K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Světová kvalifikace družstev na olympiádu startuje ve středu


Už v pondělí večer se oba české týmy při losování dozví, kdo budou jejich soupeři

Ve středu 22. ledna 2020 se naplno roztočí kolotoč, který začne v rychlém tempu zaplňovat prázdné kolonky u jmen hráčů a hráček pro olympijský turnaj v Tokiu. V létě se pod pěti kruhy bude soutěžit v pěti soutěžích. Konkrétně v družstvech mužů a žen, dvouhrách mužů a žen a ve smíšené čtyřhře. V portugalském Gondomaru nominační maraton odstartuje světová kvalifikace do soutěží družstev. A na jihu Evropy samozřejmě nebudou v bojích o letenky do Tokia chybět ani oba české výběry.

Systém nominace na olympijský turnaj je poměrně složitý a je jisté, že na vysněný turnaj se nepodívá řada es světového stolního tenisu. Naštěstí však zejména z řad čínských a japonských hráčů a hráček. Jednu zemi totiž může na olympiádě reprezentovat pouze jedno družstvo (max. tři hráči či hráčky) mužů a jedno žen, dva hráči ve dvouhře mužů, dvě hráčky ve dvouhře žen a pak jedna smíšená dvojice.

Týmy, které se kvalifikují na olympijský turnaj v družstvech, automaticky získávají dvě místa i pro soutěže ve dvouhře. Také z tohoto důvodu je pro řadu národních týmů právě turnaj v Portugalsku tolik důležitý. Ve hře je ovšem v každé kategorii jen devět volných míst.

Na olympijském turnaji v Tokiu bude startovat šestnáct družstev. Šest (v obou kategoriích jsou to Čína, Německo, Brazílie, Egypt, USA a Austrálie) už si účast zajistilo vítězstvím na kontinentálních turnajích (v případě Evropy to byly v minulém roce Evropské hry v Minsku), sedmé má vyhrazena pořadatelská země. Na zbylých devět je ovšem v obou kategoriích pořádný nával.

Systém je velmi nekompromisní, od začátku se hraje k.o. systémem. Týmy jsou nasazeny podle aktuálního pořadí tří nejlepších hráčů či hráček na světovém žebříčku a budou nalosovány do osmi samostatných „pavouků“. V soutěži mužů se budou hrát nejprve dvě čtvrtfinále (je přihlášeno 34 týmů), pak šestnáct utkání semifinále (v soutěži žen čtrnáct, protože je pouze 30 přihlášených) a osm finále. Jejich vítězové postupují do Tokia, osm poražených finalistů bude hrát ještě ve druhé fázi o poslední místo, a to rovněž systémem k.o.

Českou republiku bude na turnaji v Gondomaru pod vedením trenéra Josefa Plachého reprezentovat v soutěži mužů kvarteto Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a Jiří Martinko. Trenér žen Peter Engel na turnaj nominoval Hanu Matelovou, Karin Adámkovou, Danu Čechovou a Anetu Širučkovou. Hrát se bude tzv. olympijským systémem. Družstvo tvoří tři hráči/ky. Utkání začíná čtyřhrou, pak je možné odehrát až čtyři dvouhry. Hraje se do tří vítězných bodů. Hráči, kteří nehráli čtyřhru, mohou odehrát podle vývoje až dvě dvouhry. Zbylí dva pouze po jedné.

Základem úspěchu na turnaji je kromě aktuální formy důležité také nasazení a pak samozřejmě los. Ten proběhne přímo v dějišti světové kvalifikace v pondělí 20. ledna večer. České družstvo mužů je nasazeno jako 16., takže se v semifinále s jistotou vyhne jednomu z papírových favoritů z elitní osmičky. Ženy jsou nasazeny jako 19. a teoreticky tak mohou hned v úvodním duelu dostat kteréhokoliv z nejvýše nasazených soupeřů. A kdo mezi nejvýše nasazenými týmy je? V soutěži mužů Korea, Taiwan, Švédsko nebo Francie. V soutěži žen pak Hong Kong, Taiwan, Singapur a také úřadující evropské šampionky z Rumunska.

Kompletní informace i turnaji najdete ZDE