K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

V lednu vejde v platnost nové bodování světového žebříčku


Dana Čechová na mistrovství světa vybojovala víc bodů, než semifinalistky Czech Open

Na konci září schválil výkonný výbor Mezinárodní federace stolního tenisu na svém zasedání ve švédském Halmstadu nový systém světového žebříčku, který vstoupí v platnost od začátku roku 2018. Bezpochyby vnese do řad hráčů a trenérů řadu témat k diskusím, rozborům a úvahám.

Tvůrci nového bodování jsou však přesvědčeni, že systém je jednodušší a komplexnější. Měl by vytvořit pravdivé hodnocení, založené na výsledcích sportovce během roku. A především by měl být motivací k účasti na turnajích, protože nečinnost velmi rychle ovlivňuje pozice na žebříčku.

Jaké jsou základní principy bodování a hlavní rozdíly oproti původnímu hodnocení světového žebříčku:

– Nové hodnocení je založeno na výsledných pozicích dosažených na turnajích, bez ohledu na relativní sílu soupeře.

– Hráči získávají pouze bonusové body, které platí, s výjimkou mistrovství světa, po dobu 12 měsíců.

– V případě prohry hráč neztrácí žádné body.

– Množství bodů je pevně stanoveno podle bodových tabulek a je odstupňováno podle úrovně jednotlivých akcí.

– V kalendářním roce se hodnotí pouze osm nejlepších dosažených výsledků.

– Žebříček je vytvořen pro čtyři věkové kategorie (dospělí, do 21 let, junioři, kadeti) s přihlédnutím k výsledkům v příslušné kategorii.

– Pamatuje na speciální nasazení v případě zranění a těhotenství.

 

Logicky největší počet bonusových bodů mohou hráči získat na olympijských hrách a mistrovství světa, další kategorii tvoří Světový pohár a Grand Final seriálu ITTF World Tour, následují turnaje kategorie World Platinum, World Tour a Challenge Tour, na úrovni turnajů World Tour je kategorie kontinentálních šampionátů. Systém samozřejmě také počítá i se zápasy v soutěžích družstev.

Rozdíly jsou obrovské, jen pro ilustraci: na letošním MS jednotlivců v Düsseldorfu prohrála Dana Čechová ve 3. kole. Získala tím do žebříčku 1500 bodů. To je ještě o něco víc, než brali semifinalisté turnaje Czech Open v Olomouci. A takový vítěz turnaje kategorie ITTF Challenge získá do žebříčku například pouhých 900 bodů. V tomto kontextu se vyplatí například už samotný postup do hlavní soutěže turnaje ITTF World Platinum. Jako se to povedlo Pavlu Širučkovi na nedávném Austria Open, kdy bral 1125 bonusových bodů.

Systém samozřejmě počítá také s hráči, kteří na turnaji vůbec nevyhrají. Jedná se o nasazené hráče přímo do hlavní soutěže, jako byli například Tomáš Konečný a Iveta Vacenovská na Czech Open. Pokud nasazený hráč, který neodehrál na turnaji ani jeden zápas v kvalifikaci, prohraje hned úvodní duel turnaje, získá polovinu bodů jako vítěz daného souboje. V praxi tedy čeští reprezentanti za vystoupení v Olomouci získali 450 bodů.

MATELOVA Hana ITTF Czech Open BrychtaJan_ITTF Czech_Open_20170823_134446_D72_home_7185

Hana Matelová je podle nového světového žebříčku nejlepší českou hráčkou. Aktuálně 46. na světě.

Podle slov zkušeného reprezentanta Lubomíra Jančaříka vytěží na novém formátu světového žebříčku hráči, kteří budou hodně jezdit po turnajích. Zejména po těch, mimo tradiční destinace. „Ty největší světové turnaje budou vždy skvěle obsazené, ale víme, že například do Afriky nebo Jižní Ameriky necestuje mnoho hráčů z Evropy nebo Asie. Tam se pak dají posbírat zajímavé body. Asi se najde pár hráčů, kteří s tím budou kalkulovat. Z mého pohledu je však nejdůležitější změna v tom, že za prohraný zápas člověk neztrácí body. Stávalo se, že jsem prohrál se soupeřem, který mi herně nesedl a byl mnohem hůř na žebříčku. Teď z toho žádný bodový postih nebude. Body si zkrátka musím uhrát sám a šancí je na to dost,“ tvrdí hráč bundesligového Post SV Mülhausen a dodává: „Jen se mi zdá trochu moc těch osm výsledků, co se započítávají. Já bych bral tak šest. Stejně by odpadli jedinci, co jedou jednou dvakrát za rok na turnaj, aby obhájili body. Uvidíme, bude to určitě hodně zajímavé.“

Nový formát světového žebříčku vítá také Dana Čechová, která dlouhodobě patří mezi čtyři nejlepší české hráčky. „Myslím, že je to krok kupředu. V současné době bylo prakticky nemožné dostat se ze zadních pozic během roku někam do elitní padesátky. Ti nejlepší si objeli dva tři turnaje, získali potřebný počet bodů a nikdo se mezi ně nevešel. Teď to budou mít složitější a otevírá se možnost pro každého, kdo prokáže dobrou formu. Kdo si to zkrátka uhraje, bude vysoko,“ říká hráčka extraligové Břeclavi. „Současný pohled na plánovaný lednový žebříček ještě úplně není objektivní, protože řada hráčů změnu nezachytila, nebo jí nevěnovala pozornost. Vše se projeví v první polovině příštího roku. Já bych sice ještě uměla představit ještě spravedlivější turnajová pravidla, ale i tak se mi nový bodový systém zamlouvá.“

Dvojnásobná účastnice olympijských her pochopitelně dopověděla i myšlenku o spravedlivějších pravidlech na velkých turnajích. „Šestnáct nasazených hráček na turnajích World Tour mi připadá málo. Zvlášť, když tam nejsou kvóty pro jednotlivé země. Pak se stane, že je podle žebříčku nasazených deset Japonek a k nim se dolosuje zbytek. A navíc nesmí hrát hráčky z jedné země v prvním kole proti sobě. To není férové. Taky bych byla pro, aby se na největších turnajích hrála kvalifikace k.o. systémem, jako tomu bylo před dvěma lety. Pak tam může hráč nasbírat více bodů, než jen za jednu dvě výhry v kvalifikační skupině,“ dodala.

Pravidla ITTF pro hodnocení nového světového žebříčku najdete ZDE

Testovací verze aktuálního žebříčku podle nových pravidel najdete ZDE