K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Zbyněk Špaček: Nejvíce mě mrzí nezájem diváků


Letošní sezóna je v plném proudu. A čeští stolní tenisté se v ní zatím činí. Za poslední období, od června do října, vybojovali medaile hned na třech různých šampionátech. Navíc mladí reprezentanti České republiky Tomáš Polanský s Davidem Reitšpiesem dosáhli skvělého úspěchu na turnaji nejlepších Evropanů TOP 10 v italském Terni. O tom všem, ale i problémech, které český stolní tenis v současnosti trápí, je rozhovor s předsedou České asociace stolního tenisu (ČAST) Zbyňkem Špačkem.

  • Máme za sebou výraznou část letošního roku. Zejména posledních pět měsíců bylo bohatých na významné mezinárodní akce, z nichž dvě se dokonce uskutečnily na území České republiky. Jak hodnotíte uplynulé období, bylo úspěšné pro český stolní tenis?

“Za poslední půlrok se český stolní tenis hodně pozvedl. Proběhlo hned několik akcí, na kterých Česká republika dosáhla významných sportovních úspěchů. Začalo to v červnu na mistrovství Evropy v mixu, kde jsme získali zlatou a bronzovou medaili, což byl obrovský úspěch. Pokračovalo to velice úspěšných kadetským a juniorským mistrovstvím Evropy v Ostravě, které se nám vydařilo jak po sportovní, tak po společenské i organizační stránce. Tří zlaté a dvě stříbrné medaile, to je bilance v posledních letech nebývalá. V srpnu jsme v Olomouci pořádali turnaj světové série World Tour – Czech Open. Zde sice naše reprezentace žádných výraznějších výsledků nedosáhla, ale byl to pro nás velice přínosný podnik ze společensko-organizačního hlediska. Krátce před ME ve Schwechatu proběhl v italském Terni turnaj nejlepších mladých stolních tenistů Evropy. Naši mladí reprezentanti tam patřili k nejlepším. Junior David Reitšpies skončil v silné konkurenci druhý, když dlouho sahal po vítězství v turnaji. Kadet Tomáš Polanský dokonce celou soutěž vyhrál. Po dlouhá léta jsme neměli tak úspěšné mladé hráče v evropském TOP 10. Vrcholem pak bylo mistrovství Evropy dospělých ve Schwechatu, kde se ve výborném světle představilo naše družstvo žen, Získalo bronzové medaile, což je v nabité evropské konkurenci obrovský úspěch. A nechybělo mnoho a mohli jsme přivézt ještě jeden cenný kov. Dvojice Iveta Vacenovská – Kateřina Pěnkavová byla ve čtyřhře žen několik míčků od postupu do semifinále. Z tohoto pohledu lze říci, že poslední období bylo pro český stolní tenis opravdu velice úspěšné a já jen doufám, že na to navážeme na dalších významných akcích.“

  • Ve Schwechatu však nešlo jen o cenné kovy, “bojovalo“ se též na diplomatické frontě. Na Kongresu ETTU se volilo nové vedení evropského stolního tenisu.

“Na Kongresu Evropské unie stolního tenisu se výrazně obměnilo složení Executive boardu. Nás může potěšit, že Nikolas Endal zůstal základním kamenem nového vedení ETTU. Nikolas je jedním z místopředsedů nového šéfa ETTU Rollanda Kramera, který má blízko k předsedovi ITTF Adhamu Shararovi. To by mělo Evropské unii stolního tenisu přinést jednu velkou výhodu, že se zlepší a stabilizuje její finanční situace, která v poslední době nebyla vůbec dobrá. Další podstatnou a pro český stolní tenis důležitou novinkou je zavedení Komise hráčů při ETTU. I tam máme svého zástupce. A nejen to, Petr Korbel byl dokonce jednomyslně zvolen předsedou této nově utvořené hráčské komise. Takže i z tohoto pohledu bylo pro nás letošní ME ve Schwechatu úspěšné.“

  • Každý sport a stolní tenis jistě není výjimkou, zápolí v této těžké době s ekonomikou. V jaké “kondici“ je český stolní tenis po ekonomické stránce?

