Vítězství v anketě Stolní tenista roku obhájil Pavel Širuček

Jedenapadesátý hráč světového žebříčku porazil o dvacet bodů druhou Hanu Matelovou

V roce 2020 se více než šest měsíců nehrály žádné turnaje stolního tenisu a přerušeny byly všechny dlouhodobé soutěže. Ve světovém kalendáři bylo zrušeno či odloženo přes sto turnajů, včetně mistrovství světa družstev nebo olympijských her. Na začátku roku a pak také těsně po letních prázdninách však proběhlo několik akcí, na nichž se představili nejlepší čeští hráči a hráčky. A právě proto se vedení České asociace stolního tenisu rozhodlo vyhlásit tradiční anketu Stolní tenista roku.

Oproti minulým ročníkům byla letos anketa pouze jednokolová a hlasovala v ní odborná porota. Ta byla složena z členů Výkonného výboru ČAST, předsedů odborných komisí, reprezentačních trenérů i trenérů extraligových družstev. V porotě se poprvé objevili i členové seniorské reprezentace mužů a žen, kteří působili v národním týmu v roce 2020.

Hlasovali ve čtyřech kategoriích, konkrétně Talent roku, Trenér roku, Družstvo roku a pochopitelně nejprestižnější z nich Stolní tenista roku. V ní se z prvenství radovala opora polského klubu Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki a aktuálně 51. hráč světového žebříčku Pavel Širuček. Od porotců dostal celkem 69 bodů a o 20 bodů porazil druhou v pořadí Hanu Matelovou. Zopakoval tak vítězství v minulém ročníku ankety.

Byl nejen oporou národního týmu na olympijské kvalifikaci, kde Češi o prohráli až v boji o poslední letenku do Tokia a jsou prvním náhradníkem olympijského turnaje družstev. Vybojoval i titul v polské LOTTO Superlize. Z individuálních úspěchů stojí za zmínku především postup mezi osm nejlepších ve dvouhře na skvěle obsazeném turnaji seriálu ITTF World Tour v Maďarsku. „Chtěl bych poděkovat všem, kdo mi dali hlas v této anketě. Moc si toho vážím,“ řekl při předávání cen, které pochopitelně probíhalo bez přítomnosti fanoušků. „Vloni jsem po vítězství v této anketě říkal, jak byl pro mne rok 2019 nejlepším v životě. Osobním i tom sportovním. Bohužel, ten loňský úplně tak šťastný nebyl. Byl to rok čekání, kdy nikdo nevěděl, kdy se opět začne hrát. Moc bych si přál a pevně doufám, že bude letošní v tomto směru lepší. Určitě velkým cílem bude kvalifikovat se na olympijský turnaj do Tokia. Už za pár dnů letíme na první turnaje do Kataru, kde se uskuteční i světová kvalifikace. Pak bude následovat ta evropská, no a já věřím, že se některý z českých reprezentantů do Tokia probojuje.“

Vítězem kategorie Talent roku se stal hráč TTC Enfireex Ostrava Šimon Bělík. Druhá za ním skončila Klára Hrabicová z SKST Havířov. Šestnáctiletý Bělík se v minulém roce poprvé v kariéře radoval z titulu mistra republiky ve dvouhře dorostenců a před začátkem sezony vyhrál v létě minulého roku také kontrolní turnaj pro pozvané české hráče v mužské kategorii.

Jediný odehraný turnaj stačil kouči českého národního týmu mužů Josefu Plachému k tomu, aby zvítězil v kategorii Trenér roku. Není se co divit, jeho svěřenci sice v již zmiňované kvalifikaci neuspěli, předvedli ovšem skvělé výkony a porazili velmi kvalitní soupeře. Plachý měl navíc nemalý podíl na individuální přípravě členů reprezentace. Pavel Širuček se svým klubem dosáhl na titul v polské Superlize, Tomáš Polanský zase v německé Bundeslize.

Vůbec nejtěsnější rozdíl na prvních dvou místech byl v kategorii Družstvo roku. Vítězem se o pouhé tři body stali mužů SF SKK El Niňo Praha, když na druhé místo odsunuli družstvo žen SKST Stavoimpex Hodonín. Byli suverénem v extraligovém ročníku 2019/2020. Z titulu se kvůli předčasnému ukončení soutěže radovat nemohli, byli pouze vyhlášeni vítězi extraligy. Dařilo se jim i v Poháru ETTU, kde postoupili až do semifinále.