Oba hráči plánují společně s hraním studovat na tamější univerzitě
Tomáš Koldas působil v sezóně 2019/20 v extraligovém TTC Ostrava 2016 a také v prvoligových Hustopečích. Teď všechno své úsilí směřuje k maturitě, ale už má dávno promyšlený plán, co bude dělat potom. Společně s Radimem Bakem z Havířova totiž míří na sever, konkrétně do Dánského klubu Naestved BTK, kde budou sbírat zkušenosti a věří, že se jim povede prorazit do světového stolního tenisu.
Tomáši, vy jste v sezóně odehrál 7 dvouher v extralize za TTC Ostrava 2016, ale od 27. 10. jste už nezasáhl ani do jednoho zápasu. Co se stalo?
Řekněme, že moje nálada v klubu v posledních několika měsících nebyla ideální. Začal jsem cítit stagnaci ve svém vývoji, neviděl jsem žádný posun kupředu. Další věcí bylo to, že jsme se nedohodli na podmínkách smlouvy, protože jednání klubu vůči mně dle mého názoru nebylo úplně korektní.
Souběžně jste působil také v prvoligových Hustopečích, kde jste odehrál 40 zápasů. Jak se vám líbilo tam?
V Hustopečích jsem byl zcela spokojený a tímto ještě jednou děkuji panu Matlachovi, že mi umožnil v klubu působit. Celkově mám s týmy v 1. lize dobrou zkušenost, protože i předešlé působení v DTJ Hradec Králové bylo skvělé.
Vaše další cesta je velmi zajímavá, protože společně s Radimem Bakem odcházíte do Dánska. Jak se to celé upeklo?
Je to tak, přestupuji do klubu Naestved BTK, který hraje nejvyšší dánskou ligu, a ještě budu hrát druhou nejvyšší švédskou soutěž za Köping, kde mimochodem dělá v národním centru trenérku Jana Dobešová, s jejíž pomocí se to uskutečnilo. Po konci v Ostravě jsem chtěl změnit prostředí a odejít z Česka a Dánsko mi přišlo jako skvělá volba. Sešel jsem se s šéfem klubu, který mi ukázal svůj koncept tréninkového centra, což pro mě bylo základní a dávalo mi to smysl.
Jak k tomu kontaktu ale vůbec došlo?
Na základě zápasu Ligy mistrů, kde jsem se střetl s Michaelem Mazem. V tu chvíli v Dánsku zjistili, kdo vůbec jsem. To mi hodně pomohlo a také to, že jsem nehrál úplně nejhůř a v určitých momentech jsem se alespoň vizuálně dokázal s takovým hráčem držet. Od kamaráda jsem pak sehnal kontakt na tento dánský klub a domluvili jsme se. Základní je, že se tam otevře úplně nové sportovní centrum, kde budou dva čínští trenéři. Jeden, který trénoval Grotha a druhý Maze. Dále budu mít mladého čínského spoluhráče, Hampuse Söderlunda, Malteho Moregarda, samozřejmě Radima Baka a jednoho hráče z Barbadosu.
Kdy se tam máte hlásit?
15. srpna, ale pro mě je teď absolutní priorita maturita. Stále se učím, protože v Dánsku jsem přijatý na univerzitu.
Nemáte strach z jazykové bariéry?
Vůbec ne. Studium je v angličtině, a abychom tam mohli jít, museli jsme získat certifikát z anglického jazyka. Mám úroveň C1 a jsme zvyklý bavit se s cizinci, takže by to snad neměl být žádný problém.
Jak to budete mít s bydlením?
V tom obrovském sportovním komplexu, kde je hala přímo na stolní tenis, budeme i bydlet. V hale je 12 stolů, fitko a také regenerace, takže špičkové prostředí.
Jakým systémem se hraje dánská liga?
Tři hráči proti třem do šesti vítězných bodů a může to skončit remízou 5:5. Každý si tak může zahrát dvě dvouhry a případně čtyřhru v jednom utkání. Když budu mít volný termín, tak budu jezdit hrát také do Švédska, což mám teda 800 km daleko. Ale i tak doufám, že to budu stíhat a třeba jednou v měsíci si ji zahraji.
Na jak dlouho se plánujete v Dánsku usadit?
Smlouvu mám zatím na rok a uvidíme, jak to všechno bude vypadat, protože si to zatím úplně nedokážu představit. Jdu tam ale proto, abych tam zůstal a zlepšil se.
Jakých cílů chcete ve stolním tenise dosáhnout?
Jdeme tam s Radimem proto, abychom v ping-pongu něco dokázali a dotáhli to co nejdál. Určitě by bylo skvělé zahrát si za reprezentaci a nebo znovu v Lize mistrů. Věřím, že je to dobrý krok. Přece jenom druhá nejvyšší švédská liga je už jen jeden stupeň od jedné z nejlepších lig v Evropě.
Nemáte strach, že vám cestu zhatí koronavirová epidemie?
Zatím vůbec ne. Co jsem četl, tak v Dánsku to zvládají dobře a věřím, že tou dobou už bude všechno uvolněné. Věřím, že se tam dostanu na základě pracovní smlouvy i na základě potvrzení od školy, že tam jdu studovat.