Stříbrní kadeti

V úvodu budou hovořit fakta, v závěru také emoce. Nejprve fakta: družstvo kadetů České republiky vybojovalo na 54. juniorském mistrovství Evropy v Kazani stříbrné medaili v sestavě David Reitšpies, Tibor Pavlík, náhradník Tomáš Polanský a trenér Luboš Pěnkava. Ve finále prohrálo s družstvem Německa nejtěsnějším poměrem 2:3. Druhé místo tak vyvolalo reminiscence na stejný úspěch kadetů na MEJ 2005 v Praze a juniorů na MEJ 2007 v Bratislavě. Vítězové z Německa hráli v sestavě Kilian Ort, Qiu Dang a koučovaní byli bývalým reprezentantem našich západních sousedů Klausem Schmittingerem.

V úvodu budou hovořit fakta, v závěru také emoce. Nejprve fakta: družstvo kadetů České republiky vybojovalo na 54. juniorském mistrovství Evropy v Kazani stříbrné medaili v sestavě David Reitšpies, Tibor Pavlík, náhradník Tomáš Polanský a trenér Luboš Pěnkava. Ve finále prohrálo s družstvem Německa nejtěsnějším poměrem 2:3. Druhé místo tak vyvolalo reminiscence na stejný úspěch kadetů na MEJ 2005 v Praze a juniorů na MEJ 2007 v Bratislavě. Vítězové z Německa hráli v sestavě Kilian Ort, Qiu Dang a koučovaní byli bývalým reprezentantem našich západních sousedů Klausem Schmittingerem.

Pro popis finálového střetnutí jsme si přizvali vedoucí naší výpravy Andreu Botkovou:
„K prvnímu utkání nastoupil David Reitšpies proti Ortovi. Podle výsledku je jeho vítězství bomba, ale on prohrával 6:10 v pátém setu. V tu chvíli jsme si už mysleli, že je po zápase, ale David odvrátil čtyři mečboly a svůj první proměnil. Tibor Pavlík vedl v prvním setu 6:1 a 9:7, jenže prohrál sadu a potom i další dvě už větším rozdílem. Ukázalo se, že oba Němci jsou přece jen herně vyspělejší než Tibor. Náš hráč, řekla bych, měl méně prostředků, jak je porazit a oni naopak na něj byli dobře takticky nachystáni a odhalili jeho slabiny. Takže rozhodla čtyřhra. Bylo to jak na houpačce, v pátém setu jsme prohrávali 5:8, ale vyrovnali na 8:8 a byli tak tři míčky od vítězství. Žel, Němci vyhráli 11:8 a ujali se vedení 2:1. Potom David opět odehrál skvělý zápas s Qiu Dang. Reitšpies vedl 2:1 na sady a 10:8. Němec přesto set vyhrál, ale Davida to psychicky nezlomilo. Naopak, vedl v pátém setu rychle 7:0, hrál to svoje – důsledně, agresivně, útočně a neustále bojoval. Set vyhrál jasně a vyrovnal na 2:2. V pátém zápase to vypadalo podobně jako v prvním. Tibor držel stav v prvním setu, vedl 7:5, ale set ztratil. V dalších dvou už na něj Ort našel taktiku a Tibor neměl moc co hrát. Němec dával hodně dobře boční servisy, Tiborovi se nedařilo flipovat a když ho dostal soupeř do pohybu, tak potom byl agresívnější…
Ale jak to bývá, nejvíce zklamaní jsou na stupních vítězů poražení stříbrní medailisté, ale kdyby nám někdo před mistrovstvím řekl, že kadeti budou mít stříbro, tak by to brali všemi deseti. A po prvním dnu v Kazani by to brali ještě víc. Všechna naše družstva vylepšila své plány a překročila skutečný stav, v jakém jsme v porovnání s konkurencí v Evropě.“

Luboš Pěnkava, trenér kadetů: „Je to vynikající úspěch. Vyhrát finále jsme mohli a klíčem k tomu byla čtyřhra. Bohužel to nevyšlo, ale musíme si uvědomit, že jsme tady v Kazani byli už třikrát na hraně prohry a vypadnutí a dostat se potom do finále je fantastické. Skvělý výkon podal David Reitšpies v celém průběhu družstev a jeho skóre 14:2 je výborné. Tibor Pavlík byl poprvé na Evropě, neměl zkušenosti a přesto zvládnul famózně dva těžké zápasy s Ruskem a Polskem. Také ve čtyřhře byl ohromně platným hráčem a vyrovnaným partnerem Davidovi. Pro mě je toto stříbro takový malý zázrak. V Rusku jsem byl bronzový jako trenér kadetek (pozn. aut: MEJ 2002 Moskva: Gajanová, Žmolíková, Roubalová) a teď stříbrný. Mně se tady moc líbí…“

Němci slaví zlato po čtyřech letech, kdy vyhráli jejich kadeti na MEJ v Bratislavě. Tehdy v sestavě s Franziskou a Schmidlem, na trenérské lavičce seděl také Klaus Schmittinger.

Finále
Česko – Německo 2:3. Reitšpies – Ort 3:2 (12,-4,-5,9,10), Pavlík – Qiu Dang 0:3 (-9,-7,-4), Reitšpies, Pavlík – Ort, Qiu 2:3 (-5,-9,12,10,-8), Reitšpies – Qiu Dang 3:2 (3,-8,8,-10,2), Pavlík – Ort 0:3 (-9,-5,-5)

Družstvo českých kadetů na stupních vítězů se stříbrnými medailemi. Zleva Tibor Pavlík, David Reitšpies, Tomáš Polanský a trenér Luboš Pěnkava.