K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Světový šampionát družstev začíná už v neděli


Organizátoři poskytli pár statistických dat. Japonec Harimoto je například nejmladším účastníkem turnaje mužů

V pátek 27. dubna odcestuje česká výprava na letošní mistrovství světa družstev, které se koná ve švédském Halmstadu. V neděli 29. dubna pak vstoupí do bojů v elitní Championship Division. Ženy proti mistryním Evropy Rumunkám, muži proti Brazílii. Před začátkem šampionátu poskytli organizátoři pár zajímavých informací a čísel.

– Halmstad je rodiště Jörgena Perssona, jedenapadesátileté hvězdy švédského stolního tenisu. Mistra světa ve dvouhře i v soutěži družstev. Persson je ambasadorem letošního šampionátu.

– Švédsko hostilo mistrovství světa už šestkrát v historii. V letech 1928, 1949, 1957, 1967 ve Stockholmu, v letech 1985 a 1993 v Göteborgu.

– Na posledním šampionátu ve Švédsku v roce 1993 se domácí reprezentanti radovali za zlata. Trojice Jan Owe Waldner, Jörgen Persson a Peter Karlsson porazila ve finále Čínu 3:2. Od té doby muži Číny nikdy ve finále neprohráli.

– Bělorus Vladimír Samsonov bude startovat v Halmstadu na svém 22. mistrovství světa. Rekordmanem v tomto směru je belgická legenda Jean-Michele Saive, který absolvoval 25. světových šampionátů.

– Na turnaji budou startovat družstva 87 zemí.

– Celkem 60 zemí má zastoupení v turnaji mužů i žen

– V elitní Championship Division budou hrát v mužské i ženské kategorii družstva 18 zemí. Včetně České republiky.

– Pouze 19 zemí vyslalo na šampionát maximální počet pěti hráčů a hráček v obou kategoriích.

– Největší počet hráčů a hráček, celkem 227 (38 % účastníků), se představí v Championship Division. Ve druhé divizi je to 197 účastníků a ve třetí divizi 171. Celkem je přihlášeno 595 účastníků.

– Domácí Švédsko vyhrálo soutěž družstev mužů celkem pětkrát. Pouze Čína, Maďarsko a Japonsko mají ve své sbírce více titulů. A také bývalé Československo, které vybojovalo titul celkem šestkrát. Naposledy v roce 1951 ve Vídni. V soutěži žen byly československé hráčky třikrát zlaté. Naposledy v roce 1938

– Z první stovky světového žebříčku mužů se v Halmstadu představí 79 hráčů, v kategorii žen to bude 70 hráček.

– Průměrný věk přihlášených mužů je 25,6 let. V ženské kategorii je průměr 23,7 let. Nejmladším účastníkem turnaje mužů bude Japonec Tomokazu Harimoto, kterému je 14 let a 10 měsíců. Vůbec nejmladší hráčkou bude Fathimath Dheemaová z Malediv. Je jí 10 let a 7 měsíců.

– Traian Ciociu z Lucemburska bude naopak nejstarším hráčem na turnaji. Je mu 55 let a 8 měsíců. Nejstarší hráčkou bude jeho reprezentační kolegyně Ni Xia Lian, které je 54 let a 9 měsíců.

– Nejmladší týmy představí mužů USA a ženy Malajsie. Oběma je v průměru 18 let. Nejstarší věkový průměr mužského týmu mají Nigerijci (33,5 let), u žen bude nejstarší družstvo České republiky (31 let).

– Mezi účastníky je jen 12 hráčů a hráček s tzv. penholderovým držením pálky.

– Na šampionátu bude hrát 19 % leváků, v Championship Division je však tento počet vyšší, konkrétně 22 %.

– Pět týmů v mužské Championship Division má v kádru větší počet leváků, než praváků. Jsou to konkrétně Čína, Taiwan, Portugalsko, Belgie a Rusko.