K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Z historie českého stolního tenisu – 42. díl


Poslední velikou medaili na seniorském turnaji slavily v roce 2015 ženy. Bronz z Evropských her jim slušel

V letošním roce si připomínáme pětadevadesát let stolního tenisu v českých zemích a na Slovensku. Dnes už víme, že tento rok bude navždy zapsán jako jeden z těch, v němž byl obecně sportovní život poznamenán nečekanou krizí, tomto případě pandemií nového typu koronaviru. Zrušena byla řada turnajů, nedokončila se většina klubových soutěží nejen v Evropě a v létě se ani neuskuteční olympijské hry v Tokiu.

Od konce března jste měli v našem seriálu možnost připomenout si největší úspěchy československého a následně pak českého stolního tenisu. Jak je zaznamenal v publikaci »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku« Vladimír Slobodzian.

Abychom historické zápisy českých hráčů a hráček uzavřeli a po současnost, je tady díly poslední. Turnaje a medailové úspěchy posledních pěti let, které si většina z nás velmi dobře pamatuje.

 

Bronz z Evropských her

Premiérové Evropské hry v červnu 2015 v Baku přinesly českému stolnímu tenisu bronzovou medaili. V soutěži družstev ji vybojoval trojlístek Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková, Hana Matelová. Češky se přes Rakousko a Francii probojovaly do semifinále, kde podlehly suverénnímu Německu 0:3. V souboji o bronz ale svěřenkyně trenéra Pavla Krpce porazily Ukrajinu 3:1. Byla to bohužel prozatím poslední česká medaile z velkého seniorského turnaje. Muži České republiky prohráli v osmifinále s Běloruskem po velkém boji 2:3. Z individuálních výkonů v Baku visí nejvýš účast Renáty Štrbíkové v osmifinále dvouhry žen. V něm prohrála se Slovenskou Evou Ódorovou.

Na světových a evropských šampionátech se mezi medailisty Češi neprosadili. Ruský Jekatěrinburg hostil na přelomu září a října mistrovství Evropy ve stolním tenisu. Úvod desetidenního šampionátu patřil soutěžím družstev. Oba české reprezentační kolektivy startovaly v elitní Championships divizi. Lépe dopadly ženy, které v sestavě Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková, Hana Matelová a Dana Čechová obsadily 7. místo. Družstvo mužů ve složení Dmitrij Prokopcov, Lubomír Jančařík, Tomáš Konečný, Pavel Širuček a Tomáš Polanský skončilo desáté. V soutěžích jednotlivců, se z českých reprezentantů nejvíce dařilo Luboši Jančaříkovi, který postoupil ve dvouhře mužů do osmifinále. Proti Rakušanu Gardošovi v něm měl výhodu mečbolu, jenže ji nevyužil a nakonec prohrál těsně 3:4. Poslední česká naděje na zisk medaile z ME 2015 zhasla ve čtvrtfinále čtyřhry žen. Hana Matelová s Barborou Balážovou prohrály s turecko-španělskou dvojicí Hu Melek – Shen Yanfei.

Na evropském šampionátu v Budapešti 2016 byla opět nejblíže medaili Hana Matelová. Společně s Barborou Balážovou zopakovaly ve čtyřhře žen postup do čtvrtfinále, kde svedly vyrovnanou bitvu s německým párem Shan Xiaona – Petrissa Soljaová. Bohužel prohrály 3:4 a medaile jim opět unikla.

Světový šampionát jednotlivců v německém Düsseldorfu 2017 skončil pro českou výpravu ve chvíli, kdy Dana Čechová prohrála ve třetím kole dvouhry žen s Číňankou Chen Meng. Žádný jiný z českých hráčů už totiž nebyl ve hře. Podobně jako před dvěma lety v Su-čou bylo třetí kolo pro české barvy maximum. Na ME družstev v Lucembursku téhož roku se českým ženám nepodařilo postoupit ze základní skupiny do čtvrtfinále. Po třech prohrách pak v bojích o umístění zahájily vítěznou sérii a nakonec obsadily 9. místo. Muži obsadili 21. místo.

Senzační tečka se povedla českým reprezentantům na mistrovství světa družstev v Hamstadu 2018. V boji o 13. příčku porazili po čtyřhodinové bitvě Rusko 3:2 a zajistili si účast v Championship divizi na příštím šampionátu. Ženy prohrály ve skupině o 13. – 24. příčku první souboj se Spojenými státy 2:3 a nakonec tedy obsadily 21. – 24. pozici. Doslova senzací lze pak nazvat vystoupení české reprezentantky Anety Kučerové na ME jednotlivců v Alicante. Byla poprvé v kariéře na takto velkém turnaji a postoupila z kvalifikace až do osmifinále ve dvouhře. V boji o postup mezi osm nejlepších česká reprezentantka prohrála s Ukrajinkou Margarytou Pesotskou 0:4. Zaznamenala i tak nejlepší výsledek z celé české výpravy.

