Univerziáda: zastavily nás Japonky

Cesta českých stolních tenistek na Světové letní univerziádě v čínském Shenzhenu skončila v soutěži družstev ve čtvrtfinále, v němž podlehly v pondělí 15. srpna dopoledne silnému celku Japonska 0:3.

Cesta českých stolních tenistek na Světové letní univerziádě v čínském Shenzhenu skončila v soutěži družstev ve čtvrtfinále, v němž podlehly v pondělí 15. srpna dopoledne silnému celku Japonska 0:3.

V prvním utkání nastoupila Dana Hadačová proti 35. hráčce světového žebříčku Yuce Išigakiové. Naše hráčka začala bez respektu, odvážně a útočně. Vypracovala si setbol (10:9), který bohužel neproměnila a prohrála sadu 10:12. Po ztrátě druhého setu sehrála s japonskou jedničkou další vyrovnanou partii a držela stav až do závěru – 8:8 a 9:9. Poslední dva míčky však patřily soupeřce.
Do druhé dvouhry nasadil kouč Japonek méně známou Marinu Macuzawaovou (148. na světě), neboť jejich dvojka Jamanašiová se zranila. Ale nemusel litovat, mladá Japonka nakonec porazila naší jedničku Ivetu Vacenovskou 3:2. Celkem hladce vyhrála první dva sety a ve třetím musela Iveta odvracet dva mečboly. Z prekérní situace se dostala a po zisku sady a také další to vypadalo, že Iveta již našla recept na hru soupeřky. V rozhodujícím setu se ujala Vacenovská vedení 4:1 a bylo to nadějné, jenže Macuzawaová najednou uhrála osm míčků za sebou a náskok už udržela až do konce. Zápas trval téměř 40 minut. Ve čtyřhře sehrála naše dvojice Hadačová – Hana Matelová s Japonkami částečně vyrovnanou partii, ale české stolní tenistky v jednotlivých sadách jen snižovaly náskok soupeřek.

Česko – Japonsko 0:3. Hadačová – Išigakiová 0:3 (-10,-5,-9), Vacenovská – Macuzawaová 2:3 (-7,-5,12,9,-5), čtyřhra Hadačová, Matelová – Fudžiiová, Macuzawaová 0:3 (-6,-8,-8)
Další čtvrtfinále: Čína – Ukrajina 3:0, Rumunsko – Jižní Korea 3:1, Tchaj-wan – Rusko 3:0.

Komentář trenéra Petra Nedomy k utkání s Japonskem: „Situace před utkáním byla jasná co se týká taktiky. Japonky mají v družstvu vynikající obranářku světové třídy Išigakiovou, takže jsme potřebovali vyhrát los a mít „áčko“, aby Išigakiová hrála své dvouhry jako první a případně poslední. To se nám podařilo. Hadačová v prvním singlu s ní prohrála, i když odehrála dva vyrovnané sety. Nicméně naše hračky obecně hodně chybují v příjmu, v prvních topspinech po pinku, a to platilo i pro Danu v tomto utkání. Za vyrovnaného stavu v koncovce často děláme lehké chyby. Dana měla v první sadě setbol, jenže ten zápas se nerozhodl při tomto neproměněném míčku, ale na začátku setu, kdy došlo k několika nevynuceným chybám. Navíc nám nepomáhá přílišný respekt k soupeřkám. Dana předvedla maximum svých možností, ale jak říkám, projevily se výše popsané naše bolesti při hře do obrany. Išigakiová má na bekhendu trávu, ale s kratšími vroubky, něco mezi sendvičem a trávou. Kupodivu větší čop dávala z forhendového softu než bekhendem při příjmu topspinu.

V druhé dvouhře jsem očekával, že Iveta porazí Macuzawovou, potom půjdeme do čtyřhry a bude následovat další singl Ivety s jejich trojkou. Nestalo se tak. Vacenovská se nemohla vypořádat s výborným podáním Japonky z obou stran, dlouhými servisy, často uskakovanými. Z pasivního příjmu potom samozřejmě následoval útočný tlak soupeřky a Iveta prohrála první dva sety bez většího odporu. Ve třetím setu vedla Macuzawaová 9:5 a nezbývalo nic jiného než si vzít time-out. Ten pomohl, zlepšila příjem, odvrátila dvě mečboly a za stavu 2:2 na sety a 4:1 v pátém to vypadalo nadějně. Ovšem najednou prohrávala 4:9, když ztratila jasný míček pro sebe a dvakrát špatně přijmula a pak už se na ní podepsala psychika. Bohužel, tento zápas ovlivnil celé utkání.

Ve čtyřhře jsme věděli, že šance není velká. Postavil jsem vedle Dany Hanku Matelovou, protože jsem vycházel z toho, že Matelová může být důraznější než Smištíková. Potvrdilo se, že také v deblu děláme hodně lehkých chyb a hlavně neumíme ho vůbec hrát takticky. Netrénujeme systém čtyřhry, na rozdíl od soupeřek. Naopak Asiatky se věnují nácviku čtyřhry a její zákonitosti ovládají. To byly hlavní příčiny, proč jsme neuspěly ani ve třetích zápasu…“

Pro české družstvo tak skončila soutěž družstev a děvčata se už mohou plně soustředit na dvouhru a párové soutěže. Ve dvouhře je Vacenovská nasazená jako č. 5 a Hadačová se vešla do nasazené šestnáctky jako poslední. Obě tedy nemusejí podstoupit kvalifikaci. Tu budou hrát, ale až zítra, Smištíková (6. skupina) a Matelová (12. skupina). Z tříčlenných skupin postupují do pavouku k.o. vítězky.