Michal Kratochvíl je úspěšný český reprezentant a věří, že si cestu za stoly najdou další hráči a hráčky
Mají svá mistrovství světa i Evropy, jednou za čtyři roky také svoji olympiádu. Její název je deaflympiáda, protože je řeč o sluchově postižených sportovcích. Do veliké rodiny sportů, které zaštiťuje Český svaz neslyšících sportovců, patří také stolní tenis.
Na začátku tohoto roku Výkonný výbor sluchově postižených stolních tenistů přišel s výzvou pro nábor nových hráčů a hráček. Podle člena výboru a úspěšného reprezentanta Michala Kratochvíla je cílem rozšířit základnu a vychovat nové členy národního kádru, kteří by obstáli v mezinárodní konkurenci.
Kolik sluchově postižených stolních tenistů v České republice aktivně hraje?
Co se týče neslyšících hráčů, dle statistiky máme momentálně přes dvacet aktivních mužů. U žen je číslo nižší, aktivně hraje přibližně deset.
Hrají samostatné soutěže, nebo působí také v soutěžích, řízených ČAST?
Pod hlavičkou České asociace stolního tenisu nás bohužel hraje velmi málo. Většinou jsou to členové reprezentace. Jarda Helus, který hraje za Plzeň krajskou soutěž, dále Roman Šlechta hraje okresní soutěž. V minulých letech byl třetiligový hráč Roman Matouš oporou reprezentace. Vloni ukončil kariéru po mistrovství Evropy v Bulharsku. Chtěli bychom mu i touto formou poděkovat za spoustu odehraných turnajů a roky práce pro český stolní tenis sluchově postižených. Já konkrétně pak hrají aktivně první ligu.Takže když bych to shrnul, pět hráčů působí v soutěžích, řízených ČAST. Ženy prozatím v těchto soutěžích nehrají, ale v minulém roce jsme objevili na turnaji třináctiletou dívku z Hluku která má kochleární implantát. A věříme, že by z ní mohla vyrůst skvělá hráčka. Uvidíme jakou cestou se bude chtít vydat.
Které jsou nejlepší a nejaktivnější české kluby?
Mezi kluby neslyšících je hodně aktivní SKN Brno, SKN Plzeň a také SK Olympia Praha SPS. Já osobně jsem členem klubu v Plzni, jinak hraji první ligu za KST Nový Jičín (bilance z 15 utkání 23 výher/31 porážek – pozn. aut.)
Jaké jsou největší úspěchy českých sluchově postižených stolních tenistů posledních let?
Největší úspěch si myslím, že byl asi vloni. V Bulharsku na mistrovství Evropy jsem v singlu vypadl až ve čtvrtfinále se Slovákem Thomasem Keinathem, pozdějším vítězem. Paradoxní je, že ho potkávám prakticky na každém turnaji. V roce 2017 byla deaflympiáda v Turecku. V singlu jsem postoupil ze skupiny a v play off jsem zase dostal Thomase Keinatha. Prohrál jsem. V družstvech jsme skončili na 11. místě. A o rok dříve bylo MS opět v Turecku. Tam jsem skončil na 5. – 8. místě, ale to bylo těsně po puči. Asiaté tam chyběly. V družstvech jsme skončili pátí. Poslední bronzovou medaili pro Českou republiku vybojovali ve čtyřhře Roman Matouš s Romanem Šlechtou v roce 2007 na ME ve švédském Malmö.
Kde se bude letos konat mistrovství republiky, popřípadě další vrcholy roku?
Domácí šampionát se blíží, uskuteční se 15. – 16. února v Brně. Vrcholem sezony bude mistrovství světa v červnu v rakouském Badenu. Budu na něm startovat zřejmě jako jediný český hráč, jelikož jsem splnil umístěním na ME nominační kritéria. Na turnaj se velmi těším a už se intenzivně připravuji. A pak to nejdůležitější, příští rok se koná deaflympiáda v Brazílií. Nechtěl bych na ní chybět, tak uvidíme.
Foto: www.csns-sport.cz