Renáta Kasalová si z evropského šampionátu v Paříži odvezla tři medaile
V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.
Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.
Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík
Tři medaile Kasalové
Rok, v němž se odehrála premiéra stolního tenisu na olympijských hrách, začal pro československé reprezentanty nadějně. Na únorovém turnaji TOP 12 se poprvé představily Renáta Kasalová a Alena Šafářová. Prvně jmenovaná skončila pátá, její kolegyně osmá. Byl to signál dalšího medailového útoku na evropském šampionátu, který se tentokrát konal v Paříži.
Panský s Hrachovou na něm obhajovali zlato z Prahy, jenže po sezoně plné zranění nakonec nepostoupili v mixu ani do čtvrtfinále. Turnaj nad řekou Seinou měl z československého pohledu jinou hrdinku. Renáta Kasalová na něm vybojovala tři cenné kovy. Ten první jako členka družstva žen. Společně s Hrachovou a Šafářovou se po deseti letech ženy opět probojovaly do finále a nakonec vybojovaly stříbrné medaile. V základní skupině sice prohrály s Francií, ale především hladká výhra nad mistryněmi Evropy Maďarkami jim zajistila první místo. V semifinále si družstvo poradilo s Jugoslávkami a podlehlo až ve finále 1:3 Sovětskému svazu. Muži obsadili páté místo.
V soutěžích jednotlivců pokračovala jízda Kasalové dál. V singlu se probojovala do semifinále vítězstvím nad Jugoslávkou Fazličovou, prohra mezi čtyřmi nejlepšími s Ruskou Bulatovovou znamenala bronz. Stejný kov pak ještě společně s Hrachovou vybojovaly ve čtyřhře. A opět byly nad jejich možnosti Rusky Bulatovová s Kovtunovou. „Cesta za bronzem ve dvouhře byla nejtěžší přes Polku Szymanelisovou, s níž jsem těsně před šampionátem horko těžko vyhrála 3:2. Jsem ráda, že mě v kritických okamžicích nezklamaly nervy a hlavně se mohla spolehnout na svůj forhendový drajv. Před finále družstev jsme si věřily, protože už dva roky jsme s žádným evropským týmem neprohrály. Bohužel, poslední krok se nám udělat nepodařilo,“ komentovala svá vystoupení po šampionátu Kasalová.
V horkém létě na přelomu července a srpna zaznamenal československý stolní tenis další úspěch v Novém Sadu. Čtrnáct let po triumfu Orlowského na seniorském mistrovství Evropy, vybojoval zlato na mistrovství Evropy juniorů Petr Korbel. Odstartoval tak skvěle svoji dlouhou a úspěšnou kariéru.
Olympijská premiéra
Rok 1988 bude v historii světového stolního tenisu navždy zapsán jako rok, v němž měl tento sport premiéru na olympijských hrách. V jihokorejském Soulu pochopitelně nechyběli ani českoslovenští reprezentanti. Kvarteto Hrachová, Kasalová, Šafářová a Panský sice medaili nepřivezlo, nicméně fantastické čtvrté místo Marie Hrachové ve dvouhře a páté společně s Kasalovou ve čtyřhře, to byly na mimořádně sledovaném turnaji nejlepších hráčů a hráček světa obrovské úspěchy.
Připomeňme si jejich jednotlivé zápasy ve dvouhrách. Marie Hrachová, základní skupina: Marie Hrachová – Karina Bogaertsová (Bel.) 3:1, Marie Hrachová – Chang Hsiu-Yu (Tchai-wan) 3:1, Marie Hrachová – Niyati Roy-Shah (Ind.) 3:0, Marie Hrachová – Flyura Bulatovová-Abbateová (Rus.) 2:3, Marie Hrachová – Leong Mee Wan (Malajsie) 3:0. 1. kolo: Marie Hrachová – Yang Yeong-Ja (Kor.) 3:1, čtvrtfinále: Marie Hrachová – Bettine Vriesekoopová (Niz.) 3:0, semifinále: Chen Jing (Čína) – Marie Hrachová 3:0, o 3. místo: Jiao Zhimin (Čína) – Marie Hrachová 3:0.
Alena Suchánková, základní skupina: Alena Suchánková – Gordana Perkučinová (Jug.) 3:0, Alena Suchánková – Hae-Ja Kim de Rimasaová (Arg.) 3:0, Bettine Vriesekoopová (Niz.) – Alena Suchánková 3:0, Daniela Gergelčevová (Bul.) – Alena Suchánková 3:0, Alena Suchánková – Nihal Meshrefová (Egypt) 3:0.
Renáta Kasalová, základní skupina: Renáta Kasalová – Elizabeth Popperová (Ven.) 3:0, Yang Yeong-Ja – Renáta Kasalová 3:0, Renáta Kasalová – Jaklein Al-Duqom (Jord.) 3:0, Renáta Kasalová – Lin Li-Ju (Taiwan) 3:0, Renáta Kasalová – Hui So Hung (Hongkong) 3:2. 1. kolo: Hong Cha-Ok (Kor.) – Renáta Kasalová 3:0.
Jindřich Panský, základní skupina: Jindřich Panský – Vong Vong Ju (Hong Kong) 3:1, Jindřich Panský – Carl Prean (Brit.) 3:2, Jindřich Panský – Mourad Sta (Tunis) 3:0, Jindřich Panský – Leszek Kucharski (Pol.) 1:3, Jindřich Panský – Yoo Nam-Kyu (Kor.) 0:3, Jindřich Panský – Mario Alvarez (Dom. rep.) 3:1, Jindřich Panský – Joe Ng (Kan.) 3:0.
Z výsledků vyplývá, že ze základní skupiny postoupily do play off jen Marie Hrachová a Renáta Kasalová. Ve čtyřhře obě tyto hráčky společně postoupily s jednou porážkou ze základní skupiny, ve čtvrtfinále prohrály s jugoslávskou dvojicí Fazličová – Perkučinová 0:2, v bojích o konečné umístění pak porazily Maďarky Bátorfiovou s Urbánovou a pak ještě Rusky Bulatovovu s Kovtunovou a skončily tedy páté. Ostravská rodačka Marie Hrachová považuje dodnes čtvrté místo ze singlu za největší úspěch v kariéře. Byť nakonec skončila bez medaile. „Ten pocit byl dost smíšený, protože nejprve jsem byla ze čtvrtého místa pochopitelně hodně zklamaná. Až následně mi došlo, jaký to byl obrovský úspěch. Já jsem přitom odjížděla na olympiádu šíleně nervózní. Vůbec se mi v přípravě nedařilo a teprve na důrazné a hlasité upozornění osobní trenérky Marty Novotné jsem přestala naříkat, že na olympiádu snad ani nepojedu,“ vzpomíná na historický úspěch.
Líbila se jí také atmosféra akce, na které byla poprvé v kariéře. „Oceňovala jsem skvělou organizaci turnaje, krásnou halu a byla jsem ráda, že se forma nakonec dostavila v pravý čas. Na medaili jsem nedosáhla, ale udělala jsem proto maximum. Až poslední dny, kdy pro mne olympijský turnaj skončil, jsem se začala koukat kolem a cítila tu skvělou atmosféru. Zašla jsem se podívat na jiné sporty a také zvládla nějaké nákupy.“
Českoslovenští a pak už jen čeští reprezentanti ani na žádných dalších olympijských hrách po Soulu 1988 nikdy nechyběli. Marie Hrachová ovšem nastavila laťku hodně vysoko, vždyť doposud se žádné jiné Evropance nepodařilo zopakovat její účast v semifinále dvouhry.
Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.
Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.