K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Z historie českého stolního tenisu – 35. díl


Iveta Vacenovská vyhrála v roce 2006 turnaj Grand Finals do 21 let

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

 

Vacenovská vyhrála Grand Finals do 21 let

Na podzim roku 2006 rozhodl výkonný výbor ETTU o tom, že se evropský šampionát v roce 2010 uskuteční v České republice. Později bylo rozhodnuto, že se bude hrát v Ostravě. Současně exekutiva určila, že vzhledem k roční periodicitě se termín přesune od roku 2008 do podzimních měsíců.

Mimořádně pestrý rok zakončila skvělým výsledkem Iveta Vacenovská. Na turnaji ITTF Pro Tour – Grand Finals v Hongkongu zvítězila v soutěži žen do 21 let. Dvacetiletá hráčka rakouského AG Froschberg Linz postoupila ze skupiny do semifinále, kde vyřadila Maďarku Georginu Potaovou. Ve finále pak v sedmisetové bitvě přehrála Francouzku Carol Grundischovou.

Turnaje se zúčastnil poprvé v kariéře také Petr Korbel. Už samotný postup mezi šestnáct nejlepších mužů celého seriálu byl pro českého reprezentanta obrovský úspěch. V prvním kole ovšem prohrál s Číňanem Hou Yingchao. Korbel se na vrcholný podnik celoročního seriálu probojoval následně ještě dvakrát ve čtyřhře. V letech 2009 a 2010 s Antonínem Gavlasem.

Na začátku roku 2007 vystřídal u kormidla úspěšné mužské reprezentace Pavla Špačka jedenačtyřicetiletý Tomáš Demek. A nutno říct, že i jeho působení u národního týmu bylo po rozpačité premiéře ověnčeno několika úspěchy.

Tou premiérou byl evropský šampionát v Bělehradě, kam český tým mužů odjížděl obhajovat bronzové medaile. Družstvo se muselo vypořádat s obrovskou dávkou smůly, kdy se postupně zranili Korbel, Pavelka a Plachý, ovšem sestup do druhé divize, to byl i tak vskutku propadák. Češi byli nasazeni do osmifinále, v něm vedli proti Řecku 2:1, jenže pak přišla zranění Korbela a Pavelky, takže prohra 2:3 znamenala konec nadějím na medaili. A bylo hůř. Prohra s Nizozemskem a následně i s Portugalskem (Plachý se před zápasem při rozehrávání zranil) znamenala boj o záchranu proti Slovensku. Trenér Demek měl jen dva zdravé hráče Kláska a Výborného, do sestavy sice dopsal Pavelku, ale ten ani nenastoupil. Úvodní dvě dvouhry jeho spoluhráči prohráli a bylo hotovo.

Družstvo žen zahájilo osmifinále prohrou s Nizozemskem, ovšem následná vítězství ve skupině o 9. – 16. místo nad Polskem, Belgií a překvapivě i Běloruskem znamenala solidní devátou příčku. V soutěžích jednotlivců nenastoupili zranění čeští hráči, takže kvalitních výsledků bylo jako šafránu. Potěšila osmifinálová účast Antonína Gavlase a Renáty Štrbíkové ve dvouhrách. Nejblíže medaili byl však pár Vacenovská – Štrbíková, který zastavily ve čtvrtfinále až pozdější vítězky celé soutěže Běloruska Viktoria Pavlovičová s Ruskou Světlanou Ganinovou. Zajímavostí šampionátu v Bělehradě byla derniéra soutěže ve smíšené čtyřhře. Ta si na obnovenou premiéru v rámci šampionátu musela počkat dlouhých devět let.

 

Opět pátí na MS

Do bývalé Jugoslávie se během krátké doby vrátil špičkový stolní tenis v podobě světového šampionátu v Záhřebu. Bylo to jen pět týdnů po skončení ME v Bělehradě. Česká výprava na turnaji nezaznamenala žádný výrazný úspěch. Muži se vůbec neprobojovali do druhého kola, z žen se to povedlo jen Vacenovské a Štrbíkové.