Na mistrovství světa v Budapešti 2019 se celkem šest českých hráčů a hráček probojovalo do druhého kola dvouhry. Bohužel, ani jednomu se nepovedlo postoupit mezi dvaatřicet nejlepších. V deblových soutěžích dopadli Češi podobně, do druhého kola se probojoval pouze mix Tomáš Polanský, Hana Matelová, který prohrál s pozdějšími mistry světa čínským párem Xu Xin, Liu Shiwen.

Na ME družstev 2019 ve francouzském Nates se žádný zázrak nekonal. Český národní tým mužů prohrál ve druhém utkání s obhájci titulu Němci a s turnajem se rozloučil. V prvním utkání prohráli Češi s Ruskem a obsadili ve skupině poslední místo. Ženy nejprve porazily Srbsko, ovšem pak prohrály s Nizozemskem a skončily ve skupině na nepostupovém druhém místě.

Čeští stolní tenisté si atmosféru olympijského turnaje v Rio de Janeiru 2016 užili pouze jediný den. Z pavouku vypadla ve 2. kole poslední naděje Iveta Vacenovská, která podlehla Ukrajince Bilenkové 0:4 na sety. V prvním kole porazila Kolumbijku Lady Ruanovou porazila 4:0. Olympijskou premiéru nezvládl český trojlístek. Hana Matelová prohrála s Kanaďankou Zhang Mo 3:4, Lubomír Jančařík s Uzbekem Zochidem Kenjajevem 2:4 a Dmitrij Prokopcov s Nigerijcem Seguna Toriolou rovněž 2:4.

Životního úspěchu naopak dosáhl český stolní tenista vozíčkář Jiří Suchánek, když na paralympiádě v Rio de Janeiru vybojoval bronzovou medaili v kategorii 2. V zápase o třetí místo porazil Francouze Stephaneho Molliense 3:1.

 

Polanský mistrem Evropy do 21 let

Zatímco seniorská reprezentace přivezla naposledy z mistrovství Evropy medaili v roce 2013, mladí čeští reprezentanti se činili a činí dál. V roce 2017 se v ruském Soči konalo premiérové mistrovství Evropy hráčů a hráček do 21 let. Mladí čeští hráči z něho nevyšli naprázdno. Zdena Blašková společně s ruskou spoluhráčkou Jekatěrinou Gusevovou postoupily do semifinále. V něm prohrály s rumunským párem Diaconuová – Dragomanová. Ve dvouhře skončila Zdena Blašková ve čtvrtfinále. O rok později v běloruském Minsku dosáhl na největší úspěch kariéry Tomáš Polanský. Suverénně prošel turnajem ve dvouhře, ve finále porazil i přes nemalé zdravotní problémy Rumuna Cristiana Pleteu a radoval se ze zlaté medaile. Druhou pak přidal se svým spoluhráčem Němcem Dennisem Kleinem ve čtyřhře. Vypadli s Poláky Zatowkou a Badowskim, takže skončili na bronzovém stupínku. Poslední medaili z šampionátu do 21 let přivezl v roce 2020 z chorvatského Varaždinu Jiří Martinko. S moldavským spoluhráčem Andreiem Putunticou se probojovali až do finále. Prohráli v něm s rumunským párem Pletea – Sipos a obsadili skvělé druhé místo.

Na juniorských evropských šampionátech nebyla o medaile nouze. Největšími osobnostmi reprezentace byli Tomáš Polanský a Zdena Blašková. Na MEJ v Záhřebu 2016 Češi vybojovali pět medailí. Stříbrné bylo družstvo juniorů, které ve finále prohrálo s Itálií. Polanský přidal bronz v singlu a také v mixu s Angličankou Ho Tin Tin. Blašková pak byla bronzová rovněž v singlu a deblu společně se Slovinkou Katarinou Stražarovou.

O dva roky později na šampionátu v rumunské Kluži se prosadila mladší kategorie. Kadet Šimon Bělík postoupil ve dvouhře do semifinále. Tam prohrál s pozdějším vítězem Maciejem Kubikem z Polska a skončil bronzový. Stejně tak se z bronzu radoval pár Adam Štalzer – Linda Záděrová v mixu a také dvojice Linda Záděrová – Hana Arapovičová (Chorv.) ve čtyřhře.

Prozatím poslední medaili na juniorských šampionátech vybojovaly české juniorky v roce 2019 v Ostravě. Družstvo ve složení Zdena Blašková, Gabriela Štěpánová, Linda Záděrová, Klára Hrabicová a Anna Klempererová skončilo na třetím místě.

