K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Vedení svazu reaguje na nemožnost startu olympionika na LOH v Tokiu


Pavel Širuček se v Tokiu své olympijské premiéry v Tokiu nedočkal

Česká asociace stolního tenisu bude po Českém olympijském výboru požadovat úplné a pravdivé vyšetření celé záležitosti události souvisejicí s pozitivním testem na COVID-19 stolního tenisty Pavla Širučka v místě konání olympijských her po absolvovaném letu vládním speciálem do Tokia. Tak zní stanovisko Výkonného výboru asociace, která aktivně reaguje na celou záležitost.

Kvůli Širučkovu pozitivnímu testu museli do izolace další dva olympionici Hana Matelová a Lubomír Jančařík, což jim značně zkomplikovalo jejich působení na olympijském turnaji. „Všichni tři hráči si namísto vrcholného olympijského zážitku prožili velmi krušné chvíle jak po sportovní, tak po lidské stránce,“ uvedl předseda České asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček.

Na olympijských hrách v Tokiu reprezentovali český stolní tenis celkem tři sportovci – Hana Matelová, Pavel Širuček a Lubomír Jančařík. Na Širučkův pozitivní test doplatila celá česká trojice. Všichni byli jako blízké a rizikové kontakty vykázáni z olympijské vesnice. Před zápasy neměli žádnou možnost tréninku a byli zcela izolováni od okolního světa. „V důsledků nařízené izolace nastupovali do svých zápasů Jančařík a Matelová tréninkově a emočně znevýhodněni. V kontextu celé situace jsme samozřejmě rádi, že ke svým zápasům vůbec mohli nastoupit, ale celý Výkonný výbor je přesvědčen, že újmu utrpěli všichni tři stolní tenisté, nejvíce pak samozřejmě Širuček,“ dodává Špaček.

Česká asociace stolního tenisu, která z veřejných dotačních peněz financovala přípravu sportovců a realizačního týmu, se cítí vzniklou situací poškozena. Všichni tři sportovci dali do přípravy absolutní maximum, přijeli velmi dobře připraveni a měli odpovídající ambice. Širuček bohužel nedostal příležitost do her ani zasáhnout.

Každý neodehraný zápas znemožnil medializaci, což bude mít do budoucna vliv na spolupráci se stávajícími partnery asociace, stejně jako na již rozběhnutá nebo plánovaná jednání s partnery novými. Vedení ČAST se obává negativního dopadu na výši dotačních prostředků v budoucím období z důvodu neuspokojivých sportovních výsledků na olympijských hrách. Ty byly z velké části ovlivněny pozitivním nálezem Pavla Širučka. V neposlední řadě nemohl být naplno využít potenciál olympijských her směrem ke zvýšení prestiže stolního tenisu v ČR. „V těchto třech oblastech se cítíme nejvíce poškozeni, ustanovili jsme pracovní skupinu, která má za úkol vyčíslit výši finanční újmy, a to do konce srpna. Následně se obrátíme na ČOV a v plně korektním a fair-play duchu zahájíme vyjednávání o možných kompenzacích,“ přibližuje nejbližší kroky Špaček.

Všichni tři stolní tenisté, ale i další čeští sportovci, kteří z důvodu covidu nemohli do her zasáhnout vůbec nebo v omezeném režimu, prožili velkou sportovní, ale i lidskou tragédii. Celá situace je velmi nešťastná, zvlášť když od konání předchozích her uplynulo celých pět let a připravit se na o rok odložené hry vyžadovalo skutečně velké úsilí a psychickou odolnost.

Členové Výkonného výboru v žádném případě nechtějí dále vyhrocovat už tak silný mediální tlak v souvislosti s „covidovou kauzou“. Zároveň považují za svou povinnost se zodpovědně za své sportovce a tím i za celý český stolní tenis postavit. „Proto jsme připraveni veškerá jednání vést v duchu fair play a maximálně konstruktivně tak, abychom se seznámili s konečnými výsledky šetření a našli společně s vedením ČOV rozumné řešení. A společně chceme předejít tomu, aby se něco podobného v budoucnu kdykoliv opakovalo,“ uzavírá Špaček.