Blížila se další olympiáda a s ní živil Petr Korbel sen o páté účasti. Ve světovém žebříčku ovšem klesal stále níž a musel nakonec absolvovat dubnovou evropskou kvalifikaci. Ve francouzském Nantes Češi vyhořeli, nepostoupil Korbel, Klásek, Pavelka, Štrbíková, Vacenovská ani Pěnkavová. Poslední naději skýtala světová kvalifikace v Budapešti. Mezinárodní olympijský výbor zvýšil pro stolní tenis kvóty a také díky nim se nakonec na hry kvalifikovali čerstvá mistryně republiky Dana Hadačová (skončila na postupovém 16. místě) a Petr Korbel (obsadil 14. místo).

Než si však čeští příznivci stolního tenisu mohli oddychnout a těšit se na olympiádu v Pekingu, potěšil je Tomáš Tregler, který v lednu 2008 v anglickém Sheffieldu vyhrál juniorský TOP 10. Prohrál jen jeden zápas z devíti s Polákem Chodorským, ale porazil například evropskou juniorskou jedničku Angličana Paula Drinkhalla. Na stejném turnaji juniorek skončila Hana Matelová šestá.

Doslova šok způsobili čeští muži na MS družstev v čínském Guagzhou. Byl to ovšem šok vemi příjemný. Pod vedením trenéra Demka odlétalo družstvo ve složení Korbel, Pavelka, Šimončík, Konečný a Jančařík bez větších ambicí. Obsadilo však opět skvělé páté místo a bylo vůbec nejlepší ze všech evropských týmů. Ve skupině Češi porazili Švédsko, pak prohráli s Jižní Koreou, zdolali Maďarsko a podlehli Polsku a Taiwanu. I přesto skončili ve skupině na třetím místě a postoupili do osmifinále. V něm senzačně přehráli Singapur 3:2, když se na výhře podílel z trojice Korbel, Šimončík a Pavelka každý hráč jedním bodem.

V boji o medaili Češi nestačili na favorizovaný domácí tým Číny, prohráli 0:3, ale v dalším průběhu turnaje v boji o pátou příčku porazili Rumunsko a Taiwan. Byl to veliký úspěch a doklad toho, že Tomáš Demek je u kormidla národního týmu právem. Ženy skončily na 21. místě a zachránily účast v elitní divizi.

 

Olympijská premiéra soutěže družstev

Na olympijských hrách v Pekingu 2008 došlo ke změně soutěží ve stolním tenise. Místo čtyřhry se hrály soutěže družstev. Bylo to ovšem velmi diplomatické rozhodnutí, protože fanoušci nebyli o deblové zápasy ochuzeni. Jednotlivá utkání tříčlenných družstev totiž právě zápas ve čtyřhře obsahovala. Olympijský turnaj ovládli hráči a hráčky Číny. Vyhráli obě soutěže družstev a podobně se jim vedlo i ve dvouhrách. Tam dokonce nepustili na stupně vítězů nikoho jiného.

České barvy v Pekingu hájili Petr Korbel a Dana Hadačová. Zkušený český reprezentant prohrál ve 2. kole s Polákem Lucjanem Blaszczykem 2:4, se svým velkým kamarádem a spoluhráčem z bundesligového Grenzau. Hadačová mohla být se svojí premiérou spokojená. V předkole si poradila s Jordánkou Šabanovou 4:0 a v 1. kole vyřadila překvapivě Bělorusku Veroniku Pavlovičovou 4:2. Pak ji mezi 48 nejlepšími hráčkami čekala Maďarka Georgina Potaová. Česká hráčka vedla 3:2 na sety, pak Maďarka vyrovnala, jenže v rozhodující sadě měla za stavu 10:8 Hadačová dva mečboly. Dostala od Potaové dvě prasátka a po ztrátě koncentrace už nedokázala vzdorovat. Byla to veliká škoda, v dalším kole si totiž mohla zahrát proti legendární Číňance Wang Nan.

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.