Dana Hadačová si v roce 2012 vybojovala účast na své druhé olympiádě
V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.
Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.
Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík
Na olympiádě jen ženy
Poprvé od roku 1988, kdy byl na programu olympijských her také turnaj ve stolním tenisu, se na hrách v Londýně 2012 nepředstavil žádný český hráč. Nominaci si zajistily pouze dvě ženy. Iveta Vacenovská postoupila přímo z redukovaného olympijského žebříčku, Dana Hadačová uspěla v mimořádně náročné kvalifikaci.
Na jejím začátku byl nominační turnaj pro evropské hráče a hráčky. Korbel, Prokopcov ani Šimončík v Lucemburku nepostoupili ze základních skupin, Štrbíková s Hadačovou ano. V play off vypadly bohužel obě v semifinále, Štrbíková nestačila na Polku Partykovou, Hadačová na Španělku Ramírezovou. V opravách pak Štrbíková sice nejprve porazila Švédku Ekholmovou, ale následně vypadla s Běloruskou Veronikou Pavlovičovou. Hadačová prohrála s Ukrajinkou Gaponovou.
Poslední možností, jak rozšířit účast českých stolních tenistů na hrách, byla světová kvalifikace v katarském Dauhá. Na ni odcestovali Korbel, Prokopcov, Štrbíková a Hadačová. Jako jediná si účast na hrách právě z tohoto turnaje zajistila Hadačová. Byla to dlouhá cesta, ve skupině porazila Faramarziovou z Kataru, Muangsukovou z Thajska a mladičkou Rumunku Szöcsovou, v play off pak vyřadila Slovinku Erdeljiovou, Rusku Tichomirovovou a Španělku Ramírezovou. Tím si zajistila postup, takže prohra ve finále se Švédkou Ekholmovou už nebolela.
V silné konkurenci na olympijském turnaji ovšem Hadačová neuspěla. V prvním kole turnaje v Londýně prohrála s Australankou Miao Miao. Iveta Vacenovská byla nasazena přímo do druhého kola. V něm porazila Thajku Komwongovou a s turnajem se rozloučila ve třetím kole, když prohrála s Němkou Wu Jiao.
Titul pro Králův Dvůr
Po pěti letech se v roce 2012 změnil držitel poháru pro mistra republiky v družstvech mužů. Pražské El Niňo ve finále změřilo síly se Sokolem Králův Dvůr a prohrálo. Bylo to finále podle očekávání, hráči Sokola vybojovali na konci předchozího roku Český pohár a trojice Jančařík, Širuček a Košťál platila za favorita i ve finále extraligy. Snadné to však rozhodně neměla. Po dvou výhrách na stolech El Niňa se obhájci titulu Konečný, Tregler a Michal Obešlo nadechli k protiútoku. V pořadí třetí utkání vyhráli a stav série snížili. Následující duel už znamenal historicky první titul pro Králův Dvůr. Byla to pochopitelně veliká sláva, Sokol dokázal ještě na konci roku 2012 zopakovat vítězství v Českém poháru, pak ale ve finále extraligy titul neobhájil. El Niňo si ho vzalo zpět. To už se ovšem formovala mohutná síla v Havlíčkově Brodu, kde zakotvil nový klub STENmarketing, vedený Petrem Korbelem.
Veliký svátek stolního tenisu hostila v létě 2012 Olomouc. Po třinácti letech se do České republiky vrátil podnik světového okruhu. Na turnaji ITTF World Tour s názvem Czech Open se v následujících letech představily největší hvězdy světového stolního tenisu. První ročník vyhrál Němec Christian Süss, který například v osmifinále vyřadil Dmitrije Prokopcova. V kategorii žen zvítězila Rakušanka Liu Jia.
Vacenovská ve finále German Open
Na podzim 2012 se v dánském Herningu konalo poprvé samostatné mistrovství Evropy jednotlivců. Evropská asociace poměrně dost nesystémově rozdělila šampionát starého kontinentu na tři typy, které se střídaly. V lichých letech se hrály soutěže družstev i jednotlivců, v sudých se pak střídaly pouze družstva nebo jednotlivci. Tento kolotoč se však stihl otočit pouze jednou, od Budapěšti 2016 se už střídají pravidelně rok co rok šampionáty jednotlivců a družstev.
V Herningu 2012 se z českých hráčů a hráček nejvíce dařilo Ivetě Vacenovské, která se probojovala až do osmifinále. V něm prohrála s Maďarkou Potaovou po sedmisetové bitvě.
O tom, že patří mezi hráčky světové třídy přesvědčila Iveta Vacenovská na German Open v Brémách. Probojovala se až do finále dvouhry žen a prohrála se Španělkou Shen Yanfei. Porazila přitom například domácí Winterovou, ukrajinskou obranářku Gaponovou, mistryni Evropy Bělorusku Viktorii Pavlovičovou či Asiatky Lee Ho Ching a Ng Wing Nam z Hongkongu.
Na Polish Open se naopak blýskla účastí v semifinále Renáta Štrbíková. Nestačila bohužel na Rumunku Samarovou, ale cenné byly skalpy Singapurky Yu Mengyu či Němky Shan Xiaona.
Vacenovská si díky vynikajícím výkonům v sezoně řekla o účast na turnaji Grand Finals, kde už dvakrát startovala v kategorii do 21 let. Tentokrát mezi ženami měla premiéru a byla to premiéra poměrně úspěšná. V prvním kole v čínském Hangzhou totiž porazila 14. hráčku světa Tie Yana z Hongkongu a vyřadila ji až ve čtvrtfinále Číňanka Chen Meng. „Zápas proti Tie Yane byl určitě hodně těžký. Hrála jsem s ní již několikrát, ale nikdy jsem ji nedokázala porazit. Každopádně jsem věděla, že pokud budu hrát dobře, tak se s ní bojovat o vítězství dá. V zápase rozhodla dobrá taktika, a také že jsem se vyvarovala zbytečných chyb. V závěru setu jsem se snažila být odvážná a aktivní, a to se vyplatilo,“ hovořila o cenné výhře. Proti skvělé Číňance však už tolik odvážná nebyla. „Tam se mi nepovedl moc začátek a dlouho jsem si zvykala na její hru a především čínský potah na forhendové straně. Bohužel to trvalo moc dlouho a podařilo se mi s ní hrát vyrovnaně až od stavu 0:2. To je s hráčkou takových kvalit pozdě.“
Vacenovská rychle stoupala i v hodnocení světového žebříčku. Na začátku roku 2013 byla už 26. a o měsíc později dosáhla svého nejlepšího výsledku, když byla na 24. místě. Byla proto obrovská škoda, že se na začátku roku 2013 neuskutečnil tradiční turnaj TOP 12, kde by měla bezesporu další šanci potvrdit svoji formu.
Vše si ale vynahradila společně se spoluhráčkami z národního týmu v průběhu roku 2013. Ten byl celkově pro české fanoušky a samozřejmě především hráče a hráčky mimořádně úspěšný…
Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.
Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.