K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Tréninkový kemp ITTF přímo jako součást velkých turnajů


V Kataru nezahálí ani ti, kdo už ze soutěže vypadli. Účastní se mezinárodního kempu

Vzhledem k tomu, že se v katarském Dauhá hrají dva turnaje WTT za sebou a pak navíc následuje světová olympijská kvalifikace, stráví někteří hráči a hráčky v tzv. bublině celkem tři týdny. Kvůli hygienickým předpisům přitom nesmí nikde jinde, než do haly a na hotel.

Mezinárodní federace stolního tenisu využila této bubliny k pořádání kempu, který běží každoročně jako podporný kemp pro mladé hráče. Kempy byly i v minulosti většinou „nalepeny“ k nějaké akci či turnaji, především pak v Asií. ITTF má podporu v různých programech u mladých hráčů podmíněnou účasti na kempech a tady je část hráčů na místě.

Podle slov trenéra ženské reprezentace Petra Nedomy je kemp ideální způsob, jak využít volný čas na turnajích v Dauhá. „Trénuje se v Katarském národním centru, stoly jsou podobné, jako na světové kvalifikaci. Výhodou a velkou předností je trénink s odlišnými zahraničními partnery. Po dlouhé době se tak můžeme tréninkově potkat se zahraničními hráči a hráčkami. Trenéři se potkají společně s kolegy mimo hlavní turnajovou halu, kde je stres a tlak na přípravu před zápasy a málo času na diskuze kolem tréninku. Já osobně takové možnosti podporuji a vyhledávám. Máme možnost zásobníků s dostatkem místa i klidu na přípravu. Pořadatelé jsou flexibilní, můžeme si volit tréninkové jednotky dle potřeby.“

Tréninková hala v hlavní hale, kde probíhají turnaje World Table Tennis, má určené hodiny pro výpravy a například Češi dnes mají pouze dva stoly na jednu hodinu. To je málo pro hráče a hráčky, kteří nehrají v turnaji více dnů za sebou a spíše koncipují volný čas jako odpočinek. „Já to vidím osobně jako ideální možnost tréninku a zpestření dlouhého monotónního pobytu v Kataru. Můžeme využít tréninku se zásobníkem, obecně se připravovat na další turnaj. Podle mého názoru ještě více se nám bude hodit využití kempu po druhém turnaji WTT Star Contender, kdy je delší prostor, než začne světová olympijská kvalifikace, což je hlavní cíl našeho dlouhého pobytu na Středním východě,“ dodává Petr Nedoma.

A jak vlastně vypadá život v tzv. bublině? Podle českého kouče je to opravdu velmi přísné a nekompromisní. Tři týdny v naprosté izolaci jsou náročné, ale z hlediska bezpečnosti všech účastníků turnaje pochopitelné. Nesmíme nikam mimo hotel a halu. Máme všichni aplikaci v telefonu, která ukazuje náš pohyb od přihlášení a přehled o plnění karantény. V hotelu nesmíme ani do hotelového bazénu a fitness centra. Máme vlastní recepci a pár výtahů, které nás dopravují pouze do určitých pater, určených pro WTT bublinu. Z letiště vás nikdo nepustí, pokud si nekoupíte a nenaistalujete katarskou SIM kartu, která bude zaregistrovaná a je kontrolována úředníky emigračního oddělení. Hodně nás to překvapilo, ale i touto formou bojuje stát proti Covid 19 ve své zemi. Jsou nekompromisní. Veřejné pláže jsou ohrazeny, bez přístupu k moři a místní hygienická autorita je v těchto záležitostech striktní. Zažil to na vlastní kůži i slovenský hráč Wang, který se nedostavil včas na povinné testy a okamžitě byl vyloučen z turnaje bez nároku na finanční odměnu z hlavní soutěže.“