Úspěšné vystoupení na Lithuanian Cadet&Mini Cadet Open

Daniel Košťál vybojoval zlato v družstvech i singlu a byl nejlepším českým hráčem

Ve dnech 14. – 16.června 2019 se ve Vilniusu uskutečnil již 9.ročník mezinárodního turnaje kategorie kadetů a minikadetů Lithuanian Cadet&Mini Cadet Open. Turnaje, který je v kadetských soutěžích započítáván do žebříčku ITTF, se zúčastnilo 144 hráčů a hráček ze 14 zemí. Českou republiku reprezentovali Monika Pařízková (SKST Liberec), Kateřina Pisárová (KST Rakovník), Veronika Poláková (SKST Vlašim), Adéla Sazimová (SK Dobré), Magdaléna Ščibrániová (SKST Baník Havířov), Adéla Zoubková (TJ Sokol PP Hradec Králové 2), Tomáš Kment (SKST Baník Havířov), Daniel Košťál (SKST Baník Havířov), David Sochor (AC Sparta Praha) a Martin Šíp (SK DDM Kotlářka Praha) pod vedením trenérů Radka Košťála, Martina Merkera, Martina Linerta a Michala Poláka.

V soutěži družstev se nejvíce dařilo družstvu kadetů 1 (Daniel Košťál, Martin Šíp), kteří v průběhu turnaje nenašli přemožitele a po finálovém vítězství nad družstvem Litvy 1 3:0 se stali zaslouženými vítězi. Nejtěžší překážkou v cestě za vítězstvím v turnaji jim nakonec bylo ve čtvrtfinále družstvo Izraele 2, se kterým vyhráli 3:2. Družstvo kadetů 2 (Tomáš Kment, David Sochor) prohrálo v 1.kole hlavní soutěže s později bronzovým družstvem Finska 0:3. V soutěži kadetek vybojovalo družstvo kadetek 1 (Monika Pařízková, Kateřina Pisárová) pěkné 3. místo, když v semifinále nestačily na pozdější vítězky turnaje družstvo Litvy 1 (L. Abaraviciuteová, G. Šišanovaiteová), soupeřky našich kadetek na MEJ v Ostravě.

Družstvo kadetek 2 (Adéla Sazimová, Adéla Zoubková) sehrálo velmi pěkný zápas v základní skupině s později stříbrným týmem Norska (na turnaji v Linci je porazily Monča Pařízková s Kačkou Pisárovou). Za stavu 1:1 prohrály čtyřhru 2:3 a v další dvouhře sehrála pěkný zápas Adéla Sazimová s norskou jedničkou H. Hovdenovou. Adélka sice prohrávala již 0:2 na sety, ale dokázala vyhrát třetí set a ve čtvrtém vedla ještě 10:8. Bohužel v koncovce prohrála 10:12 a po porážce 1:3 obsadily holky třetí místo ve skupině. V soutěži útěchy prohrály v 1.kole s družstvem Litvy 3. V soutěži minikadetek sehrálo naše družstvo ve složení Magdaléna Ščibrániová, Veronika Poláková klíčové utkání v základní skupině proti družstvu Litvy 2. Naše holky sice vedly po čtyřhře 2:1, ale bohužel v dalších dvou dvouhrách neunesly tíhu utkání a prohrály tak 2:3. Ve čtvrtfinále tak narazily na pozdější vítězky, družstvo Ruska. Pro holky, přestože prohrály 0:3, bylo toto utkání velkou zkušeností.

V soutěžích jednotlivců pokračovali naši hráči a hráčky v úspěšném vystoupení, pouze Adéla Zoubková a Tomáš Kment nepostoupili ze svých skupin. Adélka sehrála ve skupině svůj nejlepší zápas s Litevkou G. Šišanovaiteovou, když prohrála 1:3 a všechny sety se rozhodovaly v koncovce. Tomáš bohužel prohrál oba zápasy 2:3. Jednoznačně nejúspěšnějším hráčem naší výpravy byl Daniel Košťál. Ve skupině svedl dvě velké bitvy s B. Itzhakem z Izraele a N. Carneviciusem z Litvy, ale nakonec postoupil z prvního místa. V hlavní soutěži podával soustředěné výkony a bez problémů postoupil do finále, kde porazil Estonce M. Pukka 3:0 a vybojoval tak podobně jako na Velké ceně Prahy „double“ – tj. vítězství v soutěži družstev i ve dvouhře.

