V Ústí nad Labem bojuje starší žactvo o mistrovské tituly

Sedmý nasazený Jakub Slapnička odvracel proti Martinu Šípovi mečbol

V prostorách ústeckého zimního stadionu začalo v sobotu ráno mistrovství České republiky staršího žactva. Na dvoudenním měření sil se představí celkem 56 chlapců a 40 dívek. Turnaj zahájily kvalifikace dvouher, následovala první kola deblových disciplín a také v soutěži jednotlivců známe výsledky úvodních duelů hlavní soutěže.

Ve dvouhře kadetů na sebe největší pozornost strhli stolní tenisté, kteří sice věkem stále ještě patří mezi mladší žáky, výkonností se však starším soupeřům vyrovnají. Daniel Košťál pod vedením svého otce Radka vyřadil turnajovou desítku Martina Skotnicu, Vít Kadlec porazil dvanáctku Vojtěcha Levoru, Matyáš Lebeda zvládl vypjatou sedmisetovou přetahovanou s třináctým Michaelem Sedláčkem a Štěpán Brhel potvrdil své nasazení a postoupil přes Štěpána Waldhausera.

Velmi blízko vítězství měl i další mladší žák Martin Šíp. Nad sedmým hráčem turnaje Jakubem Slapničkou vedl 3:1, v koncovce pátého setu disponoval mečbolem. „Čekal jsem, že to bude lehčí zápas a musím se přiznat, že jsem soupeře podcenil,“ vysvětloval svůj slabší začátek Slapnička. Hráč TJ Strakonice nepříznivý vývoj zvrátil a v sedmém setu slavil vydřenou výhru. „Vyhraná koncovka pátého setu mě nakopla. Trochu jsem změnil taktiku, začal jsem rozehrávat servis a umisťovat první topspin na střed. Druhý jsem pak mířil opět na střed nebo do forhendu. Nechtěl jsem soupeře pustit k nepříjemnému bekhendu,“ poodhalil svou strategii Slapnička.

Největší favorité postoupili do osmifinále s přehledem. Z pětice Šimon Bělík, Matěj Stach, Adam Štalzer, Ondřej Květoň, Radim Morávek ztratil set pouze Štalzer.

Dvouhra starších žákyň nabídla podobný obraz. Z první osmičky nasazených se v úvodním duelu trápila pouze Jana Vašendová, která s Andreou Meškánovou zápasila šest setů. Ostravská hráčka nelehkou přetahovanou zvládla a v osmifinále se utká s Terezou Bártovou. Bártová sice s Karolínou Strnadovovou prohrávala už 0:3, následně však její riskantní hra získala na jistotě a královehradecká stolní tenistka se radovala z výhry.

Velmi vyrovnaný průběh nabídl souboj Kateřiny Pisárové a Elišky Koďouskové. Pisárová si za stavu 3:2 vypracovala čtyři mečboly, Koďousková všechny odvrátila a poslala duel do rozhodujícího dějství. Pisárová však udržela koncentraci a sedmou sadu zvládla precizně. „Byl to těžký zápas. Už jsem ji sice asi třikrát porazila, ale vždy to bylo vyrovnané,“ prozradila po zápase Pisárová. „Musela jsem hlavně zůstat zpevněná na příjmu, pak mi její servis nevadil. A když se mi povedlo míček hned zahrát krátce, soupeřka se vyhodila. I v delších výměnách jsem se cítila jistější,“ pochvalovala si drobná bojovnice v dresu Rakovníka.

Republikový šampionát v Ústí pokračuje nabitým odpoledním programem, který rozhodne o medailistech v deblových disciplínách a určí rovněž čtvrtfinalisty dvouher. Turnaj uzavře finálový blok v neděli odpoledne.