Univerziáda: potvrzení bronzové medaile

Na Světové letní univerziádě v čínském Shenzhenu se ve dvouhře nejdále, do čtvrtfinále, probojovala Dana Hadačová, v němž podlehla Číňance Ma Yuefei 1:4. V osmifinále si zahrály ještě Iveta Vacenovská a Hana Matelová. Česká jednička Vacenovská prohrála s Ukrajinkou Pesotskou 2:4 a Matelová s největší favoritkou, čínskou obranářkou Fan Ying 0:4. Finále čtyřhry žen uniklo naší dvojici Vacenovská – Hadačová jen o vlásek, když prohrála s čínskou dvojicí v šesti setech.

Na Světové letní univerziádě v čínském Shenzhenu se ve dvouhře nejdále, do čtvrtfinále, probojovala Dana Hadačová, v němž podlehla Číňance Ma Yuefei 1:4. V osmifinále si zahrály ještě Iveta Vacenovská a Hana Matelová. Česká jednička Vacenovská prohrála s Ukrajinkou Pesotskou 2:4 a Matelová s největší favoritkou, čínskou obranářkou Fan Ying 0:4. Finále čtyřhry žen uniklo naší dvojici Vacenovská – Hadačová jen o vlásek, když prohrála s čínskou dvojicí v šesti setech.

Trenér Petr Nedoma: „Celkem bez problémů přešla naše trojice hráček do druhého kola a soupeřky jasně přehrály. Pouze Martina Smištíková narazila na nasazenou hráčku Cheng z Tchaj-wanu a podlehla jí v pěti setech 1:4. Soupeřka Martiny byla velmi jistá a výborně se pohybovala. Martina bojovala, jak to jen šlo. Hrály se dlouhé topspinové výměny, ale na postavou malou Číňanku to nestačilo. Kromě jednoho setu byla vždy o kousek lepší.
Velmi úspěšné pro naše hráčky bylo druhé kolo a všechny tři postoupily mezi posledních 16. Především Hanka Matelová se vytáhla do obrany proti Rusce Michajlovové. Hadačová spolehlivě přehrála nebezpečnou levačku z Koreje. Vacenovská se trápila s Ruskou Trošněvovou, špatně snášela její hru z bekhendové strany. Ještě, že v utkání stále vedla, a to ji drželo nad vodou a přivedlo k vítězství.“

P. Nedoma: „Třetím kolem přešla pouze Hadačová. Porazila jednu z pěti Číňanek ve startovním poli. Výborným výkonem podepřeným správnou taktikou. Skvělá hra na hranici rizika a tvrdý útok s velkou rotací držel naši hráčku neustále ve vedení. Dana nejprve neproměnila v šestém setu dva mečboly. Naštěstí ji to neovlivnilo, sedmý set po obrátce stran získala šňůrou několika míčů po sobě rozhodující náskok a proměnila hned následný mečbol.
Matelová nestačila na jedničku ve startovním poli obranářku Fang Ying, dle jejího komentáře velmi špatně přijímala výborné podání. Vacenovská bojovala v utkání s Pesotskou sama se sebou a dle toho vypadala i její hra a celkový projev. Škoda, někdy není důležitý dobrý pocit ze hry – počítá se výsledek.

Od 10 hodin dopoledne bylo čtvrtfinále dvouhry již čtvrtým zápasem Dany během jednoho dne. Po sedmisetové bitvě Hadačové ve dvouhře jsme si vynutili u hlavního rozhodčího 20minutovou přestávku navíc, jelikož Dana měla jít hrát prakticky hned po odehrání svého předchozího utkání s Tang, které trvalo více než hodinu. Časový program byl dnes skutečně hodně náročný, pro ty nejlepší až šest zápasů na čtyři vítězné sety v rozmezí deseti hodin.
Začátek utkání s Ma měla velmi dobrý a po koncentrovaném a nebojácném výkonu vedla 1:0 na sety. Ve druhé a třetím setu neudržela Hadačová průběžně náskok a hlavně třetí sada může mrzet (vedení 9:7). V dalším dějství se již podepsala na Daně únava z náročného programu a neudržela kontakt se soupeřkou.

A co říci k semifinále deblu. Výborným závěrem prvního setu získala naše děvčata náskok. Soupeřky kontrovaly zlepšenou hrou, srovnaly a šly do vedení 2:1 na sety. V této fázi zápasu se nedařilo Ivetě, byla nespokojena se svou hrou a dávala to až příliš najevo. Trochu jsme si vysvětlili o přestávce, co od nich očekávám a rázem se obraz hry změnil. Zisk čtvrtého setu nás povzbudil a hlavně Iveta se svým výkonem zvedla a lépe doplňovala Danu. Pátý set jsme neudrželi vedení 8:6 a 9:7 a v koncovce jen těsně minuly dva“sedáky“ boční lajnu stolu. V šestém setu naše stále dotahovaly a srovnaly na 10:10. Bohužel, dvěma chybami jsme se připravili o možnost hrát finále. Musím přesto holky za celkový výkon v tomto deblu pochválit. Hodně jsme na téma hry ve čtyřhře diskutovali již v soutěži družstev, kde jsme zaostávali právě po taktické stránce. V semifinále podaly opravdu skvělý výkon a některé výměny zvedaly cca pět tisíc diváků se sedadel. Bylo velkou odměnou hrát před takovým publikem, které v závěru při odchodu našich hráček z haly tleskalo za předvedený výkon. V druhém semifinále prohrály Korejky jasně 0:4 s další čínskou dvojicí. Jako jediný evropský pár vezeme domů medaili, ale i mnoho zkušeností ze skvěle organizovaného a kvalitního světového turnaje akademiků.“

Dvouhra žen
1. kolo: Vacenovská – Leong (Macao) 4:0, Hadačová – Ma (Macao) 4:0, Smištíková – Cheng (Tchaj-wan) 1:4, Matelová – Yuen  (Kan.) 4:0.
2. kolo: Matelová – Michajlovová (Rus.) 4:3, Hadačová – Kim (J. Korea) 4:0, Vacenovská – Trošněvová (Rus.) 4:2.
Osmifinále: Matelová – Fang Ying (Čína) 0:4, Hada – Tang (Čína) 4:3, Vacenovská – Pesotská (Ukr.) 2:4.
Čtvrtfinále: Hadačová – Ma Yuefei (Čína) 1:4.