Z historie českého stolního tenisu – 33. díl

Marek Klásek porazil na ME v Aarhusu Waldnera a Češi vybojovali další bronz

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

El Niňo poprvé mistrem

Sezona 2003/2004 byla dlouhá, na jejím konci se totiž konal další olympijský turnaj. Před odjezdem na kvalifikační turnaj v polovině listopadu 2003 zaznamenal Petr Korbel další skvělý výsledek v seriálu World Tour. Na mistrovství Dánska postoupil do semifinále dvouhry, když vyřadil například i Číňana Liu Guozhenga. Cestu do finále mu pak zkřížil další čínský reprezentant Ma Lin.

Na kvalifikaci v Lucemburku ovšem nejlepší český hráč uspěl. Postoupil na svoji čtvrtou olympiádu a společně s ním si o nominaci skvělými výkony řekla Renáta Štrbíková. Později tuto dvojici doplnili pro soutěže ve čtyřhře také Richard Výborný a díky divoké kartě i Alena Vachovcová.

Důležitá byla kvalifikace na ME, které se konalo v roce 2005 v dánském Aarhusu, a na němž české družstvo mužů obhajovalo bronzové medaile. Vyhráli s jedinou porážkou skupinu, kde měli za soupeře Belgii, Srbsko a Černou horu a Řecko, čímž si zajistili přímý postup do osmifinále. Ženy v I. divizi skončily ve skupině třetí a zajistily si účast na ME v elitní divizi.

Sezona však nabídla i řadu dalších významných akcí. Na únorový turnaj TOP 12 ve Frankfurtu nad Mohanem se Petr Korbel kvalifikoval jako poslední dvanáctý, ovšem odjížděl podruhé v kariéře z prestižního měření sil jako poražený semifinalista. Na skvělém úspěchu se podepsala především výhra ve skupině nad Samsonovem, následná porážka od Waldnera nic nezměnila na tom, že postoupil do čtvrtfinále. V něm vyřadil Němce Rosskopfa a prohrál až s pozdějším vítězem Dánem Michaelem Mazem.

Vrcholem sezony bylo mistrovství světa družstev v Kataru, jenže oba české týmy věděly, že se ani při nejlepší vůli nemohou poprat o medaile. V novém systému soutěží o titul hrála pouze družstva v Championship divizi, do níž ani jeden český celek na základě výsledků z posledního MS a světového žebříčku nepostoupil. V I. divizi se českým zástupcům dařilo. Muži obsadili 13. příčku a zajistili si místo v elitní divizi pro příští mistrovství, ženy prohrály utkání o toto místo s Chorvatskem a skončily čtrnácté.

Po šestadvaceti letech se vrátil titul mistra republiky družstev mužů do hlavního města. Sparta Praha vyhrála naposledy v roce 1978, tentokrát zvedli pohár nad hlavu hráči El Niňa Praha. Klub z Kotlářky ve finále porazil Start Horní Suchá. Trenér Jindřich Panský měl mimořádně silný kádr. Pavelka, Plachý, Klásek a Krčil byli všechno hráči s reprezentačními zkušenostmi, Tomáš Pavelka v sezoně dokonce vybojoval titul ve dvouhře. Pohár byl bezesporu ve správných rukou. Titul v soutěži žen vybojovaly hráčky Startu Horní Suchá, ovšem už během finále s Hodonínem kvinteto Štrbíková, Poliačková, Hadačová, Harabaszová a Gregorová vědělo, že družstvo po sezoně končí a obhajovat titul nebude.

V Aténách bez úspěchu

V létě se opět blýskli na MEJ v Budapešti mladí čeští reprezentanti. Přivezli celkem deset medailí, z toho tři zlaté. Mistryní Evropy ve čtyřhře se stala Kateřina Pěnkavová, která hrála s Francouzkou Carole Grundishovou, Antonín Schwarzer s Lotyšem Matissem Burgisem vyhráli čtyřhru kadetů a spoluhráčku zajímavého jména měl František Plašek. Ten ve smíšené čtyřhře kadetů spojil síly s Polkou Natálií Partykovou. Vybojovali zlato a Partyková se pak na podzim stala paralympijskou vítězkou v Aténách. To jí bylo pouhých patnáct let.

Olympijský turnaj v Aténách 2004 českým hráčům a hráčkám nevyšel. Hrálo se od začátku k.o. systémem, Petr Korbel i Renáta Štrbíková ve dvouhře prohráli první zápasy. Ve čtyřhrách se oba české páry dostaly do druhého kola, ale tam skončily.

V poolympijské sezoně se na domácím šampionátu v Plzni blýskla Iveta Vacenovská třemi tituly. Hráčka rakouského Lince ve finále porazila Janu Dobešovou a poprvé se radovala ze zlata ve dvouhře. Pak společně s Alenou Vachovcovou ovládly čtyřhru a další titul přidala v mixu s Antonínem Gavlasem. Dvouhru mužů vyhrál rovněž poprvé v kariéře Radek Košťál.

Evropa opět bronzová

Pozornost českých reprezentantů se však upínala především na evropský šampionát v Aarhusu 2005. Na přelomu března a dubna se pětice Korbel, Klásek, Pavelka, Výborný a Olejník pustila do obhajoby bronzových medailí. Bylo to těsné, ale povedlo se. V osmifinále Češi vyřadili po boji Španělsko 3:2. Korbel zařídil dva body a třetí přidal Pavelka po výhře nad Machadem. V boji o medaili nás ovšem čekali pětinásobní mistři světa Švédové, v čele s žijícími legendami Waldnerem a Perssonem.

Trenér Pavel Špaček se nebál postavit do utkání k Petru Korbelovi Marka Kláska a na trojku Richarda Výborného, což se ukázalo jako skvělý tah. Klásek v úvodní dvouhře přehrál Karlssona, pak Korbel porazil Waldnera. Favorizovaný soupeř vyrovnal a o zisku medaile rozhodoval souboj Kláska s Waldnerem. Podobně jako před dvěma lety i tentokrát to bylo drama do rozhodujícího setu. Ten vyhrál Klásek 12:10 a mohl se radovat z medaile. „Klásek ve strhujícím tanci za stolem poslal Waldnera po prvním setu k trenérovi u ohrádky se třemi míčky. Mnohonásobný mistr světa a olympijský vítěz sebral zbytky sil a snažil se ubránit Kláskovu tlaku… Poslední set skončil 12:10 s vzápětí vybuchl na naší lavičce gejzír radosti. Po dvou letech máme zase medaili,“ komentoval historický výkon Marka Kláska časopis Stolní tenis.

Český tým v následném semifinálovém souboji s Rakouskem prohrál 1:3 a spokojil se s bronzem. České stolní tenistky dopadly mnohem hůře a jen taktak se udržely v elitní divizi. Celková 14. příčka příliš lichotivá nebyla. Stejně jako vystoupení českých hráčů a hráček v soutěžích jednotlivců. Korbel a Vacenovská se sice probojovali do osmifinále ve dvouhře, ale to bylo z kvalitních českých výsledků vše.

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.