V Olomouci skončil první den turnaje mužů a žen TOP 8

Hana Matelová neztratila první den turnaje ani set. Čtyři výhry má i Tomáš Tregler

V Aplikačním centru Baluo v Olomouci začal dvoudenní turnaj mužů a žen TOP 8. Po prvním hracím dnu a čtyřech odehraných kolech je v soutěži žen v čele pořadí Hana Matelová, která ještě neztratila ani set. Mezi muži má nejvíc odehraných zápasů Tomáš Tregler, který ve čtyřech zápasech rovněž nenašel přemožitele. Bez porážky je i Tomáš Konečný, ten ovšem odehrál jen tři duely.

Zatímco v kategorii žen nepřišla žádná omluvenka a všechny pozvané hráčky nastoupily k prvním zápasům, v mužské kategorii se turnaje neúčastní Pavel Širuček a Lubomír Jančařík. Širučka nakonec neuvolnil jeho mateřský klub, Jančařík se omluvil ze zdravotních důvodů. Turnaj absolvuje sedmička hráčů, včetně náhradníka Ondřeje Bajgera.

V úvodním kole žen změřily síly oddílové kolegyně Karin Adámková s Danou Čechovou a z výhry 4:0 se radovala loňská vítězka tohoto turnaje Karin Adámková. Stejným poměrem si poradila také Hana Matelová s juniorkou Lindou Záděrovou a rovněž Nikita Petrovová porazila bez ztráty setu Anetu Širuček Kučerovou. První výhru na turnaji zaznamenala i Kateřina Tomanovská po výhře 4:1 nad Karolínou Mynářovou.

V úvodním kole turnaje mužů měl volno Tomáš Konečný a mohl sledovat z lavičky své soupeře. Tomáš Polanský si bez větších problémů poradil s Patrikem Klosem a vyhrál 4:0. Stejně jako Jiří Martinko, který ovšem proti Ondřeji Bajgerovi všechny sety vyhrál až v koncovkách. Podle očekávání se na výhru nejvíc nedřel Tomáš Tregler. Obranáře Stanislava Kučeru porazil v šesti setech 4:2.

Hned ve druhém kole svedl los proti sobě první a třetí nejlepší české hráčky na světovém žebříčku. Hana Matelová porazila Karin Adámkovou 4:0 na sety a potvrdila roli největší favoritky turnaje. Zůstala už po druhém kole jedinou hráčkou bez prohry. Dana Čechová si rovněž snadno poradila s Nikitou Petrovovou, ovšem další dva zápasy byly o poznání vyrovnanější. Aneta Širuček Kučerová vybojovala první vítězství na turnaji nad Kateřinou Tomanovskou 4:2 a stejně tak porazila Karolína Mynářová Lindu Záděrovou.

Do druhého kola turnaje mužů vstoupil vítězně Tomáš Konečný, když si poradil s obranářem Stanislavem Kučerou 4:1 na sety. Také v duelu dvou bývalých spoluhráčů z Ostravy bylo poměrně brzy hotovo. Tomáš Tregler zvládl za vyrovnaného stavu 1:1 na sety koncovku třetí sady a pak už měl souboj s Ondřejem Bajgerem pod kontrolou. To zápas Jiřího Martinka s Patrikem Klosem byl otevřený až do sedmého setu. Klos vedl už 3:1 na sety, jenže závěr patřil jeho soupeři, který si tak na své konto připsal druhou výhru.

Česká ženská jednička Hana Matelová pokračovala v parádní jízdě i po polední přestávce. Ve třetím zápase přehrála bez větších problému Nikitu Petrovovou 4:0. Stejně tak si vedla také Karin Adámková, když porazila bez ztráty setu nejmladší účastnici turnaje Lindu Záděrovou. Dana Čechová zvládla souboj s Kateřinou Tomanovskou a vyhrála 4:2, nejvyrovnanější byl duel Karolíny Mynářové s Anetou Širuček Kučerovou. Mynářová vedla 2:1 na sety, pak ovšem prohrávala 2:3. Udržela pevné nervy v koncovce šestého setu a nakonec vyhrála i ten rozhodující sedmý.

V turnaji mužů bohužel po druhém kole odstoupil kvůli bolestem zad Jiří Martinko. Ve třetím kole proto nehrál nejen Stanislav Kučera, který měl volný los, ale ani plánovaný Martinkův soupeř Tomáš Polanský. Ve dvou zápasech kola zvládli role papírových favoritů Tomáš Konečný i Tomáš Tregler. Zatímco Konečný porazil Ondřeje Bajgera hladce 4:0, Tregler svedl s Patrikem Klosem sedmisetovou bitvu.

V posledním kole prvního hracího dne udržela neporazitelnost Hana Matelová, když ani ve svém čtvrtém zápase neztratila ani set. Tentokrát porazila Kateřinu Tomanovskou. Druhou příčku po polovině turnaje drží díky lepšímu vzájemnému zápasu Karin Adámková, když v závěru dne nezaváhala proti Nikitě Petrovové. Stejně tak jednu porážku má Dana Čechová, ta si poradila s Karolínou Mynářovou 4:1. Druhou výhru na turnaji naopak vybojovala Aneta Širuček Kučerová po výhře 4:1 nad Lindou Záděrovou.

