K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Z historie českého stolního tenisu – 30. díl


Petr Korbel vybojoval na ME v Brémách 2000 bronz ve dvouhře

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

 

Změny v pořádání šampionátů

Mistrovství světa, které se mělo uskutečnit na přelomu dubna a května 1999 v Bělehradu, bylo exekutivou ITTF odvoláno kvůli válce a bombardování Jugoslávie vojsky NATO. Tím se stalo, že byl šampionát rozdělen na dvě části. Soutěže jednotlivců se hrály v srpnu v Eindhovenu, družstva pak další rok v zimě v Kuala Lumpur. A pořadatelství měnil i juniorský evropský šampionát, který místo Bulharska uspořádala Česká republika.

Ve Frýdku-Místku se mladý výkvět sešel v krátké době podruhé za sebou, domácí reprezentace na něm dopadla lépe, než v roce 1996. Antonín Gavlas s Maďarem Danielem Zwicklem vybojovali zlato ve čtyřhře kadetů, Iveta Vacenovská byla ve dvouhře kadetek stříbrná, družstvo kadetů a také dvojice Tomáš Konečný s Maďarem Gáborem Pengöem získali bronz.

O medaile na světovém šampionátu v Eindhovenu se bojovalo v nezvyklém termínu v srpnu a byla to naprostá převaha čínských zástupců. Evropané získali pouze tři cenné kovy, všechno ostatní brali Asiaté. Česká výprava odjela s prázdnou. Korbel vypadl ve druhém kole s Nizozemcem Heisterem a postup do třetího kola se tak zdařil pouze páru Plachý – Dobešová ve smíšené čtyřhře. Ovšem ani oni se bojům o medaile ani nepřiblížili.

Přece jen o něco lepší výsledky měli muži v Evropské lize. Na vlastní kůži se přesvědčili, jaký je rozdíl mezi I. divizí a superdivizí, ale nakonec z toho bylo slušné páté místo. Prohráli na úvod s Rakouskem, pak s Polskem, ovšem následně přehráli Francii a také Itálii. Účast v elitní divizi si tak uchovali i pro příští sezonu. Ženy dopadly o poznání hůř, když v I. divizi nakonec bojovaly o udržení. Výhra nad Anglií znamenala zabránění ostudy.

Na konci roku 1999 se hrála evropská kvalifikace o účast na olympijských hrách v Sydney. Postoupili Korbel a Plachý, neuspěli naopak Krčil, Štrbíková, Valentová a Dobešová.

Po delší době se český klub prosadil také v pohárové Evropě. Muži VP Frýdek-Místek se probovali do finále PMEZ a automaticky si zajistili účast v prestižní Lize mistrů. Finálové prohry s německým Grenzau (s Petrem Korbelem v sestavě) už na tom nic nezměnily. Trenér Chudík se mohl opřít o nové posily Plachého s Olejníkem, spokojenost vládla také s novou čínskou posilou Cheng Bo.

 

Míček je o 2 mm větší

Premiérový světový šampionát výhradně pro soutěže družstev hostila Malajsie a v Kuala Lumpur se měnily dějiny i v oblasti vybavení pro stolní tenis. Na kongresu ITTF se totiž rozhodlo, že se velikost míčku zvětší. Oficiálně poprvé od roku 1891. Původní průměr 38 mm se zvětšil na 40 mm. S novým typem míčku se začalo hrát od 1. října 2000.

Na samotném turnaji se zejména družstvo českých mužů prezentovalo skvělým výkonem a mnoho nechybělo, aby z toho byla medaile. Kvarteto Korbel, Plachý, Bindač a Výborný totiž v úvodním utkání na šampionátu porazilo Řeky 3:2, pak bronzový tým posledního šampionátu Jižní Koreu 3:1, následovaly výhry nad Běloruskem 3:2 a Maďarskem 3:1. V posledním utkání skupiny si však výběr Jiřího Chudíka vybral slabší chvilku. Svůj zápas prohrál i do té doby famózně hrající Petr Korbel, český výběr podlehl Itálii 0:3 a kvůli horšímu skóre ze vzájemných utkání jsme skončili až třetí ve skupině za Itálií a Jižní Koreou. Měli jsme ještě možnost dostat se do čtvrtfinále přes baráž, ale po výhře nad Hongkongem jsme prohráli 2:3 s Německem a bylo z toho 9. – 12. místo. České ženy měly za úkol především postoupit do elitní divize, což se jim povedlo. Skončily na 21. – 24. místě.

 

Korbel opět na stupních vítězů

První evropský šampionát v novém století a tisíciletí hostily německé Brémy a čeští reprezentanti v něm podnikli další pokus vybojovat první medaili v historii samostatné České republiky. To se konečně povedlo. Petr Korbel ve dvouhře mužů postoupil do semifinále a vybojoval bronz. Opět se tak v kariéře mohl těšit ze stupňů vítězů. Po bronzovém MS 1991 v Čibě, kde skončili Čechoslováci bronzoví v družstvech, to byla první medaile v individuální soutěži.

Bývalý juniorský mistr Evropy si udržel skvělou formu, kterou se prezentoval v Kuala Lumpur. Postupně vyřadil Fina Räsänena, Chorvata Tosiče, Rumuna Ciotiho, pak dva bývalé mistry světa Francouze Gatiena a Švéda Perssona. Až v semifinále narazil na dalšího Švéda Petra Karlssona, který byl v Brémách k neporažení. Vyřadil nejen Korbela, ale ve finále i Chorvata Primorace a stal se mistrem Evropy. Korbelův bronz tak měl vysokou hodnotu a bezesporu patří k největším klenotům ve sbírce úspěchů dlouholetého českého reprezentanta.

Česká družstva na šampionátu do závěrečných bojů o cenné kovy nezasáhla. Muži prohráli ve skupině s Nizozemskem, Polskem a Německem, porazili Belgii a Anglii, takže hráli o konečné páté místo. Po prohře s Francouzi skončili šestí. Ženy dopadly stejně, ve skupině porazily Anglii a Nizozemsko, prohrály s Maďarskem, Chorvatskem a Běloruskem. Stejnému soupeři pak podlehly i v utkání o 5. místo.

Mimořádně dlouhou sezonu zakončili nejlepší stolní tenisté a tenistky světa na historicky čtvrtém olympijském turnaji. V australském Sydney se představila pouze dvojice českých hráčů. Petr Korbel v základní skupině porazil Petera Jacksona z Nového Zélandu a Inda Chetana Baboora. Postoupil do play off, kde v prvním kole narazil na Belgičana Jean Michele Saiva. Prohrál 0:3 a na turnaji skončil. Josef Plachý měl těžký los už v základní skupině, Chilana Jorge Gambru porazil bez ztráty setu, ale na Japonce Toshio Tasaki nestačil. Do play off nepostoupil a stejně tak skončila cesta v základní skupině i pro naši dvojici ve čtyřhře. Olympijský turnaj u protinožců byl poslední oficiální akcí, na které se hrálo s míčky 38 mm v průměru.

V Austrálii dosáhla na životní úspěch také trojice tělesně postižených sportovců. Na paralympiádě vybojovali zlaté medaile ve dvouhrách v kategorii 10 Ivan Karabec a Jolana Matoušková-Davídková. Mezi vozíčkáři v kategorii 4 se ze zlata radoval Michal Stefanu.

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.