K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Zdeněk Šváb chce i nadále pomáhat českému stolnímu tenisu

Zdeněk Šváb chce i nadále pomáhat českému stolnímu tenisu

Blíží se konec čtyřletého funkčního období výkonného výboru pod předsedou Zdeňkem Švábem, který přijal pozvání k bilanční diskusi o minulých čtyřech letech. Přestože se rozhodl nekandidovat znovu na předsednický post, chtěl by i nadále českému stolnímu tenisu pomáhat.

Zdeňku, když se ohlédneš zpět, co tě nejvíce za poslední roky zklamalo?
V podstatě jediná i když důležitá věc. Po volbách v roce 2000 jsem vyzval každého, kdo může nějakým způsobem pomoci – a to ne Výkonnému výboru, ale stolnímu tenisu, aby se angažoval. V některých případech jsem měl však pocit, že se razí heslo „čím hůř,tím lépe“, že ti co měli předpoklady pomoci, se stavějí do role opozice.

Když porovnáš volební program se skutečností, v jaké oblasti se ho nedařilo plnit?
Problémy jsou v oblasti sponzoringu. Slibně se vyvíjející spolupráce s IPB pojišťovnou byla ukončena její likvidací, některé rozjednané spolupráce se nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. K tomu ještě více jak milionový dluh za PRO TOUR 1999. Tím se nemohly plně rozvinout všechny programy, včetně mediální propagace.

Co chybí k tomu, aby se stolní tenis více prosadil do médií? Co se na tomto poli za poslední čtyři roky udělalo?
Abychom se opravdu prosadili v médiích je zřejmě nutný bombastický úspěch, nebo skandál hodný bulvárního tisku. I přes nepříznivou situaci jsme podnikli některé kroky vedoucí k větší medializaci, a to:

  • pravidelné tiskové konference před vrcholovými akcemi
  • každým rokem pořádaný Galavečer s vyhlašováním anket
  • stránka na teletextu TV Nova,která je stále aktualizována
  • jednání s deníkem Sport skončilo neúspěchem – pravidelný ligový servis mohl být pouze jako placená inzerce – cca 25.000,-Kč za jedno zveřejnění
  • televizním stanicím jsme však vydáni na milost – Nova a Prima vůbec nemají zájem, jsme vděční ČT za přenosy Evropské ligy a Mistrovství ČR, z plánovaného vánočního turnaje letos rozhodnutím ČT na poslední chvíli sešlo. Třikrát jsme si zaplatili přenosy na stanici Galaxie.

    S čím jsi naopak spokojený?
    Těch položek spokojenosti, i když jsem si vědom jejich relativity, je více. Přes vynikající výsledky reprezentace dospělých i mládeže, vznik a působení SCM, přechod na nové územní rozdělení, práce členů VV i komisí, získání pořadatelství MEJ 2005, pravidelné pořádání MMJ, až k dobré spolupráci s MŠMT, ČSTV, ČOV i sponzorskými subjekty.

    V jaké fázi je příprava na pořadatelství MEJ 2005?
    V současné době je před podpisem smlouva o organizačním zajištění MEJ s firmou SAREZA Ostrava a TJ NH Ostrava. Probíhá výběr partnera pro materiálové zajištění MEJ. Jsem přesvědčen, že to bude úspěšný podnik po všech stránkách.

    V Hluku se koná v půlce března již 3.ročník Mezinárodního mistrovství ČR juniorů. Jak hodnotíš tuto aktivitu?
    Turnaj se již zavedl, o čemž svědčí přihlášky na letošní rok. Turnaj získává prestiž a to i díky velmi dobrým výsledkům české reprezentace a výborné organizaci. Také po ekonomické strance se stává MMJ soběstačné.

    Před čtyřmi lety se hodně mluvilo o uspořádání ME. Na čem kandidatura zkrachovala a je šance na takto rozsáhlou akci v blízké budoucnosti?
    Kandudatura zkrachovala jednoznačně na financích. Tak jak je nastaveno financování ME ze strany ETTU, není v našich silách ME uspořádat. Větší možnost vidím v pořádání TOP 12, popř. turnaje PRO-TOUR.

