Tomáš Polanský to dokázal. Je mistrem Evropy do 21 let!!!

Český reprezentant ve finále porazil v sedmisetové bitvě Rumuna Cristiana Pleteu

Tomáš Polanský je opět mistrem Evropy!!! Před necelými pěti lety vybojoval na ME v Ostravě titul mezi kadety. Letos se v Minsku stal evropským šampionem ve dvouhře v kategorii mužů do 21 let. Ve finále porazil Rumuna Cristiana Pleteu 4:3. Z Běloruska si navíc odvezl i medaili z deblu, když společně s Němcem Dennisem Kleinem vybojovali bronz.

Nutno říct, že vítězství v mužské dvouhře nebylo žádným překvapením. Vždyť Polanský je aktuálně čtvrtý hráč světového žebříčku této věkové kategorie a na turnaji byl nasazenou jedničkou. Na druhé straně uhájit tuto pozici a porazit všechny soupeře, které mu los určil, není nikdy jednoduché. Devatenáctiletému hráči bundesligového TC Saarbrücken se to povedlo.

Po čtvrtfinálové výhře nad Maďarem Csabou Andrasem ho nejprve v semifinále čekal Rumun Rares Sipos. Vítězství 4:1 nebylo zdaleka tak snadné, jak by se podle výsledku mohlo zdát. „Když jsem s ním hrál naposledy, málem jsem prohrál. Zdolal jsem ho až 15:13 v rozhodujícím setu. Má vynikající bekhend a člověk musí stále sledovat sílu rotace míčku. Dal jsem si na tentokrát velmi dobrý pozor a zápas měl pod kontrolou,“ komentoval výhru, znamenající účast ve finále Polanský.

Jeho souboj o zlato se stále ještě juniorem Cristianem Pleteou byl vyvrcholením celého šampionátu. Lépe začal český reprezentant, ale Pletea se nedal snadno. Už ve třetím setu, kdy celou dobu Polanský vedl, si dokázal aktivní hrou nakonec vybojovat dva setboly, které ovšem naštěstí neproměnil. Za stavu 3:1 pro Polanského vsadil jeho soupeř vše na jednu kartu. Začal zdravě riskovat, častěji se tlačil do útoku a skóre vyrovnal. Možná mu k tomu dopomohla i bolavá pravá paže českého hráče, který si ji nechal po každém setu namasírovat.

Ovšem v rozhodujícím dějství už se žádné pardony nebraly. Za stavu 1:3 si vzal trenér Josef Plachý time out. Pletea celý set držel jedno až dvoubodové vedení, o něž přišel až v závěru. Když Polanský vyrovnal na 9:9, byly šance obou papírově vyrovnané. Jenže servíroval Rumun. Vybojoval si první mečbol zápasu, který ovšem Polanský těžkým a hodně odvážným bekhendem odvrátil. A pak přišly jeho chvíle, nejprve získal výhodu mečbolu, který proměnil. Vybojoval titul mistra Evropy ve dvouhře do 21 let. „Před zápasem jsem si nebyl jistý, zda s poraněnou paží mohu vůbec ve finále uspět. Začal jsem dobře, ale Pletea vytáhl z rukávu několik skvělých míčků a měl navrch. Musel jsem změnit taktiku, šel jsem opět do vedení, ovšem ani to nestačilo. Abych byl upřímný, vůbec netuším, jak se mi podařilo zvládnout ten sedmý set. Držel jsem se zkrátka své taktiky,“ řekl po zápase šťastný český reprezentant.

Ve čtyřhře se mu už tolik nevedlo protože společně s Němcem Dennisem Kleinem prohráli v semifinále s polskou dvojicí Patryk Zatowka, Marek Badowski. Vyřazení a zisk „pouze“ bronzové medaile však neubralo nic na Polanského spokojenosti. „Bylo by to samozřejmě fantastické, kdyby se nám podařilo vyhrát i v deblu, ale já jsem se soustředil především na dvouhru, což se povedlo.“

Titul ve dvouhře žen vybojovala Ruska Maria Tajlaková, čtyřhru mužů vyhráli Turci Ibrahim Gündüz, Abdullah Yigenler a ve čtyřhře žen se ze zlata radoval ukrajinsko-polský pár Solomiya Brateyková, Natalia Bajorová.

Mistrovství Evropy do 21 let, Minsk

Finálové výsledky

Dvouhra mužů, semifinále: Tomáš POLANSKÝ – Rares Sipos (Rum.) 4:1 (6,4,10,-1,6), Cristian Pletea (Rum.) – Darko Jorgič (Slovin.) 4:3 (9,-7,10,-5,-5,7,9). Finále: Tomáš POLANSKÝ – Cristian Pletea 4:3 (6,-5,10,5,-5,-7,10).

Dvouhra žen, semifinále: Valeria Ščebratyková (Rus.) – Natalia Bajorová (Pol.) 4:2 (6,9,9,-9,-3,14), Maria Tajlakovová – Anastasia Kolishová (obě Rus.) 4:1 (1,5,-9,9,9). Finále: Maria Tajlakovová – Valeria Ščebratyková 4:0 (3,7,4,8).

Čtyřhra mužů, semifinále: Patryk Zatowka, Marek Badowski (Pol.) – Tomáš POLANSKÝ, Dennis Klien (Něm.) 3:1 (7,-7,10,7), Ibrahim Gündüz, Abdullah Yigenler (Tur.) – Konstantin Černov, Artur Abusev (Rus.) 3:1 (-5,7,8,6). Finále: Ibrahim Gündüz, Abdullah Yigenler – Patryk Zatowka, Marek Badowski 3:1 (8,-9,3,9).

Čtyřhra žen, semifinále: Lisa Lungová, Margo de Graefová (Bel.) – Zhang Xuan, Ana Garciaová (Šp.) 3:2 (11,7,-2,-8,10), Solomiya Brateyková (Ukr.), Natalia Bajorová (Pol.) – Adina Diaconuová, Andreea Dragomanová (Rum.) 3:2 (-5,6,-9,3,8). Finále: Solomiya Brateyková, Natalia Bajorová – Lisa Lungová, Margo de Graefová 3:0 (8,9,6).