Vacenovská porazila Sun Beibei ze Singapuru

V Dubaji ve Spojených arabských emirátech dnes začal turnaj ITTF Pro Tour 2011 ve stolním tenisu UAE Open.

Na turnaji s celkovou dotací 172.000 US dolarů startuje i kvintet českých reprezentantů Petr Korbel, Dmitrij Prokopcov,Tomáš Konečný, Tomáš Tregler a Iveta Vacenovská. S výjimkou Petra Korbela musí projít dvoudenní kvalifikací, která byla dnes v Dubaji rozehrána. A českým reprezentantům se v dnešních utkáních mimořádně dařilo.

Kvalifikační soutěž je v Dubaji na rozdíl od jiných turnajů seriálu ITTF Pro Tour v singlech dvoustupňová. To platí výjimečně i pro dvouhru žen. O šestnáct volných míst v hlavní soutěži se bojuje v deseti skupinách. Jejich vítězky postoupí přímo do hlavního turnaje, na hráčky z druhých míst čeká 2. stupeň kvalifikace, který se bude hrát k.o. systémem. Vítězné hráčky si zajistí účast v hlavní soutěži. A poslední volné místo připadne losem na jednu “šťastně poraženou“ hráčku z 2. stupně kvalifikace…

Jediná česká stolní tenista ve dvouhře žen na UAE Open, Iveta Vacenovská, rozehrála kvalifikaci výtečně. Čtyřiadvacetiletá Vacenovská, koučovaná Petrem Korbelem, porazila 27. hráčku světa – Sun Beibei ze Singapuru 4:2 na sety. „Ano, byla jsem nervózní,“ přiznala na stránkách ITTF Iveta Vacenovská. „Hrála jsem s ni sice poprvé, ale věděla jsem, jak na ní hrát. V minulosti jsem viděla několik zápasů Sun Beibei s evropskými hráčkami. Cítila jsem, že mám šanci uspět. Byla jsem po psychické stránce v dobré formě. Je to pro mě velmi dobrý start do turnaje,“ uzavřela Vacenovská.

Kvalifikační skupina 1 je hodně zajímavá, protože Sun Beibei ve druhém utkání porazila Němku Elke Schallovou hladce 4:0. Vacenovskou čeká zítra odpoledne souboj se zkušenou Schallovou a teprve výsledek tohoto zápasu rozhodne o přímé postupující do hlavní soutěže.

Postup z prvního místa ve skupině si zabezpečil Dmitrij Prokopcov, jenž v rozhodujícím utkání porazil Vjačeslava Burova z Ruska 4:2 na sety. Blízko k účasti v hlavní soutěži je Tomáš Tregler (na snímku). Dvacetiletý český reprezentant dnes přehrál Srba Alexandara Karakaševiše 4:2 a zítra ho čeká poslední sok ve skupině, kterým je slaboučký Buhijji z Bahrajnu.

Úspěšný den českých stolních tenistů v Dubaji završil skvělým výsledkem Tomáš Konečný. Měl hodně těžkého protivníka. Lee Ji Kwon, 82. hráč světového žebříčku, se nakonec musel sklonit před výkonem Konečného, který je po výhře 4:2 rovněž blízko k postupu do hlavního turnaje. Stačí mu k tomu zítra porazit Almajeda z Bahrajnu, pokud ten vůbec nastoupí, protože byl dnes v úvodním utkání s Lee Ji Kwon diskvalifikován…

UAE Open 2011

Dnešní výsledky čs. reprezentantů:

Dvouhra mužů

Kvalifikace – I. stupeň

Skupina 4

Prokopcov (ČR) – Al Abbad (Saúdská Arábie) 4:0 (4,2,9,8), Prokopcov – Burov (Rusko) 4:2 (-7,-8,4,7,9,7).

Skupina 8

Karakaševič (Srbsko) – Tregler (ČR) 2:4 (-6,9,9,-9,-4,-7).

Skupina 13

Lee Jin Kwon (Korea) – Konečný (ČR) 2:4 (-9,8,9,-8,-9,-12).

Dvouhra žen

Skupina 1

Vacenovská (ČR) – Sun Beibei (Singapur) 4:2 (8,-12,5,8,-8,6), Sun Beibei – Schallová (Německo) 4:0.