K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Z historie českého stolního tenisu – 36. díl


Dmitrij Prokopcov dostal v roce 2008 české občanství a stal se základním hráčem národního týmu

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

 

Napravená reputace

Na mistrovství Evropy v Petrohradě 2008 museli čeští muži napravovat reputaci z minulého šampionátu, kdy se propadli až do druhé divize. Pětici Korbel, Šimončík, Pavelka, Jančařík a Konečný se to povedlo beze zbytku a celkovým 17. místem se Češi vrátili mezi elitu. Porazili postupně ve skupině Lotyšsko, Anglii a San Marino, v utkáních o umístění pak Turecko, Norsko a Slovinsko. Ženy dopadly mnohem lépe, protože hrály v Championships divizi. Kvarteto Štrbíková, Vacenovská, Hadačová a Pěnkavová začalo skvěle proti Ruskám a výhra 3:0 byla hodně cenná. Stejným poměrem pak Češky porazily i Bulharky a prohra s pozdějšími mistryněmi Evropy Nizozemkami nic nezměnila na tom, že postoupily do čtvrtfinále. Tam už bylo nad jejich síly Chorvatsko. V bojích o umístění nejprve prohrály s Rakouskem a sedmou příčku si zajistily výhrou nad Itálií.

V jednotlivcích sice zaznamenali hráči i hráčky několik dobrých výsledků, na medaile to však nestačilo. Například deblový pár Jančařík – Konečný vyřadil Samsonova se Smirnovem, skončil však už v osmifinále. Podobně jako Korbel se Šimončíkem. V osmifinále mezi šestnácti nejlepšími byla také Iveta Vacenovská v singlu a společně s Renátou Štrbíkovou i v deblu. V obou případech se s turnajem loučily po prohrách s maďarskými hráčkami.

Na začátku roku 2009 se blýskli kvalitními výsledky muži na turnaji Slovenia Open. Korbel se ve dvouhře probojoval do čtvrtfinále, kde nestačil na Číňana Xu Xin a pár Konečný – Prokopcov dokonce hrál o postup do finále. Mezi čtyřmi nejlepšími prohráli Češi s ruskou dvojicí Livencov – Rubcov.

Po úspěchu Tomáše Treglera na turnaji TOP 10 se z pódiového umístění radoval také kadet Ondřej Bajger. V nizozemském Rotterdamu obsadil nečekané třetí místo. Před ním skončili pouze Francouz Gauzy a Švéd Söderlund. Karin Adámková na stejném turnaji obsadila devátou příčku mezi kadetkami.

 

Prokopcov s českým občanstvím

Mistrovství republiky v Rakovníku přineslo zejména v mužské dvouhře zajímavý souboj o titul. Nestartoval na něm Petr Korbel, naopak poprvé se šampionátu mohl zúčastnit Dmitrij Prokopcov, který dostal české občanství. Ukrajinský rodák přišel v roce 1998 na angažmá do Ostravy a v České republice už zůstal. Reprezentoval Ukrajinu na evropských i světových šampionátech, nyní měl možnost hájit barvy České republiky. Tuto šanci beze zbytku v následujících letech využil. Reprezentační premiéru si odbyl v Evropské lize národů v utkání proti Dánsku.

V Rakovníku na svém prvním českém mistrovství republiky postoupil až do finále, kde prohrál s Josefem Šimončíkem. Pro bývalého juniorského mistra Evropy ve čtyřhře to byl premiérový titul. Na turnaji poprvé naznačil své možnosti mezi dospělými teprve šestnáctiletý Pavel Širuček. Vyřadil například zkušeného Martina Olejníka a postoupil až do čtvrtfinále. Mezi ženami vybojovala svůj šestý titul Renáta Štrbíková po vítězné sedmisetové finálové bitvě s Danou Hadačovou.

 

Životní sezona Ivety Vacenovské

Hned tři mimořádné úspěchy zaznamenala v roce 2009 česká ženská jednička Iveta Vacenovská. Nejprve se její klub Linec AG Forsberg probojoval do finále Ligy mistryň. První utkání s německým mistrem FSV Kroppach rakouský celek prohrál 2:3. Vacenovská v utkání nestačila na reprezentantku Singapuru Wang Yaugu a ani na německou reprezentantku Wu Jiaduo. V odvetě, kdy ovšem česká hráčka pouze seděla na lavičce, rakouský celek vyhrál 3:1 a poprvé v historii se mohl radovat z cenné trofeje.

Důvod k obrovské radosti měla Iveta Vacenovská i na přelomu dubna a května během mistrovství světa jednotlivců v japonské Jokohamě. Postup do čtvrtfinále dvouhry žen z ní udělal nejúspěšnější Evropanku na turnaji a znamenal nejlepší výsledek na světových šampionátech v kariéře. Využila na sto procent dobrý los, porazila postupně Ramosovou z Venezuely, Rusku Voronovovou, Slovensku Ódorovou a v osmifinále svoji reprezentační kolegyni Renátu Štrbíkovou. V boji o medaili už Vacenovská nestačila na Číňanku Liu Shiwen, se kterou prohrála 1:4.

Z dalších českých reprezentantů se nejvíce dařilo Petru Korbelovi a Daně Hadačové, ovšem oba skončili ve druhém kole. Do třetího se ještě probojovala smíšená dvojice Korbel – Štrbíková.

Na domácí klubové scéně stále vévodil soutěži mužů tým El Niňa Praha. Svůj pátý titul vybojoval ve finále s Robotem Mokré Lazce. V ženské extralize se vítězného hattricku dočkaly hráčky Hodonína, když ve finále překvapivě hladce ve dvou utkáních porazily Břeclav.

Vzhledem k tomu, že ETTU vyřadila z programu mistrovství Evropy smíšenou čtyřhru, chopil se iniciativy srbský svaz a uspořádal samostatný neoficiální šampionát v této soutěži. Účast na něm nebyla příliš silná, většina předních Evropanů se připravovala na šampionát ve Stuttgartu. Chyběly například i české páry, ovšem jejich chvíle přišla o pár let později.

Na mistrovství Evropy v Německu 2009 se poprvé v historii samostatné České republiky prosadilo na stupně vítězů družstvo žen. Vyrovnaná trojice Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková a Dana Hadačová, kterou z lavičky podporovaly Kateřina Pěnkavová s Lenkou Harabaszovou, začala turnaj výhrou nad Litvou. Pak Češky porazily Maďarsko a po prohře s Polskem je čekaly ve čtvrtfinále silné Rumunky. Skvěle hrající Vacenovská však porazila Dodeanovou, Štrbíková přidala druhý byl výhrou nad Samarovou a medaili jistila Hadačová vítězstvím nad Dospinaovou. „Dana to neměla lehké. Kdyby totiž prohrála, špičkové rumunské hráčky by mohly zápas otočit. Děvčata podala fantastický výkon a jsem nadšen,“ řekl po utkání trenér Miroslav Cecava. V semifinále jeho svěřenkyně prohrály s Nizozemskem, ale zisk bronzových medailí byl i tak fantastický úspěch.

Muži obsadili konečnou sedmou příčku, když ve čtvrtfinále prohráli s Dánskem. V soutěžích jednotlivců bylo českým maximem osmifinále. Probojovala se do něj Dana Hadačová, když vyřadila Srbku Molnárovou. Mezi osm nejlepších už ji nepustila Italka Stefanovová.

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.