“Situace je v celku příznivá, nemáme s financemi vážnější problémy. Naučili jsme se šetřit, naučili jsme se žít s málem. Jen mě mrzí, že peníze od státu dostáváme hodně chaotickým způsobem. A to je v době, kdy sport u nás je ze šedesáti až sedmdesáti procent závislý na dotacích od státu, hodně nepříjemná situace. Bohužel to u nás není zdaleka tak transparentní jako ve vyspělých evropských státech. Chybí tomu koncepce, financování na delší období. Osobně bych uvítal například čtyřletý olympijský cyklus, abychom mohli některé projekty lépe naplánovat. V současné době kolikrát ani nevíme, kde peníze přijdou a v jakém objemu. Ale jak jsem již říkal, museli jsme se s tím naučit žít. A myslím si, že se nám to i v rámci našich možností celkem daří.“

  • Objem financí od státu je částečně závislý na členské základně jednotlivých sportovních odvětví. Jak je na tom stolní tenis?

“Pravdou je, že naše členská základna neroste, ale ani se nezmenšuje. Každý dobře víme, že v současné době mají mladí spoustu možností jak trávit volný čas. Stolním tenisu konkurují nejen počítačové hry, ale i nové sporty jako florbal a další. Snažíme se situaci nějak řešit, hledáme možnosti, jak mladé ke stolnímu tenisu přilákat. Kromě toho, že podporujeme Střediska vrcholového sportu, Sportovní centra mládeže i mládež v krajích, jsme vyhlásili projekt na výchovu mládeže v malých klubech. Musíme jen domyslet, jak donutit kluby a krajské svazy zaregistrovat co nejvíce dětí a mládeže. Je to administrativní záležitost, ale díky tomu pak dostaneme z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na tyto děti více peněz.“ 

  • Je něco, co vás v uplynulém půlročním období vysloveně zklamalo?

“Mrzí mě malý divácký zájem o stolní tenis v České republice. Každou chvilku se u nás uskuteční nějaká zajímavá mezinárodní akce, na které startují stolní tenisté světové či evropské extratřídy. Ať vezmu jako příklad MEJ v Ostravě, Czech Open v Olomouci nebo teď skupinu Poháru ETTU v Praze, jejich návštěvnost byla, bohužel, velice slabá. Asi je to i tím, že u nás máme poměrně hodně akcí, zejména pro mládež, která pak ani nemá pro samé bodovací a jiné turnaje čas navštívit vrcholené soutěže. Já myslím, že je to škoda, protože tam by se ti mladí hodně naučili.“

  • Není to tak trochu spojené i se slabou propagací stolního tenisu na veřejnosti a následně i v médiích?

“Ani ne. Musíme si uvědomit, že stolní tenis není mediálně tak atraktivní jako fotbal, hokej či jiné sporty. Přesto si myslím, že jsme v poslední době udělali v této oblasti hodně práce. Angažovali jsme na svaz nového mediálního pracovníka. První pokroky v této oblasti jsou znát. Česká televize opět vysílá pravidelně zápasy z Extraligy mužů, získali jsme ke spolupráci Český rozhlas, celostátní tištěná média i internetové servery. Situace se začíná zlepšovat. Důkazem toho bylo letošní mistrovství Evropy ve Schwechatu. Ale je to běh na dlouhou trať, není to otázka několika týdnů.“

  • Do konce letošního roku zbývají poslední dva měsíce. Co čeká českou reprezentaci?

Teď začátkem listopadu pojede početná reprezentační výprava na dva evropské turnaje seriálu Wold Tour do Polska a do Německa. Na klubové scéně se dva české týmy představí ve 3. kole Poháru ETTU. V soutěži mužů to je El Niňo Praha, v soutěži žen SKST Mart Hodonín. A nejvýznamnější akcí závěru letošního roku je juniorské mistrovství světa, které se tradičně koná začátkem prosince. Letos se uskuteční v Maroku. Já stále ještě očekávám, že Česká republika tam bude mít početnější zastoupení. Máme tam svoje želízka v ohni, jako například Davida Reitšpiese nebo Kristýnu Štefcovou. Na domácí scéně bude vrcholem této části sezóny finálový turnaj Českého poháru, který se bude opět hrát ve Valticích.“