K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Z historie českého stolního tenisu – 40. díl


Tomáš Polanský si z MEJ v Ostravě odvedl tři zlaté a jednu stříbrnou medaili

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Autor publikace »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian poskytl serveru ping-pong.cz práva ke zveřejnění vybraných pasáží a archivních fotografií z této knihy, takže se až do května můžeme všichni společně procházet bohatou historií tohoto sportu u nás.

Redakčně upravil Jaroslav Odstrčilík

 

Zlatý mix v Buzau

Rok 2013 byl pro české hráče a hráčky velmi úspěšný. Na mezinárodních turnajích sbírali medaile, dařilo se i v klubových soutěžích. Na domácím šampionátu v Teplicích se poprvé z titulu v singlu radovala Hana Matelová, když si v semifinále poradila s Ivetou Vacenovskou a ve finále pak porazila i Renátu Štrbíkovou. Titul v singlu mužů vybojoval už potřetí v kariéře Dmitrij Prokopcov.

Pražské El Niňo poprvé v historii vybojovalo celkové prvenství v mezinárodní superlize. Ve finále si trojice Tregler, Konečný a Galvas poradila se silným chorvatským soupeřem Dr. Časl Záhřeb. Po remíze na stolech soupeře v odvetě Pražané vyhráli a mohli se radovat.

Druhé vítězství v Lize mistrů naopak zaznamenala Iveta Vacenovská, hájící stále barvy rakouského Linec AG Froschberg. Se svými spoluhráčkami Liu Jia a Petrissou Soljaovou ve finále porazily maďarský Budaörsi 2i SC.

Radost měly také hráčky Břeclavi, kterým se podařilo obhájit mistrovský titul. Ve finále proti Hodonínu o zlatu rozhodly až v pátém utkání, které vyhrály nejtěsnějším poměrem 5:4. A v pořadí osmý titul mistra republiky vybojovali hráči El Niňa Praha, když ve finále porazili Sokol Dvůr Králové.

Na světovém šampionátu jednotlivců v Paříži čeští reprezentanti zaznamenali pouze dílčí úspěchy. Do závěrečných bojů nepostoupil nikdo. Největším překvapením byla výhra Pavla Širučka nad Japoncem Junem Mizutanim v prvním kole dvouhry.

První opravdu veliký úspěch v roce zaznamenaly české smíšené dvojice na samostatném mistrovství Evropy v mixu v rumunském Buzau. Antonín Gavlas s Renátou Štrbíkovou prošli celou soutěží bez zaváhání, ve finále porazili slovenskou dvojici Pištěj – Balážová a radovali se z mistrovského titulu. Bronz pak přidal pár Michal Obešlo – Hana Matelová, který v semifinále ztroskotal právě na slovenské dvojici.

 

Turnaj Tomáše Polanského

V Ostravě se v červenci 2013 konalo juniorské mistrovství Evropy a na něm si zajistil nesmazatelné místo v historii českého stolního tenisu Tomáš Polanský. Mladý český reprezentant, který na severu Moravy během turnaje oslavil své patnácté narozeniny, vybojoval tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Byl klíčovou postavou družstva kadetů, které ve finále porazilo Slovinsko. Společně s ním se z titulu radovali také Patrik Klos, Jiří Martinko a Vojtěch Rozínek.

Krasojízda Polanského pokračovala i v soutěžích jednotlivců. Vyhrál čtyřhru s Bělorusem Alexandrem Chaninem, skončil stříbrný s Angličankou Ho Tin Tin v mixu a zlato vydřel i ve dvouhře. V semifinále porazil svého parťáka z deblu Chanina a ve finále nedal šanci ruskému obranáři Čaplyginovi. „Na obranu umím hrát snad od dětství,“ usmíval se Polanský po vítězném zápase. „Je to super, na tohle jsme se celý rok připravovali a je vidět, že to byla dobrá příprava. Děkuji trenérům a také pořadatelům šampionátu, kteří mi pomohli dosáhnout tohoto životního úspěchu.“ Na ostravském šampionátu nebyli kadeti jediní, kdo přispěl k medailovým žním. Stříbrnou medaili ještě přidal juniorský mix Jakub Seibert – Karolína Mynářová.

