika – KLDR              (stůl č. 4)

Kompletní program skupin Championships divize MS s českou účastí: MS družstev 2016 v Kuala Lumpur – program čs. týmů


Oficiální stránky ITTF k mistrovství světa družstev 2016 v Kuala Lumpur zde: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2587&category=WTTC

Lokální webové stránky pořadatelů MS družstev ve stolním tenisu: http://www.perfectwttc2016.com.my/#!team/cnbt