K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Václav Drozda hodnotí systém soutěží

Václav Drozda hodnotí systém soutěží

Předseda ČAST Pavel Primus požádal v minulých dnech místopředsedu ČAST a předsedu STK ČAST v jedné osobě – Václava Drozdu o názor na právě ukončené soutěže řízené ČAST s důrazem především na systém a jednotnost. Odpověď Václava Drozdy naleznete s jeho souhlasem v článku.

Vážený pane předsedo,
na základě žádosti o podání zprávy a stanoviska k jednotnosti soutěží družstev a k jejich systému sděluji :

  1. Diskusi je vhodné vést k soutěžím družstev mužů. V kategorii žen je současný model asi maximem toho, co v ČR máme. V krajích startuje málo družstev, většinou jsou ještě z kategorií mládeže a jejich úroveň je různá. Je-li družstvo kvalitní, myslím že pro něj není problém postupu přes kvalifikaci do 2.ligy. Situací v ženském stolním tenisu se VV v minulosti několikrát zabýval, částečným řešením je umožnit ženám start v soutěžích mužů.
  2. Soutěže družstev mužů jsou základem ve sportovní činnosti většiny našich oddílů. Je proto pochopitelné a správné, že se o nich nejvíce diskutuje. Ohlédneme-li se zpět, vidíme že prošly různými změnami, často vynucenými i státoprávními úpravami (rozpad ČSSR, změny krajů). Ze změn, které jsou vždy projednávány v orgánu, který může měnit Soutěžní řád (konference, dříve plénum, Rada…) stojí za povšimnutí, že změny byly vždy rozšířením počtu ligových družstev. Co jsem předsedou STK, tak nikdy nikdo nenavrhl, aby se počet družstev v lize snížil. Ale v tom nevidím chybu, je to důkaz, že o ligové soutěže je zájem a družstev mužů v našem sportu je dostatek. Však se také před ostatními sporty (mimo fotbalu) můžeme pochlubit, že ve všech okresech nám fungují okresní svazy a hrajeme okresní přebory (nyní regionální).
    Současný model ligových soutěží družstev mužů určila konference ČAST v roce 2001. Vychází z krajského uspořádání ČR i ČSTV a byl vybrán z pěti variant předem předložených k diskusi. Schválený model byl zapracován do nového Soutěžního řádu.
    Na konferenci v roce 2000 (mimořádná volební konference, do čela ČAST zvolen dr.Šváb) jsem předložil návrh na model soutěží družstev mužů, který obsahoval po kraj. přeborech 5 divizí, z nichž by se postupovalo do 2.ligy. Při sestavování pěti divizí pro 14 krajů, jsem vycházel ze skutečnosti, že kraje Praha a STČ se při změně krajů nezměnily, ostatní kraje byly laicky řečeno rozpůleny. V návrhu byla divize sk.A pro kraje PHA+STČ, sk.B pro JČ+PN+KV, sk.C pro UL,LI, HK, sk.D pro PA,VY,JM, sk.E pro MS,OL,ZL. Návrh přijat nebyl, jednání o změně bylo odloženo na konferenci 2001.
    V osmdesátých a devadesátých létech byla organizace soutěží několikrát řešena, zajímavý model s prolínáním jednotlivých skupin mám z r.1996, ale hraje se vždy podle toho jak schválí nejvyšší orgán. Na správnost rozhodnutí může mít každý svůj názor, já jej většinou nevyjadřuji, vždyť nejsem chytřejší, než schvalující většina delegátů.
    Pokud by někdo chtěl soutěže, postupy, sestupy atp. měnit dnes, představovalo by to vydání nového SŘ, čemuž by měla předcházet diskuse v celém stolně-tenisovém hnutí a to není záležitost dnů ani týdnů. Nový VV již schválil přípravu nového SŘ tak, aby byl připraven před konferencí ČAST v roce 2006 a hrálo se podle něj od sezóny 2006/07.
  3. Ligové soutěže které řídím, mají shodný model soutěže (mimo ELŽ) a shodný systém utkání mužů (7 tříd a skupin) a rovněž shodný systém utkání žen (5 tříd a skupin).

