Českou asociaci stolního tenisu potkala na přelomu letošního roku nemilá událost. Jedná se o nechtěný doping Stanislava Kučery, juniorského reprezentanta ČR.
Co se přihodilo? Stanislav Kučera má od tří let astmatické potíže, je v péči alergologické poradny ve Slaném. To, že užívá na astma bronchiále léky se všeobecně vědělo, ale nastalo několik okolností, které vyústily až k nalezení zakázaných látek v jeho těle v rámci antidopingové kontroly dne 22. 11. 2013 při extraligovém utkání v Praze na Kotlářce.
- V příslušný den, i těsně před ním, byl S. Kučera silně nachlazen, a tím u něho došlo ke zvýšenému výskytu dýchacích astmatických potíží. Vzhledem k této situaci, aplikoval svoje léky na astma ve zvýšené míře.
- Po dohodě s trenérem ve zmíněném utkání nenastoupil, byl uveden pouze jako náhradník. Přesto byl vybrán na antidopingovou kontrolu.
- Jeho lékařka v alergologické poradně mu předepsala jiné léky na problémy s astmatem, aniž by si ona či hráč uvědomili, že právě tyto léky obsahují látky, které jsou na seznamu zakázaných.
- Ani sportovní lékařka, která S. Kučeru každoročně vyšetřuje v rámci sportovní prohlídky, přehlédla tyto léky, které jí hráč předložil k posouzení ve své dokumentaci.
Stala se tedy velká chyba, ale koho vinit: patnáctiletého hráče, rodiče, lékařky či trenéra, a můžeme pokračovat dál, vedení svazu? Pochybení nastalo a my se z toho musíme poučit. Ze zprávy disciplinární komise svazu (která je přílohou tohoto článku) vyplývá, že hráč nevzal léky s úmyslem zvýšit svojí sportovní výkonnost. Toto konstatoval i RNDr. Chlumský, předseda antidopingového výboru ČOV. Proto S. Kučera dostal pouze mírný trest, jednoměsíční zákaz činnosti.
Co z toho vyplývá? Výkonný výbor, komise vrcholového sportu i komise mládeže, a rovněž trenéři se musí ještě více zaobírat prevencí, vysvětlováním a kontrolou v oblasti dopingu (př. každoroční změny v seznamu zakázaných látek), zejména u mladých hráčů a hráček. Neboť zejména tito mladí hráči a hráčky netuší, jaké problémy by mohli v jejich sportovním životě nastat. Hovoříme zejména o těch, kteří mají dlouhodobé problémy (většinou již od narození), a bez léků se jejich sportovní činnost neobejde.
Zbyněk Špaček, předseda Asociace