V srpnu se napevno zabydlel v kalendáři ITTF turnaj Czech Open v Olomouci, který byl zařazen do druhé nejvyšší kategorie seriálu World Tour. Stal se ihned velmi oblíbeným a kvalitní hráči a hráčky z Evropy, ale třeba také z Japonska a jiných asijských zemí zvedaly jeho úroveň. Domácím stolním tenistům se jen těžko prosazovalo v této konkurenci, takže nebylo nic nečekaného, že v roce 2013 se jako jediný hráč do čtvrtfinále mužů probojoval Pavel Širuček. V soutěži do 21 let došel ještě dál a prohrál až v semifinále.

 

Další medailový zápis na ME

Ještě než se na podzim sjeli nejlepší evropští hráči a hráčky na další mistrovství Evropy do rakouského Schwechatu, zaznamenali dva vynikající výsledky mladí reprezentanti. V italském Terni na TOP 10 vybojoval Tomáš Polanský zlato v soutěži kadetů a David Reitšpies byl stříbrný v kategorii juniorů za Polákem Dyjasem.

Krásnou tečku za úspěšným rokem, bylo vystoupení českého družstva žen na ME v Rakousku. Zatímco muži prohráli v osmifinále s Řeckem a byli vyřazeni z bojů o medaile, ženy si ve svém prvním utkání poradily se silnými Španělkami. Kvarteto Vacenovská, Štrbíková, Matelová a Čechová (za svobodna Hadačová), podporované z lavičky pátou hráčkou Pěnkavovou a trenérem Cecavou, pokračovalo na vítězné vlně i ve čtvrtfinále.

Tam je čekal jejich odvěký soupeř Bělorusko se skvělými obranářkami Viktorii Pavlovičovou a Dubkovovou. Češky už v boji o medaili prohrávaly 0:2, ale pak Čechová porazila Dubkovovou a utkání nakonec její spoluhráčky otočily. „Hrát poslední zápasy je ohromně psychicky náročné. Jsem ráda, že to mám vítězně za sebou,“ oddychla si po rozhodujícím utkání s Běloruskou Privalovovou Renáta Štrbíková. „Za stavu 0:2 to s námi nevypadlo moc dobře. Ale člověk nesmí přestávat věřit. Dana to na obranu umí, zahrála skvěle a Ivet pak rozstřílela mistryni Evropy. A bylo na mně, abych to dotáhla do vítězného konce. Medaili už máme jistou, semifinále si tak můžeme užívat,“ řekla po závěrečné dvouhře ve čtvrtfinále Štrbíková.

Český tým následně prohrál v semifinále s favorizovanými Němkami, ale dokázal zopakovat medailový úspěch z šampionátu v roce 2009. Daleko od medaile nebyly ve čtyřhře žen Vacenovská s Pěnkavovou. Postoupily až do čtvrtfinále, kde už ovšem nestačily na švédsko-španělskou dvojici Ekholmová – Dvoraková. V osmifinále skončila dvojice Štrbíková – Čechová a ve dvouhře žen Iveta Vacenovská. Muži na turnaji žádný velký výsledek neudělali, v družstvech skončili na dvanácté příčce, v jednotlivcích se blýsknul Tomáš Konečný výhrou nad Chorvatem Gačinou a Prokopcov nad Švédem Kristianem Karlssonem. Do druhého kola postoupil i Širuček, když vybojoval sedmisetovou bitvu s Polákem Gorakem. To však bylo od českých mužů ve Schwechatu vše.

Zdroj: »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«, Autor: Vladimír Slobodzian a kolektiv.

Knihu může objednat na dobírku nebo pro osobní odběr na e-mailové adrese spozia@volny.cz, popřípadě telefonicky či SMS zprávou přes mobil 604 741 016. Cena 179 Kč + poštovné.