Nejúspěšnější hráčkou české výpravy byla Hana Matelová.
Pět ze šesti hracích dnů byla na evropské šampionátu v Budapešti vidět na výsledkové tabuli česká vlajka. Z toho je patrné, že se čeští reprezentanti sice neprobojovali do nedělních závěrečných bojů o medaile, žádný propadák to však rozhodně nebyl. Ve srovnání s loňským mistrovství v Jekatěrinburgu jednoznačně ne, na druhou stranu musí čeští fanoušci dál čekat na podobný úspěch, který v individuálních soutěžích zaznamenal bronzem v singlu Petr Korbel v Brémách v roce 2000.
Před rokem se v hlavní soutěži představilo pět mužů a čtyři ženy, z kvalifikace postoupili všichni. Letos to byli jen tři muži a tři ženy (nutno však dodat, že v obou kategoriích bylo v Budapešti o jednoho méně, než v Jekatěrinburgu) a z kvalifikace nepostoupil Tomáš Polanský, který neměl štěstí při losování lucky looserů. V deblových disciplínách se opět pár Hana Matelová se Slovenkou Barborou Balážovou probojoval do čtvrtfinále, tentokrát však měl k medaili mnohem blíž, než vloni. Vedl už 3:1 na sety a od postupu ho dělily pouhé tři míčky.
Reprezentační trenéři Jindřich Panský s Pavlem Krpcem se shodli, že žádnou díru do evropské špičky jejich svěřenci neudělali, ovšem měli hned v několika případech hodně blízko k vyřazení žebříčkově lepších soupeřů. „Absolutorium mezi muži zaslouží Dima Prokopcov, který se na začátku turnaje potýkal s vlastními problémy. Nedařila se mu jeho hra, ale vybojoval klíčový duel se Španělem Marcem Duranem. V hlavní soutěži precizní hrou nedal šanci kvalitnímu obranáři Wang Yangovi a prohrál až s Dánem Jonathanem Grothem,“ chválil nejúspěšnějšího českého hráče na šampionátu Jindřich Panský.
V kvalifikaci se trápilo víc hráčů, snad jen s výjimkou Luboše Jančaříka, který ve vynikajícím zápase porazil ruského reprezentanta Sadiho Ismajlova. „Ukázal, že leváci už nejsou jeho noční můrou, protože i souboj s Portugalcem Joao Geraldem v prvním kole byl hodně vydařený. Škoda, že nedotáhl do konce čtvrtý set, ve kterém měl dva setboly. Věřím, že za stavu 2:2 by byl krůček od vítězství, protože v té fázi zápasu byl lepší. Nakonec prohrál v sedmém setu, ale nemůžeme mu nic vyčítat. Naopak Tomáš Konečný byl nasazený do hlavní soutěže a neměl úplně nejtěžšího soupeře. Myslím, že s Bělorusem Khaninem měl vyhrát. Možná doplatil na tlak, který vyplýval z určité povinnosti ho porazit. Měl hodně smůly, dostal neskutečně hodně prasátek, ale i s tím by se měl zkušený hráč vyrovnat.“
Samostatnou kapitolou je výkon a pak výsledek Tomáše Polanského, který vloni postoupil až do druhého kola hlavní soutěže. Letos skončil už v kvalifikaci. „Ani Polanskému se nedá nic vytknout. Prohrál s Rusem Pajkovem, ale měl šanci postoupit. Bohužel, v jeho případě zapracovala vyšší moc, kdy nebyl mezi vylosovanými lucky loosery a v hlavní soutěži už nenastoupil. Já osobně ovšem tvrdím, že losovat by se na mistrovství Evropy nemělo. Určitě se dal vymyslet jiný způsob, kdy by si hráči postup do hlavní soutěže vybojovali výhradně za stoly. Ale s tím teď nic neuděláme. Celkově vzato, prohráli jsme párkrát blbě, po boji. Je vidět, že kluci mají za sebou kus práce. Celkově ale žádnou velkou díru do evropské špičky neudělali. Bohužel ani v deblových soutěžích, od kterých jsme si hodně slibovali. Tady je vidět, že bez dobré přípravy a sehranosti jednotlivých dvojic nemůžeme v Evropě uspět. Budeme se muset nad tím zamyslet a pokusit se najít v nabitém kalendáři nějaký prostor k tomu, aby se vybrané dvojice na podobné akce lépe připravily,“ dodal trenér mužské reprezentace.
Jeho kolega od ženského týmu Pavel Krpec mohl vyloženě pochválit rovněž pouze jednu hráčku. Hana Matelová postoupila do druhého kola dvouhry, kde prohrála po boji s pozdější vicemistryní Evropy Portugalkou Yu Fu. A ve čtyřhře se slovenskou spoluhráčkou Barborou Balážovou bojovaly ve čtvrtfinále o medaili. „Čtyřhra byla opravdu super, holky porazily Ginu Potaovou s Matildou Ekholmovou, což je určitě obrovský úspěch. Je obrovská škoda, že se jim nepodařilo dotáhnout do konce skvěle rozehraný zápas s německým párem Shan Xiaona, Petrissa Soljaová,“ řekl na adresu české reprezentantky.
U zbylých dvou už tolik důvodů ke spokojenosti neměl. „Co si budeme říkat, žádné zázraky to nebyly. Spíš bych řekl, že Renáta Štrbíková se Španělkou Sarou Ramirezovou měla vyhrát. Nevyužila mečbol a postup do druhého kola byl určitě reálný. Dana Čechová postoupila bez problémů z kvalifikace a proti Kristin Silbereisenové neměla šanci. To byl velmi těžký los. Nejvíc mě tedy mrzí Bleška, která byla v zápase s Ramirezovou favoritkou.“
Mixy, to je samostatná kapitola. Renáta Štrbíková s Tomášem Polanským v předkole vedli 9:5 v pátém setu a prohráli. „Zlepšovali se každým setem a kdo ví, jak by si vedli v případě postupu dál. V dalším průběhu turnaje bylo vidět, že Liam Pitchford s Ho Tin Tin byli možná nejsilnější soupeř v předkole. Dostali se až mezi osm nejlepších. Naše dvojice je přitom měla na lopatě,“ dodal Pavel Krpec. Druhý český pár ve smíšené čtyřhře Tomáš Konečný, Hana Matelová postoupil do druhého kola hlavní soutěže bez boje, tam ale nestačil na obranáře Panagiotise Gionise z Řecka a jeho ruskou spoluhráčku Tetyanu Bilenkovou z Ukrajiny.
Šampionát v Budapešti nabídl bezesporu zajímavou podívanou. Řada překvapení ve dvouhře mužů i žen byla jasným důkazem toho, jak vyrovnaná absolutní špička v současnosti je. Tituly vybojovali premiérově Francouz Emmanuel Lebesson a Hu Melek z Turecka. Stejně tak poražení finalisté Simon Gauzy z Francie a Portugalka Yu Fu boj o zlato zažili poprvé. Už z tohoto pohledu je velká škoda, že se na sérii nečekaných výsledků nepodíleli také čeští reprezentanti a reprezentantky. A že k tomu měli v několika případech hodně blízko, to moc dobře víme.