Z historie českého stolního tenisu – 31. díl

Čtrnáct let čekaly hráčky Vlašimi na další mistrovský titul. Dočkaly se v roce 2001

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

Korbel pokračuje ve skvělých výkonech

I po zisku bronzové medaile na ME v Brémách a olympiádě v Sydney pokračoval v nové sezoně 2000/2001 Petr Korbel ve skvělé formě. A s ní se dostavily i další vynikající výsledky. Na začátku listopadu se na French Open probojoval do semifinále, kde prohrál s Taiwancem Chiang Peng-Lungem. Na turnaji, zařazeném do seriálu World Tour, se hrálo experimentálně na sety do jedenácti bodů, ovšem servis se ještě měnil po pěti míčcích.

Korbel byl na konci roku klasifikován jako 17. hráč světového žebříčku a mohl se tak těšit na svoji třetí účast na turnaji TOP 12 nejlepších Evropanů. V rakouském Welsu porazil Francouze Chilu, Němce Rosskopfa a až v semifinále prohrál se Švédem Karlssonem. Bronzová příčka byla jeho životním maximem na tomto prestižním měření sil.

Po čtrnácti letech se opět mohly radovat ze zisku mistrovského titulu hráčky Vlašimi. Ve finále s Dubňany to byl boj až do posledního pátého utkání. V domácím prostředí Vlašim vyhrála 5:3 a Veronika Fantová, Dana Hadačová a Hana Bartošová mohly radostně zvednout ruce nad hlavu. Svůj šestý a současně poslední titul v družstvech vybojovali naopak hráči VP Frýdek-Místek. Ve finále přehráli Robot Mokré Lazce.

Domácí šampionát jednotlivců v březnu 2001 v Hluku byl velmi kvalitně obsazen a z absolutní špičky chyběly pouze Štrbíková (bolesti zubů) a Valentová-Plachá (čekala narození potomka). Tituly ve dvouhře vybojovali Korbel s Dobešovou, skvělými výkony se blýskl dvacetiletý Tomáš Pavelka a především pak zkušený Martin Olejník. Oba si řekli i o nominaci na mistrovství světa v Japonsku.

Sety do jedenácti bodů schváleny

Na světovém šampionátu v japonské Ósace v roce 2001 se definitivně změnilo počítání setů a tím samozřejmě i strategie hry. Na kongresu ITTF bylo revoluční pravidlo přijato jednomyslně a vstoupilo v platnost už od příští sezony. Další schválená úprava pravidel, konkrétně zakrývání míčku rukou při servisu, zdaleka tak významná v danou chvíli nebyla. I tak si ovšem mnozí hráči a hráčky oddychli.

Ze sportovního hlediska bylo mistrovství světa naprostým debaklem pro evropské zástupce. V soutěžích jednotlivců poprvé v historii nevybojovali ani jednu medaili. Blízko k ní měl přitom i český pár Výborný – Štrbíková, který se probojoval do čtvrtfinále mezi osm nejlepších. Prohrál však s čínskou dvojicí Liu Guoliang – Sun Jin. Obě česká družstva skončila v týmové soutěži v polovině druhé desítky. Ženy byly čtrnácté, muži o stupínek horší. Byli přitom velmi blízko postupu do čtvrtfinále. V boji o postup mezi osm nejlepších měl Marek Klásek za stavu 2:2 na zápasy proti Korejci Oh Sang Eun výhodu mečbolu. Tu však nevyužil a Češi nakonec prohráli 2:3.

Na začátku nové sezony se českému mužskému týmu vydařil start v Evropské lize. Trojice Korbel, Klásek a Pavelka porazila Bělorusko i se Samsonovem v sestavě 3:2 a měla šanci na přímý postup do čtvrtfinále ME v Záhřebu. Prohra se Švédy však nakonec znamenala druhé místo ve skupině a místo mezi nenasazenými týmy. Ženy porazily Francii a Slovensko, místo v superdivizi bylo zajištěno, ale následný postup mezi elitu na ME se nezdařil. V domácí odvetě prohrály s Francií a kvůli horšímu skóre skončily až za ní.

Změny v české extralize

Po prvním ročníku nově strukturované šestičlenné extraligy mužů zavládla spokojenost. Zvedla se úroveň a Asociace profesionálních klubů se rozhodla soutěž rozšířit na osm účastníků. Nováčkem se stal vítěz I. ligy Baník Havířov a z Baníku Start Havířov se stal Start Horní Suchá. Druhým nováčkem byl Factory Pro Praha, nový klub, jenž vzniknul ze Startu Praha. Ústřední postavou byl hrající trenér Jindřich Panský, který se vrátil z německého Salderu.

V zimním přestupním termínu byl hlavní událostí příchod Petra Korbela ho Horní Suché. Úspěšný reprezentant měl družstvo posílit především pro play off, protože jinak hrál v lukrativním seriálu turnajů Super Circuit v Japonsku. K historicky prvnímu titulu však svému týmu nepomohl. A ani to nebylo třeba. Kvarteto Hořejší, Košťál, Čihák a Mrkvička v semifinále porazilo KST Factory Pro Praha a ve finále obhájce titulu VP Frýdek Místek. Úspěšný klub bohužel už v průběhu sezony pocítil obrovské problémy svého titulárního sponzora. Šestinásobný mistr z Frýdku-Místku nakonec zkrachoval. Z pingpongové mapy zmizelo i sportovní centrum mládeže, mladí hráči s trenérem Pavlem Steffkem se přesunuli do Mokrých Lazců.

Co se nejvyšší domácí soutěže žen týče, také ji okořenil jeden historický zápis. Poprvé se mistrem republiky stal Ferrum Frýdlant nad Ostravicí Start. Družstvu pod vedením Marie Hrachové se podařilo ve finále porazit Hodonín. Zásluhu na tom měla pochopitelně také bývalá veleúspěšná reprezentantka. Nastupovala k zápasům společně se Štěpánkovou a Hadačovou. Tímto triumfem si do své bohaté sbírky zapsala 25. seniorský titul v kariéře.

Ve druhé polovině sezony 2001/2002 bylo vrcholem mistrovství Evropy v chorvatském Záhřebu. Družstvo mužů se netajilo medailovými ambicemi, jenže skončilo na velmi pěkném pátém místě. Ve čtvrtfinále Češi prohráli s obhájci titulu Švédy. Ženy mohly skončit kvůli výsledkům v Evropské lize nejlépe deváté. Bez Dobešové, která těsně před odjezdem onemocněla chřipkou, však nakonec obsadily 15. příčku.

V jednotlivcích čeští zástupci sbírali jen dílčí úspěchy. Korbel postoupil do osmifinále, kde prohrál s Řekem Kreangou. Mezi šestnáct postoupil také společně s Kláskem ve čtyřhře. Tam jim stopku vystavil silný bělorusko-belgický pár Samsonov – Saive.

Na další český medailový úspěch jsme si zkrátka museli ještě rok počkat, přišel na ME 2003 v Courmayeuru…

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.