Martin Šíp svedl ve čtvrtfinále bitvu s I. Trosmanem z Izraele. Martin s tímto soupeřem vyhrál předchozí den 3:0 ve čtvrtfinále soutěže družstev v rozhodujícím zápase za stavu 2:2, čímž udělal důležitý krok za vítězstvím našeho družstva kadetů. Tentokrát byl úspěšnější soupeř a Martin odešel poražen po boji 1:3 (12:14 ve čtvrtém setu). Ve dvouhře kadetek postoupily tři naše hráčky do osmifinále. Nejúspěšnější byla Kateřina Pisárová, která sice ve skupině prohrála s Ruskou A. Bokovou 0:3, ale v hlavní soutěži se z předkola probojovala až do finále. Ve čtvrtfinále nejprve porazila po velké bitvě obranářku A. Pyaterikovou z Ruska 15:13 v pátém setu (všechny sety byly v koncovce). V semifinále pak opět v koncovkách přehrála domácí jedničku L. Abaraviciuteovou 3:0. Ve finále s A. Melnikovou z Estonska nevyužila Kačka v prvním setu vedení 10:7 a prohrála set 10:12. Druhý set sice vyhrála, ale v dalších setech již nedokázala vzdorovat útočné hře soupeřky a po porážce 1:3 obsadila velmi pěkné 2. místo. Monika Pařízková vyhrála základní skupinu a do osmifinále tak postoupila rovnou. Bohužel však narazila na velmi dobře hrající Polku N. Bagnadowiczovou a po boji, kdy se vždy rozhodovalo v koncovce, prohrála 0:3. Adéla Sazimová sehrála pěkný zápas v 1.kole, kdy porazila ruskou obranářku S. Varginovou 13:11 v pátém setu. V osmifinále nezopakovala s H. Hovdenovou z Norska výkon ze soutěže družstev a prohrála 0:3.

Ve dvouhře minikadetů startoval David Sochor. David ve skupině musel překonat drobné zranění ramene, ale i tak postoupil z druhého místa. V hlavní soutěži pak bojovným výkonem postoupil až do finále, když v semifinále porazil bronzového z Velké ceny Prahy Poláka A. Gromka 3:2. Ve finále narazil na Uri Almora z Izraele, se kterým v dubnu na ETTU Hopes Selection Campu prohrál 2:3. Tentokrát David vyhrál pouze ve druhém setu a po porážce 1:3 obsadil velmi pěkné 2.místo. V soutěži minikadetek se obě naše hráčky probojovaly do čtvrtfinále, kde je los svedl ke společnému souboji. První set sice vyhrála Majda Ščibrániová, ale nakonec byla úspěšnější Verča Poláková a po vítězství 3:1 postoupila do semifinále. Verča již v základní skupině porazila první nasazenou M. Stankeviciuteovou z Litvy 11:8 v pátém setu, čímž jí oplatila porážku ze soutěže družstev. V semifinále Verča sehrála velmi vyrovnaný zápas s pozdější vítězkou G. Abaraviciuteovou z Litvy. Verča vedla 2:1 na sety, vedla 6:4 a 9:8, ale set nakonec prohrála 9:11. V rozhodující sadě prohrála 6:11 a po porážce 2:3 obsadila 3. místo.

Celkově bych chtěl hodnotit naše vystoupení velmi kladně, naši hráči a hráčky zde sehráli velké množství kvalitních zápasů a doufám, že zkušenosti z tohoto turnaje budou pro všechny zúčastněné motivací k dalšímu tréninkovému úsilí. Závěrem bych chtěl poblahopřát všem našim medailistům, všem našim mladým nadějím bych chtěl poděkovat za předvedené výkony a za vzornou reprezentaci České republiky.