K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Vydařená premiéra systému Multi Balls na Czech Open


Vše nakonec dopadlo nad očekávání dobře, říká ředitel Czech Open Nikolas Endal

Hned několik novinek přinesl šestý ročník turnaje Czech Open v Olomouci, který je součástí seriálu Seamaster 2017 ITTF World Tour. Poprvé se konal v Omega centru zdraví, a ne ve Sportovní hale UP Olomouc, poprvé se hrálo šest dnů, poprvé byl na něm vyzkoušen systém tzv. Multi Balls, a především, poprvé na něm vyhrál dvouhru mužů hráč mladší patnácti let.

Šestidenní podnik na Hané tak přinesl celou řadu možností k zamyšlení, ovšem především spoustu špičkového stolního tenisu. „Podle mého názoru nakonec vše dopadlo nad naše očekávání. Měli jsme obavy, jak se všechny ty novinky projeví na kvalitě a úrovni turnaje. Teď mohu říct, že to byl jeden z nejlepších ročníků, ne-li vůbec nejlepší, co jsme pořádali,“ řekl po maratonu zápasů ředitel turnaje Nikolas Endal. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na organizaci turnaje podíleli. Partě lidí, která deset dnů pracovala více než dvanáct hodin denně, abychom třikrát změnili lay out haly, aby byli spokojeni hráči, diváci, média i zástupci ITTF. Nebyl to jednoduchý úkol a samozřejmě ne všude byla absolutní pohoda. My už dnes například víme, že pro příští rok budeme muset vylepšit především zázemí pro diváky pro první a druhý den hlavní soutěže.“

Z těchto slov je tedy zřejmé, že i příští ročník Czech Open se uskuteční opět v moderních prostorách Omega centra zdraví. Znám je i termín (21. – 26. srpna 2018) a je pochopitelné, že se organizátoři opět pokusí posunout úroveň turnaje ještě výš. „Samozřejmě, vždycky je co zlepšovat. Naším snem ale je pořádání turnaje kategorie Platinum World Tour. Myslím, že na to máme, ukázali jsme, že umíme připravit podmínky pro hráče absolutní světové špičky. Je to ale vše především otázkou našich finančních možností,“ dodal Nikolas Endal. O tom, že turnaj patří mezi ty populárnější na okruhu, svědčí také skutečnost, že původně bylo přihlášeno přes čtyřicet hráčů a hráček víc, než povolil turnajový manažer ITTF.

Ale nejde jen o hráče, obrovský zájem o účast na Czech Open zaznamenal letos také manažer rozhodčích Tomáš Malík. I on musel řadě zájemců napsat odpověď, že pro ně místo na turnaji zkrátka nemá. „Bylo mi to moc líto. Ale my jsme potřebovali necelých čtyřicet rozhodčích. Dostal jsme přitom devadesát pět přihlášek, padesát tři ze zahraničí a čtyřicet dva od českých rozhodčích. Nakonec bylo na turnaji zahraničních třináct a domácích pětadvacet. Ale zastoupen byl prakticky celý svět. Přijeli sudí z Paraguaye, Jordánska, Korejské republiky, Spojených států, Anglie a další evropských zemí. Nás to ohromně těší, protože víme, že pár turnajů má doslova nedostatek rozhodčích. Moc bych si přál, aby zájem o turnaj v Olomouci neklesal. To je pochopitelné.“

Rozhodčí se na letošním turnaji museli, podobně jako hráči a hráčky v hlavní soutěži, vypořádat s novinkou, tzv. Multi Balls systémem. Kvůli zatraktivnění televizních zápasu a zvýšení plynulosti hry se rozhodlo vedení ITTF vyzkoušet sběr míčků, jak ho znají v některých klubových soutěžích v Číně, ale třeba i Polsku. U zadní ohrádky byli připraveni sběrači, kteří míčky směřující daleko za stůl sbírali a hráčům házeli nové míčky rozhodčí. Byť se jednalo teprve o první pokus na turnaji této úrovně, hráči reagovali na novinku velmi pozitivně. „Zpočátku to bylo nepříjemné a myslel jsem si, že mi to bude vadit. Automaticky jsem běžel za míčkem k zadní ohrádce a pak se vracel pro nový. Jenže postupem času jsem si na to zvykl, zjistil jsem, že se tolik nenaběhám a začalo se mi to líbit. Je samozřejmě problém vybrat dvacet stejných míčků, ale není to nic zásadního,“ řekl úřadující mistr Evropy Francouz Emmanuel Lebesson. Jeho slova potvrdil také finalista Czech Open a sedmý hráč světa Timo Boll. „Moc se mi to líbí. Hra se zrychlila, je opravdu plynulejší, protože tam nejsou žádné pauzy mezi výměnami.“ A další Němka Han Ying byla novým systémem doslova nadšená. „Já jsem obranářka, takže spousta míčků končí po tvrdých úderech soupeřek právě u zadní ohrádky. Je to hrozně daleko a já se místo chození tam a zpět mohu soustředit na svoji hru. Je to pro mne velmi dobrý systém,“ řekla.

Podobně jako evropské hvězdy hovořili o systému Multi Balls také čeští hráči a hráčky. Jenže osobní zkušenost s tímto systémem měli pouze čtyři. Nikdo víc si hlavní soutěž Czech Open nevyzkoušel. Jak hodnotit vystoupení domácích? Není pochyb, že nezaznamenali žádný výrazný úspěch. Tomáš Polanský se probojoval do čtvrtfinále dvouhry mužů do 21 let, Hana Matelová se Slovenkou Barborou Balážovou vyhrály jedno kolo ve čtyřhře žen. Ostatní vypadli v kvalifikaci, nebo prvním kole hlavní soutěže.

Je ovšem potřeba v tomto kontextu připomenou, že letošní ročník turnaje byl pravděpodobně vůbec nejsilněji obsazen v celé dosavadní historii. Konkurovat mu může pouze rok 2015, kdy byl nasazenou jedničkou Portugalec Marcos Freitas (tehdy 10. hráč světového žebříčku) a Japonka Kasumi Ishikawová (tehdy 5.). Letos však do Olomouce přijel poprvé hráč nejužší světové špičky, aktuální sedmička na žebříčku Timo Boll.

Například patnáctý nasazený hráč ve dvouhře byl Maharu Oshimura z Japonska. V rankingu je 37. a šestnáctý nasazený Tomáš Konečný se mezi tuto elitu dostal jen díky místu pro pořadatele (totéž se týkalo ve dvouhře žen Ivety Vacenovské). Jinak totiž česká mužská jednička byla mezi přihlášenými až 32. nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku. Z toho pohledu už například jeho prohra v prvním kole s Francouzem Tristanem Florem (na žebříčku o devět míst lepší, než Konečný) nijak zvlášť tragicky nepůsobí.

Czech Open je zkrátka turnaj světové úrovně a fanoušci se mají za rok opět na co těšit.