Část třetí: Barbados – World Cadet Challenge, soutěže jednotlivců (28. 10. – 1. 11. 2014)
Po volném dnu se na World Cadet Challenge 2014 v Bridgetownu rozjely soutěže jednotlivců. Systém byl jednoduchý, ze čtyřčlenných skupin postupovali první dva do bojů o pozice 1 až 16, druzí dva hráli o pozice 17 až 32. Nifi měla karty jasně rozdané a nebylo pochyb o tom, že skončí po dvou jasných porážkách a jedné výhře na třetím místě. Následoval přesun do spodní poloviny hracího pole, kde jí nevyšel vstup do turnaje a protrápila se k výhře nad Barbadoskou hráčkou. Další dva zápasy, bohužel, prohrála. Zejména třetího utkání je škoda, protože podlehla africké hráčce, které toho sama moc nepředvedla, a to zcela jasně, 0:3. Do tohoto okamžiku si držela pozitivní bilanci, porážka od Tunisanky však znamenala neúspěch a krok zpět od velmi dobrého výsledku. Poslední zápas o 23. místo již dotáhla do vítězného konce.
Jak tedy zhodnotit výkon naší české naděje? Jak již bylo napsáno, soutěž týmů zahrála nad očekávání a všechny klíčové zápasy vyhrála. Ještě více potěšující však byla předvedená hra.
Soutěž jednotlivců ovšem přinesla zcela opačný obrázek – hra plná lehkých chyb, zkažených podání a nejistoty nemohla vést k dobrým výsledkům. Dá se říci, že do zápasu s Tunisankou bylo, i přes dva méně uspokojivé výkony, vše v pořádku a Nifi mířila za velmi slušným výsledkem. Bohužel nedokázala zafinišovat správným způsobem a zůstala tak za očekáváním, především co se hry týče. Možná, že tři týdny od rodičů a po boku neustále poučujícího trenéra, už byly poslední dny únavné…
Co dodat na závěr? Nifi sehrála dva rozdílné turnaje. Jeden vynikající, jeden, zejména z herního pohledu, neuspokojivý. Vzhledem k tomu, že se utkala s výrazně staršími hráčkami (2 až 3 roky) bych hodnotil její celkové vystoupení pozitivně. Nezbývá než navázat na výkony v první polovině turnaje a z poloviny druhé si odnést co nejvíce zkušeností a nových poznatků, které posunou naší hráčku o krok dál.
Sečteno podtrženo: měli jsme unikátní možnost strávit, na účet ITTF, tři týdny v jiném světě, kde jsme mohli naslouchat mezinárodně uznávaným trenérům, zejména z Asie. Samozřejmě nelze říci, že každý, kdo pochází z Asie je dobrý trenér, ale každý už si musí vyhledat svůj vlastní šálek kávy a vyhodnotit, zda je pro něj ta či ona informace užitečná a obohacující. Pevně věřím, že akce tohoto typu pomohou našim mladým hráčům, zejména v motivaci do další sportovní přípravy.
Poslední věta patří Nifi, které tímto děkuji, že jsem se mohl díky ní zúčastnit této špičkové sportovní akce.
Tomáš VRŇÁK