Naprosto suverénním způsobem se v Praze v roce 2016 loučil s juniorskou kategorií Tomáš Polanský. Na turnaji TOP 10 hráč druholigového německého Saarbrückenu prošel soutěží bez jediného zaváhání a s bilancí devíti vítězství a žádné porážky ovládl kategorii juniorů. Juniorka Nikita Petrovová skončila desátá, stejně jako kadet Jan Valenta. Kadetka Zdena Blašková byla šestá.

 

Konečný vítězem Bulgarian Open

Seriál světového okruhu ITTF World Tour v posledních letech naprosto ovládli Asiaté, zejména pak čínští hráči a hráčky. Pouze ve výjimečných případech na turnajích dvou nejvyšších kategorií dovolili zvednout nad hlavu pohár pro vítěze některého z Evropanů. Není tedy divu, že například účast ve čtvrtfinále či dokonce semifinále je považováno za obrovský úspěch.

Jednou z mála příležitostí, kdy turnaj nebyl doslova nabitý největšími hvězdami, a tedy byla šance na veliký úspěch, bylo Bulgarian Open v roce 2016. Těsně po olympijském turnaji v Riu řada hráčů odpočívala, čehož beze zbytku využil Tomáš Konečný. Kráčel postupně soutěží bez zaváhání, v semifinále porazil levorukého Japonce Yuta Kizukuriho a ve finále bez ztráty setu Francouze Quentina Robinota. Stal se prvním českým hráčem, který vyhrál dvouhru na turnaji World Tour.

Nečekaného úspěchu dosáhly na turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Platinum v katarském Dauhá česká reprezentantka Hana Matelová a Slovenka Barbora Balážová. Společně dokázaly ve velmi silné konkurenci vyhrát tři zápasy ve čtyřhře za sebou a skončily až v semifinále. Tam podlehly Korejkám Jeon Jihee, Yang Haeun. Napevno se tak zařadily mezi nejlepší deblové páry světa, startovaly dvakrát na závěrečném turnaji Grand Finals a několikrát v seriálu zopakovaly úspěch z Kataru. V jednotlivcích lze považovat za největší úspěch postup Pavla Širučka do osmifinále turnaje kategorie Platinum Qatar Open v roce 2019.

Hana Matelová se hned dvakrát za sebou nominovala na prestižní turnaj TOP 16. Ve švýcarském Montreux prohrála v roce 2019 v prvním kole s Rumunkou Bernadette Szöcsovou, o rok později pak s německou obranářkou Han Ying.

 

Suverénní Hodonín

Za domácími stoly na republikových šampionátech se zejména v ženské kategorie toho moc neměnilo. Od roku 2015 až po letošní mistrovství republiky v Plzni vládne domácí scéně Hana Matelová. S jedinou výjimkou, v roce 2016 v Jablonci nad Nisou se z titulu radovala Dana Čechová. V mužské dvouhře je to mnohem pestřejší. Po zlatu v roce 2015 si Pavel Širuček na další musel dva roky počkat. Nejprve ho z trůnu sesadil Tomáš Konečný a trochu překvapivým vítězem v roce 2017 byl Antonín Gavlas. Pak se Širuček na dva roky opět těšil z titulu mistra republiky, až ho letos v Plzni v dramatickém finále porazil Tomáš Polanský.

Boje o mistrovské tituly v soutěžích družstev se staly v ženské kategorii záležitostí dvou velkých rivalů z Hodonína a Břeclavi. Od roku 2015 je to však stále stejné, ať se hráčky Břeclavi snažily sebevíc, pokaždé skončily se stříbrnými medailemi. Vloni byla u třináctého hodonínského titulu také Iveta Vacenovská, která se po úspěšném angažmá v rakouském Linci vrátila do mateřského klubu. Společně s Natalií Partykovou, Číňankou Guo Riuchen a dalšími spoluhráčkami z týmu pak poprvé v historii postoupily do čtvrtfinále Ligy mistryň. V něm dost nešťastně prohrály s TTC Berlín Eastside. Podobný úspěch zaznamenaly hráčky Hodonína i v letošní nedokončené sezoně, kdy ve čtvrtfinále Ligy mistryň prohrály s polským KTS Enea Siarka Tarnobrzeg.

V soutěži mužů se po zisku zlatého hattricku v roce 2016 přestěhoval STENmarketing z Havlíčkova Brodu do Ostravy. Tam už pod názvem TTC Ostrava 2016 Korbelův tým dvakrát za sebou dosáhl na zlato, než ho v minulé sezoně ve finále play off porazilo pražské El Niňo.