K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Světový pohár družstev: Česko s Koreou, Rakouskem a Německem

Světový pohár družstev: Česko s Koreou, Rakouskem a Německem

Na začátku října (5. -7.) se v Magdeburgu uskuteční Světový pohár družstev mužů a žen. Poháru se zúčastní osm nejlepších družstev mužů a šest nejlepších družstev žen z posledního MS družstev, Němky (právo startu hostitelské země) a Rakušanky (nahradí odhlášenou Severní Koreu). Díky pátému místu českého družstva mužů na MS v Brémách se pohár odehraje i s českou účastí. Los nám přiřadil soupeře, s nimiž jsme se na MS v Brémách utkali: Koreu, Rakousko a Německo.

Jednotlivé země posílají na turnaj téměř ty nejlepší hráče, které mají. Představí se nejen v našich barvách hrající jednadvacátý hráč světového žebříčku Petr Korbel, ale i v domácím družstvu mistr Evropy Timo Boll a spolu s ním vycházející hvězda Německa, devatenáctiletý Dimitrij Ovtcharov, Christian Süss; mistr Evropy ve čtyřhře s Timo Bollem. Chybět by neměli první tři hráči světového žebříčku Ma Lin, Wang Hao a Wang Liqin. Prezident německého svazu Thomas Weikert si účast pochvaluje:“ Velmi atraktivní startovní pole, jaké si jen může světový turnaj družstev přát.“

Český reprezentační trenér mužů Tomáš Demek nominoval pro Světový pohár Petra Korbela, Marka Kláska, Tomáše Pavelku a Antonína Gavlase. Tomáš Pavelka a Antonín Gavlas zahájili sezónu dobrými výkony v Německé stolně-tenisové lize (DTTL), navíc jsou variantou pro čtyřhru. „Petra Korbela chci stavět na dvouhry, pro čtyřhru počítám s Pavelkou a Gavlasem, možná je i varianta Pavelky s Kláskem“, říká trenér Tomáš Demek. Co se týká losování, nevyslovil trenér Demek žádné přání: „Na turnaji se představí osm nejlepších družstev světa, tam už si není z čeho vybírat. V takto silné konkurenci budeme vděčni za každé vítězství. Chtěli bychom v Magdeburgu napravit nepovedené vystoupení na ME v Bělehradě a alespoň jednou vyhrát.“

Větší příprava pro Světový pohár družstev probíhat nebude. Hráči mají v klubech výborné tréninkové možnosti. „Chtěl bych před pohárem udělat jen třídenní soustředění, nejspíš ve Vlašimi, hlavně pro sehrání čtyřhry, ušetřené peníze za soustředění mohou být použity na výjezdy více hráčů na turnaje Pro-Tour“, plánuje trenér Demek.

Hraje se systémem, který bude použit pro soutěž družstev na Olympiádě, pro většinu družstev tak bude Světový pohár družstev i testem pro blížící se Olympiádu. My si jen můžeme přát, aby turnaj byl generálkou i pro naše družstvo, to znamená uspět v pozdějších kvalifikačních bojích na Olympiádu. V současné době by měl na Olympiádě 2008 startovat v soutěži jednotlivců Petr Korbel, nominaci by mu mělo zajistit postavení na světovém žebříčku.

Představení českých soupeřů:
Korea
Jediné asijské družstvo ve skupině bude beze sporu jejím největším favoritem. Stříbrná medaile z MS 2006 v Brémách jistě nebyla náhodná, protože Korejci mají ve svém středu vynikající individuality. Ryu Seung Min (olympijský vítěz dvouhry v Aténách 2004), Oh Sang Eun (vítěz pěti turnajů Pro Tour a semifinalista MS 2005 v Šanghaji) a Joo Se Hyuk (finalista MS 2003 v Paříži) patří dlouhodobě do světové špičky. Navíc jsou Korejci vynikající deblisté. Postavení všech čtyř nominovaných hráčů do třicítky na světovém žebříčku také ukazuje na kvalitu korejského družstva.
Německo
Hned tři kluboví spoluhráči Petra Korbela z Borussie Düsseldorf tvoří osu německého družstva. Jasnou jedničkou Němců je dvojnásobný Mistr Evropy ve dvouhře i ve čtyřhře a bývalá světová jednička Timo Boll. Toho doplňuje trojice mladých hráčů Dimitrij Ovtcharov, Christian Süss a Bastian Steger. Devatenáctiletý Ovtcharov se při své premiéře na ME v dospělé kategorii probojoval hned do semifinále a byl klíčovým hráčem zlatého německého družstva. Christian Süss je ve čtyřhře s Timo Bollem mistr Evropy a stříbrný medailista z MS. Němci řeší dilema se složením čtyřhry. Dlouhodobě sehrávají pár Boll, Süss. Timo Boll však potom může nastoupit pouze k jediné dvouhře. To se Němcům vymstilo při testu tohoto hracího systému v přípravném utkání s Rakouskem. Dimitrij Ovcharov zůstal ve dvou zápasech bez bodu, dvouhru prohrál i Christian Süss a pak bod Bolla a vítězná čtyřhra k vítězství nestačily. Rakousko je navíc jedním ze soupeřů ve skupině (dokonce hned v prvním utkání) a Němci rozhodně nebudou chtít na domácí půdě zklamat. Němci jsou úřadujícími mistry Evropy v družstvech a na posledním MS družstvech v Brémách vybojovali po porážce s Čínou bronz.
Rakousko Rakousko nominovalo do Magdeburgu pouze tři hráče. Mistr světa z roku 2003 v Paříži Werner Schlager, mistr Evropy ve čtyřhře z roku 2003 Chen Weixing a Robert Gardos tvoří vynikající tým, jehož vrcholem bylo druhé místo na ME 2005 v Aarhusu, kde v semifinále porazili české hráče. Rakušané mají ve svém středu dva mistry Evropy ve čtyřhře (Chen Weixing a Werner Schlager), kteří však spolu čtyřhru nehrají. V přípravě s Německem hráli čtyřhru Chen Weixing s Robertem Gardosem, Werner Schlager nastoupil ke dvěma dvouhrám.

