Z historie českého stolního tenisu – 21. díl

Bronzový pár z ME v Budapešti Josef Dvořáček a Blanka Šilhánová

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

Krůček od titulu

Vrcholem sezony 1981/1982 bylo dubnové mistrovství Evropy v Budapešti. Výsledky první poloviny nikterak nenasvědčovaly tomu, že budou českoslovenští hráči a hráčky bojovat o medaile a dokonce o titul. Na několika mezinárodních turnajích dosahovali pouze průměrných výsledků. Až v lednu 1982 se na mistrovství Německa blýskl Josef Dvořáček, když ve finále singlu porazil Milana Orlowského. Titul vybojovali také Panský s Hrachovou v mixu, když ve finále přehráli Orlowského s Uhlíkovou.

Podruhé v historii měl československý stolní tenis pětinásobné zastoupení na prestižním turnaji TOP 12. Ve francouzském Nantes skončil Orlowski na skvělém druhém místě, když ho o celkové vítězství připravila prohra ve skvěle rozehraném zápase s Kaliničem. Za stavu 0:2 a 20:20 jugoslávský dlouhán dokázal najít sílu a zápas otočil. Hrachová skončila třetí, Panský při svém debutu na tomto turnaji obsadil osmé místo. Více se snad čekalo od celkové devátého Dvořáčka. Uhlíková zaznamenala na turnaji jen dvě výhry a obsadila dvanáctou příčku.

V hale Népstadionu v Budapešti si na úspěch na mistrovství Evropy dělalo ambice zejména družstvo mužů. Trojice Orlowski, Dvořáček, Panský, doplněná o Vladislava Brodu, patřila ke spolufavoritům. Družstvo prošlo naprosto suverénně základní skupinou, když porazilo Dánsko, Anglii, Rakousko, Polsko a ve velkém stylu také Švédsko (Waldner, Bengtsson, Appelgren). Před semifinálovým duelem s Jugoslávií řekl trenér Vladimír Miko: „Můžeme vyhrát, ale to musí Orlowski udělat tři body, protože Dvořáčkovi se na tohoto soupeře nedaří.“ Česká jednička splnila jeho předpoklad do puntíku. Orlowski vyhrál tři dvouhry, Dvořáček přidal dva. Ten rozhodující po skvělém výkonu se Šurbekem, kterého porazil podruhé v kariéře.

Finále proti Maďarům slibovalo skvělý zážitek a před utkáním bychom jen těko hledali favorita. Čechoslováci sahali po triumfu, ovšem tentokrát se k nim štěstěna otočila zády. Jinak suverénní Milan Orlowski měl všechny tři dvouhry skvěle rozehrané, ovšem ani jednu nedotáhl do vítězného konce. Třikrát prohrál 1:2 a jeho dva spoluhráči sami zkušené Maďary přehrát nemohli. Panský porazil Gergelyho a Klampára, Dvořáček rovněž Klampára, jenže to bylo vše. Prohráli jsme 3:5 a obsadili stříbrnou příčku. Ženy obsadily konečnou sedmou příčku.

V soutěžích jednotlivců se v singlu nejdál dostal Dvořáček, když vypadl ve 4. kole s pozdějším šampionem Appelgrenem. Nejlepšího výsledku tak dosáhl smíšený pár Dvořáček – Šilhánová. Postoupil až do semifinále a po prohře se Šurbekem a Batiničovou skončil na bronzovém stupínku.

Zlato z Clevelandu

Na podzim 1982 se vydali Panský s Hrachovou a trenérem Mikem na mezinárodní mistrovství Kanady. Na něm si zahrál i samotný reprezentační kouč, když ve čtyřhře s Panským postoupili až do semifinále. Největšího úspěchu na turnaji dosáhl pár Panský – Hrachová. Nenašel přemožitele a tuto soutěž vyhrál.

I na dalších velkých turnajích nebyla o dobré výsledky nouze. V italském Comu vybojoval Orlowski bronz ve dvouhře a společně s Panským stříbro ve čtyřhře. Panský s Hrachovou opět ovládli mix, V. Broda s Kocovou skončili třetí. Následně přivezla Marie Hrachová bronz ze Splitu. Společně s Nizozemkou Bettine Vriesekoopovou vytvořili silnou dvojici, která byla v dalších letech postrachem evropských soupeřek. A další úspěch zaznamenali Orlowski s Panským na šampionátu Walesu, kde vyhráli čtyřhru.

Zkušený Milan Orlowski byl opět ve vynikající formě. Sice neobhájil titul mistra republiky a paradoxně na začátku února 1983 vypadl v prvním kole singlu ve Walesu. Jenže to prohrál s francouzským obranářem Martinem. Na svůj další velký úspěch trpělivě čekal.

Jen o pár dnů později už na klasifikačním turnaji ETTU v Cleverlandu, prestižním TOP 12, už dominoval. Prohrál pouze dvakrát, konkrétně se Švédem Lindhem a Francouzem Secretinem, ale zaslouženě se podruhé v kariéře radoval z celkového vítězství. Panský obsadil poslední místo, Hrachová skončila pátá.

Stále teprve devatenáctiletá hráčka si spravila chuť o pár dnů později na mezinárodním mistrovství ČSSR v Prievidzi. Vyhrála soutěž ve dvouhře, v semifinále porazila obranářku Bulatovovou a ve finále pak Maďarku Szabóovou. Další zlato pak přidala s Panským v mixu.

Obhájit bronz se nepovedlo

Světový šampionát v roce 1983 se po sedmadvaceti letech vrátil do Tokia. Vybojovat na něm čtyři medaile, jako se to povedlo v roce 1956 Andreadisovi a spol., to byl nereálný cíl. Ale proč se nepokusit obhájit bronz z minulého šampionátu v soutěži družstev mužů? Stále jsme měli silný tým, bohužel los nebyl zrovna příznivý. Ve skupině Čechoslováci porazili pouze Německo a Spojené státy, naopak prohry s Jižní Koreou, Francií, Švédskem, Jugoslávií a Čínou je odsoudily do bojů o konečné 9: – 12. místo. Nakonec skončili desátí.

Ženy dopadly výrazně lépe. Prohrály sice ve skupině s KLDR a Čínou, ale série dalších vítězství jim nakonec zajistila šanci hrát o konečnou pátou příčku. Duel s Jihokorejkami sice prohrály, ale na turnaji skončily jako druhé nejlepší Evropanky a nechaly za sebou i mistryně Evropy Maďarky.

V soutěžích jednotlivců dominovali v Tokiu, stejně jako v družstvech, Číňané. Na jediný titul dosáhli z evropských hráčů pouze Šurbek s Kaliničem ve čtyřhře. Jediným českým zástupcem, který se probojoval až do závěrečných kol, byla Marie Hrachová. V osmifinále prohrála s Číňankou Huang Junqun, takže československá výprava z šampionátu odjela bez medaile.

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.