    Když bys měl hodnotit práci komisí, které bys vyzdvihl?
    Je velmi těžké povýšit práci některé z komisí a tak raději se pokusím krátce zhodnotit každou zvlášť.
    KVS – velké penzum odvedené práce, každodenní činnost, velmi dobré výsledky.
    KR – zkvalitnění úrovně rozhodčích (i když stále jsou rezervy), noví mladí mezinárodní rozhodčí, nominace ing.Jiráska do KR ETTU.
    KM – snad největší objem předávaných výsledků, které se pravidelně dostávaly k široké veřejnosti. Je jen třeba smeknout před tím, jaké penzum kvalitní práce ing.Petříček odvedl.
    TMK – bezproblémové zajištění trenérského vzdělávání,včetně licence A, zveřejňování metodických materiálů.
    STK – zřízením funkce ředitele soutěží se zkvalitnila rychlost i přístupnost (mail, teletext) k aktuálním výsledkům. Vyřizování přestupů i protestů proběhlo bez větších potíží.
    KSO – se stěžejním úkolem (novým územním rozdělením) se komise vypořádala na vysoké úrovni, komunikace s kraji probíhala bez potíží. Pravidelně probíhaly porady s předsedy a sekretáři oblastí, později krajů.
    Ve zkratce se mi určitě nepodařilo vyjmenovat všechny činnosti komisí, jejich práce byla nesmírně náročná a zodpovědná.

    Jak hodnotíš výsledky reprezentantů?
    Jednou větou: perfektní muži, vynikající mládežníci, ženy se potýkají s generační výměnou. I touto cestou bych chtěl poděkovat všem,kteří se na výsledcích podílejí – hráčům,trenérům, rodičům. Velký dík patří klubům, které dokázaly nejlepším hráčům vytvořit dobré tréninkové podmínky, včetně startů na mezinárodních turnajích.

    Proč je takový rozdíl mezi výsledky družstva mužů a postavení jednotlivců na světovém žebříčku?
    Nejsem si jist, zda je to tím, že nestartujeme na těch PRO TOUR turnajích, kde lze poměrně jednoduše získávat body. Spíše se domnívám, že soutěže družstev mají svoje specifika a nám vyhovují. Projevuje se i dobrá práce trenérů v oblasti taktiky i psychologie. Naši hráči potom dokážou porážet hráče, kteří jsou žebříčkově daleko před nimi.

    Kdo myslíš má z mladých hráčů šanci prosadit se i v dospělé kategorii?
    Myslím, že kompletní juniorské týmy, které startovaly na MSJ mají všechny předpoklady nahradit současnou reprezentaci. Ale je to cesta dlouhá a trnitá.

    Velkým problémem českých hráčů je přechod do dospělé kategorie. Vidíš nějaké cesty ke zlepšení tohoto stavu?
    Zde je třeba rozdělit pohled na muže a ženy. Úspěšné ženy se musí prosazovat již v juniorských kategoriích, u mužů je spousta příkladů o opaku (u nás Cecava, Bindač). Proto si myslím,že přechod juniorek do žen je nastaven dobře. U juniorů je přechod do kategorie mužů mnohem citlivější – nedosahují výkonnosti dospělé reprezentace a při tom by měli absolvovat hodně společných utkání, včetně mezinárodních startů. Určitým řešením jsou soutěže „21“. Často je to také o finančních možnostech zajištění této přípravy.

    Jak hodnotíš činnost SCM, v jaké formě by se měla zachovat?
    Zřízení SCM bylo velkou pomocí pro výkonnostní růst mládeže a to i přes organizační změny, kterými systém SCM prochází a procházet bude. Více jak 50 talentovaných mladých hráčů má možnost kvalitního tréninku pod vedením zkušených trenérů. A výsledky se dostavují.
    Ideální představa dvou reprezentačních SCM a síť podpůrných středisek se mi jeví vzhledem ke klubovým zájmům jako ne příliš reálná. Každý rok se snažíme o vylepšení stavu SCM, složení středisek není dogma, ale vyvíjející se systém.

    Tvá slova na závěr?
    Vzhledem k tomu, že v příštím období již nebudu kandidovat na post předsedy ČAST, chtěl bych i touto cestou poděkovat všem, kteří VV ČAST v jeho nelehké práci pomáhali. Osobně jsem připraven v následujícím období pomoci tam, kde to český stolní tenis bude potřebovat.