    Soutěže (mimo ELŽ)
    12 družstev hraje dvoukolově, následuje nadstavba 4 dr.play-off, a 4 družstva (8-11) hrají skup. o udržení. Skupinou o 8.-11.místo vždy získáme pořadí potřebné pro určení sestupujících, příp. zařazení do kvalifikace. Nehraje se zbytečně aby všichni sestupovali – mohlo by nastat v příp. skupiny 9-12 nebo opačně alespoň jeden ze sk.8-11 určitě sestoupí.
    Některými činovníky navrhovaný k.o. systém pro skupinu 8-11 není vhodný. Ještě v době konání skupiny nevíme, kolik bude sestupovat družstev (např. 2 nebo 3) a jejich určování v k.o. systému není vhodné.
    Tímto modelem soutěží byly odehrány dvě sezóny. Nyní rozhodl nový VV vyhodnotit zkušenosti a přání účastníků a bude rozhodovat o modelu soutěží v příští sezóně. Důležitým podkladem k jednání bude vyjádření družstev startujících v ligových soutěžích – písemné hodnocení zasílají družstva v těchto dnech.
    Diskutuje se i o vhodnosti pořadí utkání v play-off. Zatím převažuje názor, že z finančních důvodů (vzdálenosti-cestování) je vhodnější hrát u lépe umístěného družstva druhé utkání a případné třetí utkání hned následující den. Tato problematika bude ještě do vydání rozpisu nových soutěží v STK projednána.

    Utkání
    Rovněž jednotlivá utkání ligových soutěží které řídím, mají jednotný systém muži/ženy. Pro play-off je pak jednotně určená změna zamezující nerozhodnému výsledku (vypuštění čtyřhry). Toto bylo schváleno jako nejvhodnější řešení pro systém hraný na dvě vítězná utkání. Určovat vítěze při shodě např. podle získaných míčků nebylo doporučeno.

    Další soutěže
    Systém soutěží i utkání schválený a používaný v soutěžích, které řídí STK ČAST je jednotný. Další řídící složky ale organizují soutěže s různými změnami. Toto se mi nezdá vhodné, avšak není v silách VV sjednocení tohoto stavu. APK řídí extraligu podle svých vlastních rozhodnutí, krajské a regionální svazy mají rovněž možnost provádět ve svých soutěžích změny, jsou to samostatné svazy. VV ČAST může dát pouze doporučení.
    Souhlasím s názorem, že sjednocení by prospělo, už v minulosti jsem na rozdílnost poukazoval. Stačí když je jiný systém MS, ME, EL, Superligy, soutěží mládeže a ještě se hraje jinak extraliga, v kraji, v okrese. V závěrečném hodnocení soutěží 03/04 bude toto opět zdůrazněno. Jen málokdo zná všechny systémy nazpaměť, třeba rozhodčí aby z toho byli přinejmenším nejistí, natož divák – když ještě někde chodí.

  4. Soutěže mládeže – současný model soutěží (semifinále+finále) vznikl při změně krajského uspořádání. Výhodu má v tom, že družstva na semifinále necestují přes celou republiku, semifinále se hraje ve dvou skupinách (7 západních a 7 východních krajů). Vzhledem k nedostatku termínů a zlepšeným organ. podmínkám v poslední době (haly s 12ti stoly) bude v nové sezóně již semifinále a finále sloučeno do jednoho termínu, v sobotu bude semifinále, v neděli finále. Je na VV aby zajistil uspořádání na vhodném místě ve středu ČR. Pak dojde k úspoře, postupující ze semifinále nebudou muset cestovat 2x. Škoda, že tento způsob nepřijal již starý VV, kterému jsem toto navrhoval.
    Systém finále, který je podle požadavku KM použitý letos a byl i v loňské sezóně se mi rovněž nezdá vhodný. Osm družstev hraje obdobně jako hokejové MS v těchto dnech. V prvním zápase se rozhodne kdo bude na 1-4.místě a kdo po jedné porážce bude hrát jen o 5.- 8. místo. Finále se šesti družstvy (menší počet nasazených) hrané systémem každý s každým je podle mého názoru vhodnější. Abychom dosáhli vrcholu soutěže v posledním kole (obdoba finále) je možno určit utkání dvou nasazených družstev do posledního kola.

Ke každé z uvedených oblastí činnosti by bylo možno napsat mnohem více, mít rozbory či názory dalších činovníků. Rozebírat by bylo možno soutěže jednotlivců, turnaje, Český pohár atd.
Hlubším a konkrétnějším hodnocením uplynulého ročníku se bude STK i VV ČAST zabývat při zpracovávání a schvalování „Hodnocení soutěží“, které oddíly provádí v těchto dnech. Jistě se přáním oddílů bude řídit i nový VV.
Důležité závěry pro práci vzejdou vždy i z každoročního „Aktivu ligových oddílů“. Škoda jen, že účast zástupců ligových družstev je poměrně nízká. Přitom tento aktiv je jednou z mála příležitostí pro oficiální jednání mezi oddíly a vedením svazu. Někdy žádají oddíly o větší účast na konferenci, aby mohly vyjádřit své názory, právě na aktivu je k tomu příležitost. Věřím, že letos na aktivu 3.července se opět posuneme dál ve vzájemné spolupráci.

Václav Drozda, místopředseda ČAST