Vicemistryně Evropy byly nad síly českých žen

Hana Matelová bojovala jako lev a litovala pěti nevyužitých setbolů proti Elizabetě Samarové

Ani ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy družstev v Lucemburku se nepodařilo českému týmu žen zvítězit. Tentokrát podlehly vicemistryním Evropy Rumunkám 1:3 a postup do čtvrtfinále už nemají pouze ve svých rukou. Budou muset porazit v posledním utkání skupiny Nizozemsko minimálně 3:1 a čekat přitom, že Rumunky neklopýtnou s Lucemburskem. Muži dopadli ve druhém utkání ještě hůř, když proti Turecku neuhráli ani set.

Po hodně nečekané prohře v úvodním duelu se české reprezentantky přece jen dokázaly dát psychicky rychle dohromady a proti favorizovaným Rumunkám odehrály poměrně vyrovnaný duel. Nakonec sice podlehly, ovšem rozhodně nemusely odcházet se sklopenými hlavami. Po úvodní prohrané dvouhře, kdy Renata Štrbíková marně hledala recept na svoji deblovou spoluhráčku z nedávného Czech Open Elizabetu Samarovou, utkání zdramatizovala Hana Matelová. Proti Daniele Monteirové hrála nebojácně a hlavně dostatečně důrazně, takže dokázala vyrovnat. Dana Čechová v následujícím zápase nestačila na velmi rychlou Bernadette Szocsovou a pak přišel klíčový souboj celého utkání.

Hana Matelová se pustila do Elizabety Samarové pěkně zostra a vyhrála první set. V tom druhém měla za stavu 10:7 tři setboly a pak ještě v koncovce další dva. Neproměnila ani jeden. „Tohle byl asi rozhodující moment zápasu. Určitě jsem se nebála a nebyla nijak nervózní. Vedení 2:0 by se moc hodilo a zřejmě by soupeřku hodně znejistilo. Já jsem s ní nehrála snad deset let, naposledy někde v juniorkách nebo kadetkách. Proto jsem příliš nevěděla, co od zápasu čekat. Ale byla jsem blízko, vždyť i ve třetím setu jsem měla jeden setbol. Moc mě to mrzí, že to nevyšlo,“ přiznala po prohře 1:3 s rumunskou jedničkou Hana Matelová.

Trenér Jaroslav Kunz byl po utkání stejně zklamaný, jako jeho svěřenkyně, ale hovořil mnohem pozitivněji, než po dopolední prohře s Lucemburskem. „Musím hráčky pochválit, byť jsme nakonec prohráli. Vážím si toho, jak se dokázaly probrat z té nepříjemné prohry. Bojovaly o každý bod, a to se mi moc líbilo. Nakonec Hance moc nechybělo k tomu, aby vyrovnala na 2:2 a mohli jsme utkání třeba i vyhrát. Moc bych si přál, aby podobně bojovný výkon hráčky podaly i v dalších zápasech, ať už budeme hrát o jakékoliv místo.“

To kouč českých hráčů Jindřich Panský marně hledal po vystoupení svých svěřenců slova. Muži totiž prohráli druhé utkání ve skupině s Tureckem 0:3. A k tomu navíc nezískali ani jeden set. „Těžko se mi hledají slova, opravdu nevím, co k tomu říct. Byl to výkon, za který se musíme stydět. Scházela nám bojovnost, vůle po vítězství, zkrátka věci, bez kterých se na této úrovni hrát nedá. Já jsem přitom jasně upozorňoval na to, že Turci s Li Ahmedem v sestavě budou velmi těžkým soupeřem. To se nakonec potvrdilo,“ řekl po utkání Jindřich Panský.

Druhý den šampionátu vyvrcholí souboje ve skupinách. Muži hrají od 13 hodin proti Švýcarsku, ženy v 16 hodin na televizním stole proti Nizozemsku. Utkání můžete sledovat na Laola1.tv

Mistrovství Evropy družstev 2017, Lucemburk

2017-EC_Logo-PNG_8b01a_f_1010x0

Výsledky

Ženy, 1. divize

Skupina B: Nizozemsko – Lucembursko 3:1, Rumunsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Elizabeta Samarová – Renata ŠTRBÍKOVÁ 3:1 (6,9,-12,6), Daniela Monteirová-Dodeanová – Hana MATELOVÁ 2:3 (-10,8,9,-7,-8), Bernadette Szocsová – Dana ČECHOVÁ 3:0 (5,7,4), Elizabeta Samarová – Hana MATELOVÁ 3:1 (-7,14,10,8).

Muži, 2. divize

Skupina F: Švýcarsko – Bulharsko 3:1, Turecko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Ibrahim Gündüz – Tomáš KONEČNÝ 3:0 (7,7,8), Li Ahmed – Tomáš POLANSKÝ 3:0 (5,5,8), Abdullah Yigenler – Dmitrij PROKOPCOV 3:0 (9,10,8).