Závěr programu dlouhého dne obstarali muži. Tomáš Tregler pokračoval ve vynikajících výkonech a porazil 4:1 Tomáše Polanského. V průběžném pořadí je na prvním místě, hned za ním je ovšem Tomáš Konečný, který si nad Patrikem Klosem připsal třetí výhru a rovněž ještě neochutnal hořkost porářky. V turnaji mužů nemají všichni hráči odehraný stejný počet zápasů, ale je zřejmé, že právě tito dva hráči jsou hlavními aspiranty na celkové vítězství. Ondřej Bajger, který si poradil se Stanislavem Kučerou 4:0 a ani ostatní hráči by je už ohrozit neměli. Snad s výjimkou Polanského, který odehrál pouze dva zápasy. Naopak, dvě vítězství Jiřího Martinka v prvních dvou kolech se do celkového pořadí započítávat nebudou, Martinko na turnaji pokračovat nebude.

Turnaj TOP 8 mužů a žen, Olomouc

Dvouhra žen

1. kolo: Hana MATELOVÁ – Linda ZÁDĚROVÁ 4:0 (1,5,6,12), Karin ADÁMKOVÁ – Dana ČECHOVÁ 4:0 (7,10,4,7), Nikita PETROVOVÁ – Aneta ŠIRUČEK KUČEROVÁ 4:0 (9,9,7,11), Kateřina TOMANOVSKÁ – Karolína MYNÁŘOVÁ 4:1 (-7,7,7,8,5).

2. kolo: Hana MATELOVÁ – Karin ADÁMKOVÁ (7,6,9,9), Dana ČECHOVÁ – Nikita PETROVOVÁ 4:0 (7,5,7,5), Aneta ŠIRUČEK KUČEROVÁ – Kateřina TOMANOVSKÁ 4:2 (-9,8,4,4,-5,8), Karolína MYNÁŘOVÁ – Linda ZÁDĚROVÁ 4:2 (-9,4,7,3,-9,13).

3. kolo: Hana MATELOVÁ – Nikita PETROVOVÁ 4:0 (6,3,7,5), Karolína MYNÁŘOVÁ – Aneta ŠIRUČEK KUČEROVÁ 4:3 (9,-7,16,-9,-14,10,4), Karin ADÁMKOVÁ – Linda ZÁDĚROVÁ 4:0 (6,5,6,3), Dana ČECHOVÁ – Kateřina TOMANOVSKÁ 4:2 (8,4,-7,7,-4,8).

4. kolo: Hana MATELOVÁ – Kateřina TOMANOVSKÁ 4:0 (5,7,8,5), Karin ADÁMKOVÁ – Nikita PETROVOVÁ 4:1 (9,-7,7,9,5), Dana ČECHOVÁ – Karolína MYNÁŘOVÁ 4:1 (8,-10,3,9,7), Aneta ŠIRUČEK KUČEROVÁ – Linda ZÁDĚROVÁ 4:1 (-8,11,3,9,9).

Pořadí po čtyřech kolech: 1. Hana MATELOVÁ 4 vítězství/0 porážek, 2. Karin ADÁMKOVÁ 3/1, 3. Dana ČECHOVÁ 3/1, 4. Karolína MYNÁŘOVÁ 2/2, 5. Aneta ŠIRUČEK KUČEROVÁ 2/2, 6. Kateřina TOMANOVSKÁ 1/3, 7. Nikita PETROVOVÁ 1/3, 8. Linda ZÁDĚROVÁ 0/4.

Dvouhra mužů

1. kolo: Tomáš POLANSKÝ – Patrik KLOS 4:0 (8,4,5,5), Jiří MARTINKO – Ondřej BAJGER 4:0 (13,11,9,9), Tomáš TREGLER – Stanislav KUČERA 4:2 (-7,7,7,-6,9,1).

2. kolo: Tomáš KONEČNÝ – Stanislav KUČERA 4:1 (9,2,6,-9,9), Tomáš TREGLER – Ondřej BAJGER 4:1 (7,-8,10,3,8), Jiří MARTINKO – Patrik KLOS 4:3 (-9,-7,9,-6,9,1,6).

3. kolo: Tomáš KONEČNÝ – Ondřej BAJGER 4:0 (6,7,6,11), Tomáš TREGLER – Patrik KLOS 4:3 (9,2,-5,-3,6,-8,3).

4. kolo: Tomáš TREGLER – Tomáš POLANSKÝ 4:1 (5,4,-6,6,7), Tomáš KONEČNÝ – Patrik KLOS 4:1 (-11,13,7,6,7), Ondřej BAJGER – Stanislav KUČERA 4:0 (6,4,3,5).

Pořadí po čtyřech kolech: 1. Tomáš TREGLER 4/0, 2. Tomáš KONEČNÝ 3/0, 3. Ondřej BAJGER 1/2, 4. Tomáš POLANSKÝ 1/1, 5. Patrik KLOS 0/3, 6. Stanislav KUČERA 0/3.