Tři míčky od medaile na mistrovství Evropy

Česko-slovenský pár stejně jako před rokem skončil před branami semifinále

Před rokem na šampionátu v Jekatěrinburgu prohrál česko-slovenský pár Hana Matelová, Barbora Balážová ve čtvrtfinále čtyřhy se Španělkami Hu Melek, Shen Yanfei 2:4. Letos na ME v Budapešti postoupil mezi osm nejlepších dvojic opět a troufal si udělat další krok, který by znamenal zisk medaile. Nepovedlo se, nad německou dvojicí Shan Xiaona, Petrissa Soljaová sice vedl už 3:1 na sety, ale nakonec prohrál 3:4.

Němky, které byly klíčovou zbraní německého družstva na olympijském turnaji v Rio de Janeiru při cestě do finále, měly pevnější nervy a nesložily za nepříznivého stavu zbraně. Jak by to možná udělalo několik jiných, mentálně slabších párů. Naopak, svojí houževnatostí překazily Matelové s Balážovou cestu za největším úspěchem v kariéře. Zasloužily by si ho, hrály fantasticky v první polovině zápasu, kdy Němky v některých fázích doslova válcovaly. Vyhrály první set 11:4 a po prohrané druhé sadě ovládly hru za stoly na další dvě dějství. „Opět jsme se výborně připravily. Věděly jsme, že musíme za každou cenu zachytit začátky setů, protože jakmile se soupeřky dostanou do vedení, mnohem méně chybují. Když byly naopak pod tlakem, dokázaly jsme je přinutit k chybám. Tohle fungovalo až do stavu 3:1 na sety,“ hovořila po zápase hodně smutným hlasem Hana Matelová.

Kupodivu zvrat v zápase nenastal na začátku čtvrtého dějství, to ještě Hanka s Barborou vedly 3:1, ale pak si vzala německá trenérka time out a zřejmě svým svěřenkyním dobře poradila. Rázem to bylo 4:8 a konec setu 7:11. „Začaly hrát víc krátce a postupně získávaly převahu. Myslím, že to ale stejně bylo všechno o psychice. Byly jsme tak blízko zisku vytoužené medaile, že nás to začalo svazovat. Chybovaly jsme ve výměnách, v nichž jsme měly v předchozích setech navrch. Ale šance stále žila.“

Nejblíže k postupu do semifinále měl česko-slovenský pár v šestém setu za stavu 8:9. To jim k vytoužené medaili scházely tři míčky. Bohužel, set vyhrály Němky a rozhodlo sedmé dějství. Asi jen málokdo čekal, že se Matelová s Balážovou dokážou vzchopit a opět průběh zápasu otočit. Jenže vedly už 6:2, bojovaly dál a z publika slyšely mohutné povzbuzování zbylých členů české výpravy. Pak za stavu 6:4 požádala o time out česká hráčka, ale nápor německé dvojice ubránit nešlo. Zejména Petrissa Soljaová předváděla skvělou hru a dělala důležité body. Od stavu 7:7 se do vedení dostaly Němky a svoji šanci už nepustily. „Jsem šíleně zklamaná, prohrála jsem na šampionátu dva takhle důležité zápasy 3:4, když jsem přitom 3:1 vedla. Teď samozřejmě vůbec netuším, co bylo hlavní příčinou, vím jen, že je to obrovská škoda,“ dodala česká reprezentantka.

Mistrovství Evropy jednotlivců 2016, Budapešť

Logo_ME_Budapest

Výsledky českých reprezentantek

Čtyřhra žen, čtvrtfinále: Shan Xiaona, Petrissa Soljaová (Něm.) – Barbora Balážová (Sloven.), Hana MATELOVÁ 4:3 (-4,6,-9,-9,7,8,8).