K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Zázračné japonské děti ovládly Czech Open


Tomokazu Harimoto v Olomouci potvrdil, že i přes mladý věk patří do nejužší světové špičky. Přitom musí plnit školní povinnosti a trénuje až večer po výuce

Ve stolním tenise na věku nezáleží. Zatímco Bělorus Samsonov sbírá turnajové vavříny v 41 letech, japonští reprezentanti předvádějí opačný extrém. Singlové tituly z letošního Czech Open si odvezli čtrnáctiletý Tomokazu Harimoto a šestnáctiletá Mima Itoová. Jak je to možné? Jak mohou porazit o mnoho let starší a zkušenější hráče, když ti už naplno trénovali v době, kdy tyto zázračné děti ještě ani nebyly na světě?

Když fanoušek poprvé uvidí v akci Tomokaza Harimota, musí si pomyslet, že mladého Japonce snad posedl nějaký démon. Za stolem předvádí neuvěřitelný postřeh, málokdy prohraje dlouhou výměnu a s přehledem poráží klidně i o 20 let starší a mnohem zkušenější soupeře. Po každém vyhraném míčku zařve jako lev, zakloní trup dozadu a přidá zatnuté pěsti. „Čím více během zápasu křičím a povzbuzuji se, tím lépe pak hraji,“ prozrazuje Harimoto. A příležitostí hlasitě oslavit zisk bodu má čtrnáctiletá hvězda v poslední době více než dost.

V Olomouci nenašel přemožitele. Zvládl sedmisetové bitvy s Gerassimenkem z Kazachstánu, Švédem Karlssonem i Brazilcem Calderanem. V koncovce vypjatých zápasů ukázal obdivuhodnou psychickou odolnost a za každou cenu se tlačil do útoku.

Před finálovým zápasem s legendárním Němcem Timo Bollem mu věřil málokdo. Nicméně Harimoto se nezalekl ani tak zvučného soupeře, jakým je bývalá světová jednička a mnohonásobný mistr Evropy. Výhrou 4:2 šokoval svět stolního tenisu a stal se nejmladším vítězem turnaje ITTF World Tour.

Rozšířil tak svou sbírku přívlastků nejmladší. Loni v prosinci se stal nejmladším mistrem světa ve dvouhře juniorů, o půl roku později pak nejmladším čtvrtfinalistou mistrovství světa dvouhry mužů. Jak dlouho mu bude trvat, než pronikne mezi desítku nejlepších hráčů světa? Může to být právě on, kdo ukončí nadvládu Číny ve stolním tenise?

Pokud se bude zlepšovat stejným tempem jako doposud, dočkáme se toho brzy. Harimoto přitom trénuje tři až čtyři hodiny denně a musí stolní tenis skloubit se studiem střední školy. „Ale o víkendu trénuji klidně i pět hodin za den,“ svěřuje se. Dále dodává, že ve volném čase rád sleduje filmy a hraje hry na mobilu. Na první pohled se tedy neliší od svých vrstevníků. Až na to, že je to pravděpodobně největším talentem současného stolního tenisu.

Není náhoda, že takový hráč přišel právě z Japonska. Harimoto je sice původem Číňan, ale od mala žije a trénuje v zemi vycházejícího slunce. Právě ta se v posledních letech proslavila extrémně mladými, ale přesto extrémně úspěšnými reprezentanty. Miu Hiranová a Mima Itoová vyhrály rovněž ve 14 letech čtyřhru na Grand Finals 2014 a prvně jmenovaná hráčka dokonce loni ovládla světový pohár žen ve dvouhře.

Šestnáctileté Itoové se dařilo i v Olomouci. Ve finále dvouhry žen  oplatila týden starou finálovou porážku z Bulgaria Open krajance Ishikawové a stejně jako Harimoto získala premiérový titul na turnaji série ITTF World Tour. Japonci tedy vysílají jasný signál, že nechtějí hrát na druhé housle. Nechme se překvapit, čím odpoví Číňané.