Z historie českého stolního tenisu – 22. díl

Milan Orlowski s Jindřichem Panským se radují po postupu do finále deblu na MS v Göteborgu

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

Sezona Marie Hrachové

V roce, kdy oslavila své dvacáté narozeniny, odstartovala Marie Hrachová skvělou sezonu. Možná nebyla z jejího pohledu úplně tou neúspěšnější, nicméně výčet úspěchů je úctyhodný. Už v říjnu 1983 se probojovala na silně obsazeném mistrovství Švýcarska do semifinále a bronz získala také v mixu s Jindřichem Panským. O dva týdny později na mistrovství Maďarska podobný úspěch zopakovala. V prosinci pak obhájila titul mistryně republiky (dvouhru mužů vyhrál Josef Dvořáček) a ještě k tomu přidala i vítězství ve smíšené čtyřhře opět s Panským.

Tradičně na začátku nového roku se v Bratislavě uskutečnil jubilejní 15. ročník turnaje TOP 12. Marie Hrachová na něm potvrdila pozici evropské jedničky a turnaj vyhrála. Měla na svém kontě dvě porážky (s Maďarkou Urbánovou a Nizozemkou Vriesekoopovou). V posledním kole však porazila Rusku Popovovou, a když Vriesekoopová zaváhala a prohrála s Urbánovou, radovala se z celkového vítězství Hrachová. Skvělé výkony našich reprezentantů pak podtrhnul druhým místem Jindřich Panský, Milan Orlowski skončil šestý.

Před evropským šampionátem v Moskvě to byla velmi slibná bilance. To se nakonec také potvrdilo. I bez Orlowského a Uhlíkové přivezla československá výprava čtyři medaile. U tří z nich byla Marie Hrachová. Na cenný kov v soutěžích družstev ovšem dosáhli jen muži. Kvarteto Panský, Dvořáček, Miroslav a Vladislav Brodovi sice úvodní duel se Sovětským svazem prohrálo, ale pak porazilo postupně Německo, Itálii, Jugoslávii a Polsko. Proti favorizovaným Polákům přitom Češi otáčeli nepříznivý stav 0:4 a vyhráli 5:4. Z prvního místa ve skupině postoupili do semifinále, kde podlehli Francii 2:5. Ani prohra o konečné třetí místo se Švédskem nezměnila nic na tom, že výprava měla první medaili. Ženy obsadily sedmou příčku.

O zbylé cenné kovy se postarala především Marie Hrachová. Postoupila do semifinále dvouhry, kde podlehla Rusce Bulatovové. Ve čtyřhře s Nizozemkou Vriesekoopovou rovněž skončily na bronzovém stupínku a ve smíšené čtyřhře si dokonce s Jindřichem Panským zahráli ve finále. Zkušený Francouz Secretin měl za partnerku Rusku Popovovou a tato dvojice český pár přehrála. „Myslím, že jsme hráli dobře. Jenže na rychlého Secretina šlo těžko něco vymyslet a Popovová výborně zakončovala,“ komentoval finálový duel Jindřich Panský.

Vydařenou sezonu Hrachová zakončila nejen vítězstvím svých Vítkovic v nejvyšší domácí ligové soutěži, ale především jako nedílná součást národního týmu v Evropské lize. Už bez Orlowského a Uhlíkové se tým kolem Panského, Dvořáčka a právě Hrachové potřetí v historii radoval z vítězství. V soutěži prohráli jen jediné utkání s Jugoslávií, jinak byli k neporažení.

Stříbrný Göteborg

Už jsme se zmiňovali, že osmdesátá léta patřila z pohledu československého stolního tenisu k mimořádně úspěšným. Sezona 1984/1985 to potvrdila. Po dlouhé době přivezli z mistrovství světa naši reprezentanti více než jednu medaili. Navíc šlo o medaile v individuálních soutěžích.

