K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Zbyněk Špaček věří, že se extraliga v lednu rozběhne


Vedení asociace s Národní sportovní agenturou intenzivně jedná

Od začátku října, kdy byl v České republice vyhlášen nouzový stav, byly přerušeny všechny ligové soutěže v rámci České asociace stolního tenisu. Hrát se nebudou minimálně do konce roku 2020, vedení asociace však stále pracuje na tom, aby přinejmenším Extraliga mužů a Extraliga žen mohly začít už v lednu.

Předseda ČAST Zbyněk Špaček věří, že se to podaří. V rozhovoru přiblížil další důležité oblasti, které společně s dalšími členy Výkonného výboru v posledních týdnech řešili.

Můžete shrnout současný stav jednání s Národní sportovní agenturou?

Národní sportovní agentura v listopadu přesvědčila ministra zdravotnictví, aby bylo možné znovu rozjet profesionální soutěže napříč sporty. Od té doby jsem měl spoustu telefonátů s dotazem, proč se nerozběhly také nejvyšší soutěže ve stolním tenisu. Jako tomu bylo a je u florbalistů, volejbalistek, házenkářek a dalších odvětví. My jsme ihned připravili dokument, v němž jsme popsali, jakou formou jsme schopni zajistit všechny podmínky, které tato výjimka předepisuje. Poslali jsme ho na Národní sportovní agenturu, ovšem museli jsme garantovat, že hráči a hráčky v klubech jsou opravdu profesionálové. Já osobně tohle garantovat nemohu, proto jsme vyzvali kluby, zda mohou tuto podmínku garantovat samy. Stalo se to, že v soutěži mužů pouze dva týmy, v soutěži žen dokonce jen jeden souhlasily s tím, aby se restart soutěží v rámci výjimky uskutečnil. Ostatní se buďto nevyjádřily vůbec nebo chtěly počkat. My jsme jako asociace byli dokonce ochotni financovat povinné testování pro všechny účastníky, ale ni to nepomohlo. To byl hlavní důvod toho, že jsme restart sezony odložili až na leden.

Z toho důvodu ředitel soutěží připravil nový termínový kalendář?

Přesně tak. Naší snahou a přáním je sezonu dohrát, ovšem samozřejmě pouze za předpokladu, že nebude ohroženo zdraví sportovců a ostatních funkcionářů. Je tady stále ten velký otazník, jakou formou předložíme Národní sportovní agentuře potvrzení o tom, že jde o profesionální soutěže. Kluby obdržely formulář, v němž musí potvrdit, že hráči a hráčky jsou profesionály a že mohou tedy požádat o výjimku. Je pochopitelně otázkou, kdo je profesionálním sportovcem. Přesná definice není nikde uvedena, obecně platí, že profesionální sportovec je ten, který má hlavní příjem ze sportovní činnosti. Pokud tohle kluby potvrdí, pak můžeme jako asociace opět vstoupit do jednání s NSA a požádat o výjimku. Ale znovu opakuji, ta zodpovědnost je na jednotlivých klubech.

Hovoříme zatím o dvou nejvyšší extraligových soutěžích. Amatérské soutěže od 1. ligy směrem dolů mají stále smůlu?

Tam je situace mnohem problematičtější, protože v současné době amatérští sportovci hrát jednoduše nemohou. Stále se pracuje na úpravě pravidel pro tuto skupinu a vstoupily do jednání i Český olympijský výbor či Česká unie sportu. Obrovským problémem se ukazuje příprava a fungování mládeže. Teď se například bavím o reprezentantech v kategoriích žactva a dorostu. Delší přestávky jsou v jejich případě naprosto fatální. Je řada zemí v Evropě, kde se na tuto skupinu sportovců restrikce nevztahují v takto obrovské míře.

Otázky kolem restartu sezony však nejsou jediným problémem, který vedení asociace řešilo. Co dalšího pandemie způsobila?

Ve vedení asociace jsme museli rychle zareagovat na čerpání rozpočtu. V letošním roce se neuskutečnila řada akcí, na které jsme měli plánovaný rozpočet. My jsme se rozhodli využít v maximální možné míře prostředky, které jsme měli. K 30. listopadu je vždy možnost přepracovat rozpočet tak, abychom mohli zdroje od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy proúčtovat. Byl to velký boj, předělávali jsme projekty a po několikadenní diskuzi se zástupci ministerstva se nám to podařilo. Rozpočet je přepracovaný a schválený, což je z našeho pohledu obrovská výhra. Museli jsme vrátit pouze peníze určené na mistrovství světa, mistrovství Evropy a olympijské hry. To je logické, protože tyto akce se neuskutečnily. Ušetřené prostředky jsme použili na předzásobení materiálem, tedy stoly, míčky, vybavení pro rozhodčí a podobně.

Máte představu, jak bude vypadat financování v příštím roce?

V tuto chvíli asi nikdo nedokáže s jistotou říct, kolik prostředků ve finále bude. Jedna věc je ale jistá, Národní sportovní agentura vydala jeden dotační program, který sloučí dohromady tři stěžejní. Konkrétně REPRE, TALENT a PODPORA SPORTOVNÍCH SVAZŮ. Tato nová výzva byla zaslána v tomto týdnu, zdá se, že objem prostředků by měl být přibližně stejný, ovšem je potřeba počítat s tím, že peníze budou zasílány později, než tomu bylo v letošním roce. Proto je velice dobře, že máme ušetřené prostředky na to, abychom mohli začátek roku zvládnout.