Na webových stránkách ITTF je uveřejněn obsáhlý článek s fotografií českého kadeta Tomáše Polanského, který se věnuje programu světové federace na výchovu a rozvoj talentovaných hráčů World Hopes. Do jednoho z těchto výběrů byl zařazen i náš 14letý hráč Slavoje Severotuk Ústí nad Labem, a proto jsme požádali jeho osobního trenéra a současně asistenta reprezentačního trenéra juniorů Josefa Brauna o více informací. Foto V. Slobodzian
„Pro nás bylo velmi potěšitelné, že Tomáš byl nominován do týmu připravujícího se na World Cadet Challenge, které se uskuteční na přelomu října a listopadu na ostrově Guam. Do výběru Evropy se nevešel, ale do smíšeného týmu ano,“ říká v úvodu Josef Braun. Připomínáme, že Cadet Challenge je vlastně neoficiální mistrovství světa družstev v kadetské kategorii a např. loni v portorickém San Juanu na něm startovali naši Kristýna Štefcová a David Reitšpies. Nyní tam budeme mít opět mladého českého reprezentanta. Polanský je zařazen do družstva společně se Skotem Wheelerem a Američanem Jha. Braun: „Zároveň jsme dostali nabídku na soustředění pod záštitou a plně hrazené ITTF, kterou jsme samozřejmě využili. Na kemp ve Werner Schlager Academy ve Schwechatu od 28. září do 3. října navazuje nyní start na mezinárodním mistrovství Srbska ve Vrnjacké Banji. Ve Schwechatu se bude Tomáš připravovat opět od 21. do 26. října a odtud vybraní hráči odletí na Cadet Challenge.“ Nutno připomenout, že ve WSA trénují mladí hráči pod dohledem známého německého trenéra Richarda Prauseho a dalších.
World Cadet Challenge se koná často ve stolnětenisových exotických místech. Také letošek není výjimkou. ITTF vybrala za místo tichomořský ostrov Guam a konkrétně město Mangilao, kde po několikadenním soustředění se bude hrát soutěž družstev, dvouher a čtyřher. Ostrov Guam je stolnětenisově nepopsaný kus papíru a znám je spíše z období konce druhé světové války, kdy z letiště místní americké základny startovala v srpnu 1945 letadla s atomovými bombami na japonská města Hirošima a Nagasaki.
„Myslím si, že je to pro Tomáše velká šance udělat další výkonnostní krok a určitě se budu Tomáše po návratu ptát, jak se mu to líbilo a zda měli trenéři nějaké výtky k jeho hře nebo návrhy na zlepšení. Považuji za velmi důležité získat jakoukoliv poznámku ke hře ze strany špičkových trenéru a budu za ní rád. Tomáš je na začátku slibné kariéry, ale cesta je dlouhá a trnitá. Samozřejmě, že ve čtrnácti letech nemůže být hotový hráč a je třeba v této chvíli odstraňovat nedostatky, které má. Na úkor výsledků!
Doufám, že i po psychické stránce mu může pomoci změna prostředí a lidi kolem něj. Kdy jeho největší slabinou je, a to jsme se mohli přesvědčit na MEJ ve Schwechatu, když se mu nedaří, tak nedokáže bojovnost ventilovat ven např. hlasitým hecováním, ale uzavře se dovnitř a pak to vypadá, že nebojuje. Ve srovnání s evropskou špičkou vidím velké rezervy v servisu a příjmu podání, ve výbušnosti za stolem a ve zrychlení hry,“ dodává J. Braun.
Důležité je, že trenér ví o nedostatcích a postupně pracuje na jejich odstranění. Na druhou stranu těší slova odborníka na slovo vzatého Richarda Prauseho, který hodnotí Tomášovu hru jako velmi konzistentní a za jeho přednost považuje úderovou jistotu.