K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Už deset let mohou fanoušci sledovat stolní tenis na streamu


Od nesmělých začátků až po plně profesionální přenosy prošel Ivan Urban se svým týmem

Bylo to jen několik měsíců po úspěšném ME 2010 v Ostravě, kde čeští reprezentanti vybojovali bronzové medaile v soutěži družstev. Vedení asociace dostalo tehdy dost nezvyklou nabídku. Zda by mělo zájem o streamování vybraných extraligových utkání. S nabídkou přišel Ivan Urban, který už v té době měl tým spolupracovníků i technické vybavení.

V polovině prosince 2010 se utkání 11. kola Extraligy mužů mezi Baníkem Havířov Charvát a SK Kotlářka Praha jako první v historii vysílalo živě prostřednictvím YouTube kanálu České asociace stolního tenisu. V archivu ho i dnes naleznete, datum vložení je však 14. ledna 2011. Od té doby přibylo na YouTube kanálu asociace stovky dalších. Ivan Urban rád vzpomíná na začátky vysílání a těší ho, že dnešní ping-pong.tv je mezi fanoušky stále populárnější.

Bylo těžké přemluvit vedení asociace a připravit první přímý přenos?

Vůbec ne. Já jsem tehdy osobně toužil po tom, dostat živě na obrazovku zápasy stolního tenisu. Oslovil jsem tedy přímo místopředsedu svazu Nikolase Endala, který reagoval okamžitě velmi pozitivně. Řekl bych, že byl tou myšlenkou doslova nadšený a byl spokojen, že se objeví zase něco nového.

Vy jste už měl zkušenosti se sportovními přenosy?

My jsme začínali s havířovským florbalem. Zhruba rok jsme spolupracovali s druholigovým Torpédem. Bylo to přibližně na tři amatérské kamery a přenos nebyl příliš kvalitní. Dnes už bychom se celé té produkci možná i zasmáli.

Podmínky byly oproti současné době asi diametrálně odlišné. Je to tak?

Řada oborů se za deset let úplně změnila. IT technologie a s tím spojený internet, televizní a počítačová technika, to vše šlo neskutečně nahoru. Jako dnes si pamatuji, že jsme museli vystačit s rychlostí internetu 400 kb za sekundu, a to už byl dobrý internet. Přenos měl pochopitelně z dnešního pohledu špatnou kvalitu, vše v rozlišení SD a často se kvůli připojení sekal. Byly tam vidět analogové chyby, ty známé pruhy na obrazovce. Proto jsme na server YouTube úplně první přenos nahrávali ze záložního disku v lepší kvalitě až v tom lednu 2011. Nicméně utkání Havířova s Kotlářkou Praha tehdy byl opravdu první.

Měli jste na tu dobu kvalitní vybavení?

Základem všeho bylo, že jsem tehdy koupil už použitý, ale stále plně funkční video-režijní pult. To mi umožnilo přepínat v jednom přenosu více kamer. Tehdy konkrétně tři. Měl jsem velikou radost, že mohu i se skromným vybavením dělat věci, které byly běžné jen v televizi. Hnacím motorem tehdy byl zájem ze strany vedení svazu a moje touha neustále přenosy zlepšovat. Počet diváků byl v té době nesrovnatelně nižší, než je nyní. Měli jsme třeba čtyřicet sledujících diváků, ale i z toho jsem měl radost. Stále jsem věřil, že si nakonec přenosy svoje fanoušky najdou.

Kdy nastal zlom a z nesmělých pokusů o přímé přenosy z extraligy se staly pravidelné pořady?

Myslím si, že to paradoxně neodstartovala extraliga, ale mistrovství republiky v Teplicích v roce 2013. Pamatuji si, že jsme vysílali finálový duel mezi Petrem Korbelem a Dmitrijem Prokopcovem, který má dodnes možná největší počet shlédnutí na YouTube kanálu ČAST (přes 22 tisíc shlédnutí – pozn.aut.). Divákům se to líbilo a my jsme od té doby vysílali v zásadě pravidelně.

Váš tým dokonce připravoval tzv. na klíč pořad, který se vysílal v České televizi.

Ano, po nezbytném upgrade techniky to byl padesátiminutový TV magazín, který se věnoval nejvyšší domácí soutěži mužů. Současně se ze stejné akce živě vysílalo na server ivysílání České televize, kam směřoval celý 3 až 5 hodinový živý přenos. Spolupracoval na něm svaz, televize a my. Byla to vynikající zkušenost a určitě to upevnilo naše vztahy se svazem.

Jak jste dokázali držet krok v oblasti rozvoje techniky, o které už jsme mluvili?

Když se objevila nějaká novinka, hned jsme to tam tlačili a chtěli jsme ukázat všem, že to umíme. My jsme měli v určité době dokonce několik týdnů ostřejší obraz, než Česká televize. Vysílali jsme v HD rozlišení, zatímco televizi přechod z SD na HD rozlišení trval o něco déle. Byla v tom obrovská dávka nadšení, bez kterého bychom to vlastně ani dělat nemohli.

Kdy jste se dostali do fáze, kdy jste si řekl, že děláte přenosy prakticky na profesionální úrovni?

Je to asi tak šest let. To už jsme měli vybavení, které svými parametry bylo srovnatelné s vybavením televize. Rychlost přenosu již kvalitu nesvazovala a už vlastně ani není nutné ji moc navyšovat. Začali jsme se stále víc a víc zaměřovat na obsah a řešit více detaily.

Nedílnou součástí přímých přenosů byli komentátoři. Kdo tvořil první dvojicí, která divákům zpestřila sledování přenosu?

Byli to Radek Bauer a Jindřich Panský. Ovšem pak jich byla celá řada a asi by dlouho trvalo, než bychom dali dohromady seznam všech spolukomentátorů a expertů. Po boku zkušených kolegů z televize to měli poměrně snadné, ale já si pamatuji, že například jednou musel utkání živě pro ivysílání České televize celé sám komentovat Jindra Panský z Havlíčkova Brodu. Hlavní komentátor se někde zasekl a nepřijel. Něco podobného ostatně potkalo i předsedu svazu Zbyňka Špačka v Hradci Králové v herně DTJ.

Kdy vznikl portál ping-pong.tv?

Byl součástí nového designu webových stránek České asociace stolního tenisu. Ke změně došlo na podzim 2014. Je pochopitelně zásadní rozdíl mezi kanálem YouTube a ping-pong.tv. Ovšem pro běžného fanouška je důležité, aby věděl, kde najde přenos, o který má zájem. Portál ping-pong.tv tomu dal přehled. Je to vlastně jakýsi rozcestník přenosů, které se vysílají prostřednictvím YouTube.

V posledních letech jste se dostali i další zajímavé spolupráci. Dělali jste přenosy pro internetovou televizi Laola1.tv z Ligy mistrů. Jaká to byla zkušenost?

Byla to pro nás především nová profesní výzva, protože Laola1 je sledována i mimo evropský kontinent. Po těch letech zkušeností už jsme se ale nebáli. Už umíme rozlišit přenos pro televizi a pro internetové vysílání. Tam jsou technické i obsahové rozdíly. Spolupráce se stanicí ArenaSport TV již byla pro nás technickou rutinou. ArenaSport TV v této sezoně od nás přebírá vybraná utkání mužské extraligy. Já osobně za jeden z vrcholů toho desetiletého profesního růstu vidím nabídku České televize, pro kterou jsme na Czech Open 2019 zajišťovali přenos jednoho stolu úvodních dvou dnů hlavní soutěže. Tyhle obrázky totiž viděli diváci na celém světě.