Rozlosování mužů (číslo za hráčem udává aktuální umístění na světovém žebříčku):
Skupina A:
Čína (MS 2006 – 1.)
Ma Lin (1), Wang Hao (2), Wang Liqin (3), Ma Long (6), Chen Qi (8), Hao Shuai (10)
Hongkong (MS 2006 – 3.)
Li Ching (17), Ko Lai Chak (31), Cheung Yuk (34)
Rusko (MS 2006 – 6.)
Smirnov (29), Fedor Kuzmin (68), Kirill Skachkov (167)
Francie (MS 2006 – 7.)
Damien Eloi (43), Patrick Chila (51), Christoph Legout (56), Emmanuel Lebesson (201)
Skupina B:
Jižní Korea (MS 2006 – 2.)
Oh Sang Eun (7), Ryu Seung Min (9), Joo Se Hyuk (15), Lee Jung Woo (26)
Německo (MS 2006 – 3.)
Timo Boll (4), Dimitrij Ovtcharov (22), Christian Süss (39), Bastian Steger (40)
Česko (MS 2006 – 5.)
Petr Korbel (21), Marek Klásek (95), Tomáš Pavelka (123), Antonín Gavlas (166)
Rakousko (MS 2006 – 8.)
Werner Schlager (14), Chen Weixing (18), Robert Gardos (52)

Rozlosování žen:
Skupina A:
Čína (MS 2006 – 1.)
Zhang Yining (1), Guo Yue (2), Guo Yan (4), Li Xiaoxia (5)
Japonsko (MS 2006 – 3.)
Hiroko Fujii (41), Reiko Hiura (43), Ai Fujinuma (54)
Maďarsko (MS 2006 – 6.)
Krisztina Toth (28), Georgina Pota (56), Petra Lovas (76)
Německo (MS 2006 – 11. – pořadatelská země)
Wu Jiaduo (18), Nicole Struse (48), Elke Wosik (50), Zhenqi Barthel (107)
Skupina B:
Hongkong (MS 2006 – 2.)
Tie Yana (7), Lin Ling (14), Zhang Rui (22)
Bělorusko (MS 2006 – 3.)
Viktoria Pavlovic (33), Tatyana Kostromina (71), Veronika Pavlovic (86)
Korea (MS 2006 -5.)
Kim Kyung Ah (10), Park Mi Young (26), Lee Eun Hee (38), Kwak Bang Bang (61)
Rakousko (MS 2006 – 8.)
Liu Jia (13), Li Qiangbing (64), Veronika Heine (172), Martina Petzner (391)

Časový plán:
Pátek 5.10.2007
10:00 1. kolo žen: Čína – Maďarsko, Japonsko – Německo, Hongkong – Korea, Bělorusko – Rakousko.
13:00 1. kolo mužů: Čína – Rusko, Hongkong – Francie, Korea – Česko, Německo – Rakousko.
16:00 2. kolo žen: Čína – Japonsko, Maďarsko – Německo, Hongkong – Bělorusko, Korea – Rakousko.
19:00 2. kolo mužů: Čína – Hongkong, Rusko – Francie, Korea – Německo, Česko – Rakousko.
Sobota 6.10.2007
10:00 3. kolo žen: Čína – Německo, Japonsko – Maďarsko, Hongkong – Rakousko, Bělorusko – Korea.
13:00 3. kolo mužů: Čína – Francie, Hongkong – Rusko, Korea – Rakousko, Německo – Česko.
16:30 Semifinále žen
19:00 Semifinále mužů
Neděle 7.10.2007
11:00 Finále žen
14:00 Finále mužů

Zdroj: www.world-team-cup.tischtennis.de/