Na podzim se na mezinárodních turnajích opět blýskla Marie Hrachová. Na šampionátu Nizozemska porazila v semifinále Číňanku Ni Xia Lian (veteránka za světovými stoly dodnes reprezentuje Lucembursko) a až ve finále prohrála s domácí Vriesekoopovou. Dobrou formu si Hrachová udržela i na mistrovství Francie, kde prohrála až v semifinále s Čiňankou Geng Lijuan.

Na domácím šampionátu ve Zvolenu si pak Hrachová dokráčela pro pátý titul v řadě, když v celé soutěži ztratila pouze jeden set. Premiérový titul mezi muži vybojoval Jiří Javůrek. Česká ženská jednička ovšem i za domácími stoly občas klopýtla. Na Vánočním turnaji ji například porazila čtrnáctiletá Daniela Davídková, která soutěž žen nakonec vyhrála.

Na turnaji TOP 12 v Barceloně vybojoval podruhé v kariéře Jindřich Panský druhé místo, Marie Hrachová skončila třetí. Blížil se světový šampionát a bezesporu skvělou zprávou bylo, že se po roční přestávce vrátil do národního týmu Milan Orlowski. Na mezinárodním mistrovství ČSSR v Ostravě společně s Panským vybojovali stříbro v družstvech, stejné medaile bralo také domácí družstvo žen. Další tři cenné kovy stříbrné hodnoty vybojovala Hrachová v singlu, společně s Nizozemkou Vriesekoopovou ve čtyřhře a s Panským v mixu.

Na přelomu března a dubna se do haly Scandinávium sjeli nejlepší hráči a hráčky světa. V soutěži družstev Čechoslováci na medaile nedosáhli. Muži obsadili konečné 7. místo, ženy skončily osmé.

O to větší radost však svým příznivcům udělali v soutěžích jednotlivců. V singlech se nejdále probojovala Alice Pelikánová. Porazila ve 3. kole mistryni Evropy Popovovou a až v osmifinále nestačila na Číňanku Tong Ling. Na stříbrné vlně se však svezly dva české deblové páry. Orlowski s Panským nebyli nasazeni, ale prošli turnajem až do semifinále, kde na ně čekal první nasazený pár Číňané Jiang Jialiang a Cai Zhenhua. Nečekané vítězství otevřelo české dvojici cestu do finále. V něm prohrála se Švédy Appelgrenem a Carlssonem. „Nejlepší výkon jsme podali proti čínské dvojici v semifinále. Také ve finále jsme si věřili, ale za stavu 9:5 v prvním setu nás poškodil rozhodčí. Písknul Jindrovi regulérní servis. Od té chvíle jsme znervózněli a začali chybovat. Ale i ze stříbra máme obrovskou radost,“ komentoval zisk medaile Milan Orlowski.

Pro Jindřicha Panského to ovšem nebyla jediná medaile na šampionátu. Společně s Marií Hrachovou se probojovali rovněž do finále mixu. Porazili jeden japonský pár, dva čínské a také Maďary Kristona s Bátorfiovou. Ve finále jejich cestu zastavila čínská dvojice Cai Zhenhua – Cao Yanhua. „Vše se událo během jednoho dopoledne a odpoledne. Bylo to tak rychlé, že si člověk ani neuvědomil, že je ve finále. Je fakt, že motorem všeho byl Milan Orlowski. Stále připomínal Jindrovi, že se v deblu dostanou na bednu. Tak ho vyhecoval, že se to odrazilo i na jeho výkonu v mixu. Hráli jsme v úplné pohodě. Vyřadili jsme několik čínských párů a ve finále vedli 1:0 na sety a 4:1. Pak se to ale celé otočilo. Cao měl na raketě trávu, a to Jindrovi moc nesedělo. Ve třetím setu už jsme moc šancí neměli,“ vzpomíná na stříbrnou medaili z Göteborgu Marie Hrachová.

Jejich slavná zlatá chvíle tak přišla až o rok později…

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.